ترفندی برای آپدیت سایت و بهبود سئوی آن

یکی از نکات مهم در سئو این است که بتوانیم به کوئری‌های کاربر پاسخ دهیم.

یعنی هر چه قدر بتوانیم به سوالات یا واژه‌هایی که با آن سرچ می‌کنند پاسخ دهیم سایت ما سئوی بهتر می‌گیرد.
اگر به یک کوئری و فقط آن هم برای یک نفر خوب پاسخ دهیم به هدف رسیده‌ایم. به یاد داشته باشیم اگر فقط 5 نفر را که به سایت وارد می‌شوند را 100 درصد راضی کنید بهتر است از اینکه 50 نفر را با 50 درصد، راضی کرده باشیم.
از اگر هر کوئری (یا جمله‌ای) که در گوگل جستجو می‌شود به عنوان یک سوال در نظر بگیریم، منطقی هست که هر چه طول سوال بلندتر باشد بهتر است. یعنی هر چه تعداد کلمات یک کوئری بیشتر باشد آن سوال برایمان واضح‌تر است و بهتر می‌توانیم بفهمیم منظور کاربر چیست.
حال از یک ترفند استفاده می‌کنیم: ما اگر کوئری‌های بلند سایتمان را پیدا کنیم، می‌توانیم مطالب را براساس آن آپدیت کنیم. یعنی پاراگراف‌هایی به مطلب اضافه کنیم که دقیقاً به آن کوئری جواب بدهند.
من خودم هر کوئری یا کی‌وردی که بیش از 4 کلمه باشد را یک کوئری بلند می‌دانم. خود 4 کلمه را هم کوئری بلند می‌دانم.
خوب حال شروع می‌کنیم. اول باید تمام کی‌ورد‌هایی که به سایت ما اصابت کرده با پیدا کنیم.
من به جای استخراج اطلاعات از گوگل کنسول از گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنم. چون گوگل کنسول صرفاً تا 1000 کلمه را خروجی می‌دهد و به نظر من خیلی از کی‌وردها در آن نیستند.

ولی گوگل آنالیتیکس بیشتر از کنسول، کوئری‌هایی که از اول تا حالا به سایت شما برخورد کرده را نشان می‌دهد و لیست کاملی دارد. (البته به نظرم توسط API گوگل کنسول و Google Data Studio هم می‌توانید از کوئری‌ها خروجی گرفت)
(نکته: اخیراً شرکت شاتل امکان دسترسی به گوگل آنالیتیک را بدون نیاز به فیلترشکن برای ایرانی‌ها فراهم کرده که از بابت به شخصه از شاتل متشکرم.)
اول گوگل آنالیتیک خود را به گوگل کنسول متصل کنید و کمی صبر کنید که داده‌های گوگل کنسول در گوگل آنالیتیکس ظاهر شود. (آموزش اتصال گوگل کنسول به گوگل آنالیتیک)
بعد به قسمت Acquisition > Search Console > Queries بروید یا اینکه واژه Queries را در سرچ‌بار آنالتیکیس سرچ کنید.

بعد بازه زمانی مورد نظر را انتخاب کنید. که می‌شود سه ماه آینده ولی برای سال گذشته. من این کار را می‌کنم: الان که در مهرماه 99 هستیم، مهر تا آذر سال گذشته یعنی سال 98 را قرار می‌دهم. چون من قرار است سایت را برای آینده بهینه کنم. برای جستجوهایی که در آینده اتفاق خواهند افتاد.

دقت کنید که خروجی شامل چندین صفحه است. هر صفحه شامل 5 هزار کی‌ورد هست. از همه‌ی آن خروجی اکسل بگیرید و سپس با هم ادغام کنید. و در آخر به صورت جدول دربیاورید (داده‌ها را Select All کنید و Ctrl + T را بزنید)
بعد در اکسل یک ستون باز کنید و فرمول زیر را در آن وارد کنید:

=IF(LEN(TRIM(A2))=0,0,LEN(TRIM(A2))-LEN(SUBSTITUTE(A2,” “,””))+1)

این فرمول تعداد کلمات موجود در یک کوئری را پیدا می‌کند. سپس براساس تعداد کلمات هر کوئری جدول را Sort کنید و تعداد کوئری‌ها را کمتر از 3 را حذف کنید.

(اگر فرمول بالا در اکسل ارور داد کافی است عبارت number of words excel cell را در گوگل سرچ کنید و فرمولی که می‌آید را کپی و پیست کنید در اکسل. قسمت زرد که در عکس زیر نشان داده شده است)

حال می‌توانید براساس سلیقه خودتان شروع کنید و بعضی از کی‌وردها را حذف کنید و کی‌ورد‌هایی که باقی می‌مانند را در گوگل سرچ کنید و وقتی مطلب شما می‌آید سعی کنید پاراگرافی به متن اضافه کرده و مطلب خود را براساس آن کی‌ورد آپدیت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید