آیا مهارت‌های شما مقیاس پذیر هستند؟

وقتی سال‌ها پیش دانشجو بودم با خودم عهد کردم دو مهارت را تا می‌توانم کامل یاد بگیرم:

یکی کار با کامپیوتر بود و دیگری مهارت زبان انگلیسی.

البته امروز مدعی نیستم در این دو تسلط کامل دارم ولی در حدی هستم که گلیمم را از آب بیرون بکشم

من آنقدر با مهارت جستجو در گوگل و درک مطلب انگلیسی ارزش‌آفرینی کردم و مشکلاتم را در زندگی و محل کار حل کردم که هیچ وقت مدارک تحصیلی‌ام این قدر برای من سودآوری و سودمندی نداشته.

اما فکر می‌کنم عمر این مهارت‌ها هم تمام شده و اگر واقعاً به فکر موفقیت‌‌های بیشتر در زندگی باشیم باید به فکر یادگیری توانمندی و مهارت جدید و بروز‌تری باشیم

ولی بحث من چیزی دیگری است

فرض کنید مهارت یا مهارت‌هایی را برای یادگیری هدف‌گذاری کرده‌ایم و قصد داریم روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

در کنار همه‌ سوال‌هایی که قبل از کسب آن و در مرحله تنظیم شناسنامه مهارت انجام می‌دهیم یک سوال مهم هم باید از خود بپرسیم:

آیا مهارتی که یاد می‌گیرم مقیاس پذیر است؟

منظور از مقیاس پذیری چیست؟

من تعریف شخصی خودم را از مقیاس پذیری مهارت ارائه می‌کنم و شاید تعریف علمی آن یا نظر شخصی شما متفاوت باشد.

به نظرم مقیاس پذیری دو جنبه دارد یا به دو سوال مهم تقسیم می‌شود:

[smarticon name=”fa fa-question-circle”] آیا این مهارت  همه جا کاربرد دارد یا فقط به یک حوزه و جغرافیای خاص محدود است؟

و سوال دوم

[smarticon name=”fa fa-question-circle”] اگر من بتوانم 2 میلیون تومان از طریق این مهارت کسب کنم آیا می‌توانم فرداها 100 میلیون تومان یا یک میلیارد تومان هم با همین مهارت کسب کنم؟ یا سقف درآمد آن محدود است

مثلاً مهارت مذاکره را فرض کنید.

همانطور که بارها از زبان محمدرضا شعبانعلی استاد مذاکره شنیدیم ما انواع مذاکره را داریم

– مذاکره با خود

– مذاکره با شریک عاطفی

– مذاکره با همکار

– مذاکره مدیر

– مذاکره با شرکای خارجی

– مذاکره با سران کشورها

یعنی مهارت مذاکره مقیاس پذیر است. یعنی کسی که در یک اتاق خالی زندگی می‌کند هم نیاز به مذاکره از نوع مذاکره با خود دارد تا کسی که با چندین رئیس جمهور خارجی سر میز مذاکره می‌نشیند.

مذاکره در هر سطحی قابل تصور و قابل استفاده است

همانطور که برای خریدن یک کیلو برنج با بقال سرکوچه مذاکره می‌کند همانطور بر سر کاهش کرایه خانه  با صاحب‌خانه و  افزایش حقوق با مدیر خود وارد مذاکره می‌شود

مذاکره همه جا و با همه  افراد در حال وقوع و جریان است. حتی اگر به جزائر تاسمانی هم سفر کنید شاید برای مذاکره با بومیان آنجا هم کاربرد داشته باشد.

ولی مهارت دیگری را فرض کنید مثل لحیم کاری قطعات الکترونیکی. البته این مهارت فرضی است ولی خیلی از دانش‌ها و درس‌هایی که ما در دانشگاه می‌خوانیم در  این دسته‌بندی قرار می‌گیرد. لحیم کاری کجا زندگی و کسب و کار به درد خواهد خود؟ هیچ جا.

نه در تنهایی خودمان نه در جمع دوستان و خانواده و نه در محیط کار و در مسیر شغلی و کارآفرینی به این تخصص و مهارت نیاز خواهیم داشت.

پس مهارت لحیم کاری یک مهارت مقیاس پذیر نیست تنها در یک بخش خاص تخصصی بسیار محدود قابل استفاده و قابل بهره‌برداری است

حال کسی را فرض کنید که سال‌ها روی این مهارت وقت می‌گذارد واقعاً هزینه فرصت آن عدد بسیار زیادی است

جنبه دوم مقیاس پذیری قابلیت بزرگ شدن یک مهارت است. اینکه بتوانیم هر چه قدر بخواهیم پول و ثروت بیشتری از آن کسب کنیم. مثلاً همین مهارت مذاکره را فرض کنیم

کسی ممکن است مذاکره در حقوق ماهانه را با کارفرمای خود به خوبی انجام دهد و ماهانه یک میلیون تومان به حقوقش افزوده شود از طرفی می‌تواند با همین مهارت مذاکره اگر تسلط بیشتری داشته باشد قرارداد خوبی با پیمانکار یا کارفرمای خود ببند و چند ده میلیون تومان بیشتر کسب کند و شاید هم آنقدر مقیاس مهارت و تخصصش گسترش پیدا کند که روبروی نمایندگان سیاسی یا مدیران بسیار بزرگ بنشیند و به مذاکره بپردازد و میلیاردها دلار منافع ملی را حفظ یا از آن دفاع کند.

البته قصدم این نیست که بین این نوع مذاکره‌ها فرق بگذارم ولی منظورم این است که هر چه قدر بتوانیم در این مهارت تجربه تسلط مطالعه و دانش عمیق‌تری داشته باشیم به همان نسبت می‌توانیم پول و ثروت‌ ببشتری کسب کنیم ولی آیا برای تمام مهارت‌ها این اتفاق می‌افتد؟

رایطه میزان تسلط بر یک مهارت مقیاس پذیر و درآمد کسب شده آن. به تناسب تخصص و تجربه و تلاش بیشتر روی مهارت درآمد شما هم متناسب با‌ آن افزایش پیدا می‌کند

مثلاً فرض کنید کسی که تراشکار با آشپز یا ارایشگر خوبی است اگر این فرد مهارت بسیار زیادی هم داشته باشد باز از یک حد معینی نمی‌تواند حقوق بیشتری کسب کند

بعید می‌دانم کسی فقط و فقط و فقط از طریق این مهارت‌ها به ثروت‌های کلان و نجومی رسیده باشد و اگر این اتفاق افتاده باشد احتمالاً آن فردی مهارت دیگری مثل مذاکره یا تجارت داشته که توانسته به عنوان مکمل مهارت‌هایش استفاده کند.

در مهارت غیرمقیاس پذیر بعد از حد معینی تلاش بیشتر منجر به درآمد بیشتر نخواهد شد

 

بسیاری از مهارت‌ها مقیاس پذیر نیستند یعنی نه همه جا کاربرد دارند و نه می‌توان درآمدهای بسیار زیاد چند ده میلیونی و چند ده میلیاردی از آن کسب کرد.

مثلاً من خودم به سئو و بازاریابی محتوا علاقه دارم چون احساس می‌کنم همین مهارتها را می‌توان هم روی یک وبلاگ شخصی پیاده کرد و هم می‌شود روی سایت یک شرکت بزرگ. و هم روی سایت گوگل که پربازدیدترین سایت جهان هست به کار برد و استفاده کرد

یا هوش مصنوعی که در بسیار از زمینه‌ها از صنعت و کشاورزی و حمل نقل گرفته تا نویسندگی تاثیر گذاشته و چه بهتر اینکه جزو گزینه یادگیری ما باشد.

به نظرم اگر کسی واقعاً و به معنی دقیق کلمه بر موضوعاتی مثل بازاریابی و استراتژی محتوا، سئو، یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی تسلط محض داشته باشد می‌تواند ثروت ارزش و پول بسیار فراوانی را برای خود و جامعه ایجاد کند.

نهایتاً سوال:

[smarticon name=”fa fa-question”] شما در حال یادگیری چه مهارت‌هایی هستید؟ آیا به نظرتان مقیاس پذیر هستند؟ آیا می‌توانید با یادگیری بیشتر یک مهارت دها و یا صدها میلیون درآمد بیشتر ایجاد کنید؟

 

مطلب مرتبط: پادکست فصل اول اپیزود اول Masters of Scale از وبلاگ یاور مشیرفر

۴ Comments

  1. یکی از مهارت هایی که در حال یاد گرفتن هستم تسلط به زبان فرانسه هست البته رشته ی تحصیلی خودم همینه و در کنارش در حال یاد گرفتن زبان انگلیسی هم هستم. مهارت مذاکره رو چطور میشه یاد گرفت؟

  2. سلام مریم اگر دوره رایگان می‌خواهید
    سایت شعبانعلی دام کام بهترین منبع مذاکره در ایران است mrshabanali.com
    خصوصاً رادیو مذاکره https://goo.gl/OyXeGn
    اگر بخواهید کمی هزینه پرداخت کنید سایت متمم هم دوره مذاکره بسیار منسجم و دارای نقشه راه داره که از دست ندید https://goo.gl/2SznPE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.