آیا خودران‌ها بهتر نیستند؟

من به شخصه بدتر شدنِ وضع رانندگی مردم در چند سال اخیر را به طور ملموس دیدم و با پوست و استخوان درک کردم. چون ماشین ندارم و بیشتر پیاده ایِن ور و آن ور میرم از بیرون دیدم که آدم‌ها چه طور براحتی و در روز روشن خلاف می‌کنن و هر کاری از دستشون میاد برای شکستن قانون انجام میدن.

خودم احساسم اینکه که بعد از آمدن موبایل خصوصاً تلفن‌های هوشمند این وضع بدتر هم شده. خودم با چشمانم خودم دیدم که راننده‌یِ سر در موبایل داشته عابر بینوا را زیر می‌گرفته.

از طرفی می دونیم که تا چند سال آینده ماشین‌های بدون راننده وارد بازار میشن. حداقل خودم از زبان کارلوس گوسن مدیر عامل رنو و نیسان شنیدم که تا 2020 خودروهای بدون سرنشین تولید و عرضه خواهند کرد. من اینو بازاریابی شرکت‌ها نمی‌دونم و در کل راه حلی می بینیم که طبیعت برای حذف انسان‌هایِ پرشان فکر از سیستم حمل و نقل گرفته. مثل شبکه‌های اجتماعی که قراره مغز یک عده دیگر را بسوزنه و نسل اونها را از تکثیر و زاد ولد بیشتر نگاه دارن. بالاخره طبیعت راه خودشو می دونه و باید یک جور مشکل را حل کنه. یا خودش یا به دست سایرین.

امروز داشتم تو سایت های خارجی دنبال یک سوژه برای نوشتن و شاید فکر کردن می‌کشتم که چشمم به یک مقاله کوتاه در سایت The Atlantic افتاد که احساس کردم یک پیش فرض ذهنی و خشم فروخته‌یِ منو تایید می‌کنه. عنوان مقاله این بود “آیا خودران‌ها امنیت بیشتری نسبت به رانندگی انسانها دارند؟” نویسنده چند اشاره به مقالات علمی داشته که سعی می‌کنم با یک ترجمه نه چندان جالب خدمتتون عرض کنم:

در یک تحقیق نشون داده شده که از حدود 11 میلیون حادثه رانندگی که در هر سال در آمریکا اتفاق می‌افته 4 میلیون آن یعنی 36 درصد با حذف عوامل حواس پرتی یا distraction قابل پیشگیری است. البته از این به بعد نظر منه، ولی اگر حساب و کتاب کنیم چقدر هزینه‌یِ استفاده از یک موبایل تنها پشت رول برای جامعه ما فاجعه باره. شما این را در نظر بگیرد که با فرهنگ پلی کرونیک ما احتمالا اون 36 درصد خیلی خیلی بیشتره و با این فرض که عامل عمده حواس پرتی موبایل است فقط اگر یک میکرواکشن کوچیک مثل خاموش کردن موبایل را حین سفر انجام بدیم علاوه بر امنیت خودمون چقدر جلوی ضرر و زیان های ده ها میلیاردی به کشورمون را گرفتیم. فقط با یک کار کوچیک: حین رانندگی به هیچ وجه از تلفن همراه استفاد نکنیم.

در ادامه این استریوتایپ وجود داره که همه فکر می‌کنن بیشتر نوجوانان هستند که حین رانندگی از موبایل استفاده می کنن در حالی که یک تحقیق نشون داده که بزرگترها نه تنها به اندازه افراد کم سن و سال پیامک مبادله می کنن حتی احتمال اینکه با موبایل صحبت کنن خیلی بیشتر از نوجوان‌ها است.

جالبه اینه که با بالا رفتن طبقه اجتماعی هم رانندگی‌ فرد خیلی بهتر نمیشه. یک تحقیق انجام شده نشان میده احتمال اینکه که راننده یک ماشین لوکس و گران قیمت به یک عابر یا خودرو دیگه اصطلاحاً راه نده بیشتر از ماشین‌های معمولی و ارزان قیمت است. یعنی کسی که BMW سوار میشه یک نمه احتمال قانون گریزیش بیشتره.

از این بگذریم همه چیز محدود به موبایل نیست. براساس یک تحقیق دیگه که چهار سال طول کشیده پی بردن که کسانی که در نوجوانی بازیهایی مثل GTA انجام دادن  شانس انجام رفتار پرخطر از جمله تصادف براشون بیشتره.

با همه این شواهد و مشکلات، تعداد خیلی کمی از آدم ها این را قبول دارند که راننده بدی هستند. بسیاری از مردم اصطلاحاً در ارزیابی مهارت رانندگی خودشون دچار اعتماد به نفس کاذب میشن که این خودش محصول یکی از خطاهای شناختی ذهن به نام Illusion of control هست.

حتی این ارزیابی اغراق آمیز از توانمندی خودمون وقتی که در جاهای خلوت و بدون ناظر هستیم بیشتر هم میشه. تحقیق نشون داده که ما در جایی که کسی ما را نمی بینه رفتارهای پرخطر از خودمون بیشتر بروز میدیم مثلا ممکنه بی خیال خط و خطوط راهنمایی رانندگی بشیم.

آخر امر نویسنده اینطور نتیجه گیری میکنه که خودروهای بدون راننده خیلی بهتر به نظر می رسن چون:

به همدیگر اس ام اس نمی دن

سر چیزی عصبانی نمیشن

وقتی بیکار هستند GTA بازی نمی کنن

اونها به رانندگان دیگه راه میدن، حتی اگه  BMW سوار باشن 🙂

۳ Comments

 1. علی.
  اتفاقا امروز با دوچرخه بودم. دیدم یک ماشینی اومد جلوم. دور میدان بود ولی انگار اصلا من رو نمیدید. خلاصه تقریبا وایسادم تا بهش نخورم و حدس زدنش سخت نیست که توی گوشی اش بود.
  چون بهم خیلی فشار اومده بود کم کردن سرعتم – رو دوچرخه چون مجبورم رکاب بزنم ترمز زدن ها هم حساب کتاب دارن! – داشتم فکر می‌کردم به کلیپی که اخیرا دیده بودم. نمی‌دونم دیدی یا نه. با سرچ عبارت زیر می‌تونی بهش برسی:
  what are your reason for using a phone while driving
  روی من که خیلی تاثیر گذاشت این ویدئو.
  راستی. این جمله رو خیلی دوست داشتم. روی ماشینم می‌نویسم (البته وقتی خریدمش!) : “حین رانندگی به هیچ وجه از تلفن همراه استفاد نکنیم.”

  • تاثیر گذار بود و تامل انگیز. محمدرضا با زیرنویس انگلیسی در آپارت قرار دادم. تا توان دارم درباره خطرات استفاده از موبایل پشت فرمان در این جا خواهم نوشت.

    

Comments are closed.