از خودمان شروع کنیم: چهار روش ساده برای مقابله با گرم شدن زمین

با اشاره بجای جناب تقوی در وبلاگشان در زمینه روز صدای زمین و آمارهایی که نشان می‌دهد هر یک از رفتارهای کوچک ما انسان‌ها حتی در حد خوردن یک همبرگر و نوشیدن بطری‌یِ آب معدنی ، ممکن است چه تغییرات مخرب و سهگیمی روی کره زمین و بهم خوردن اکو سیستم آن داشته باشد، برایم زنگ خطری روشن شد.

شاید برای بسیاری از ما ارتباط دادن این رفتارها با تغییرات کلان زیست محیطی عجیب و نادرست نظر برسد ولی اتفاقاً این نگاهی است که نگرش سیستمی و تفکر سیستمی تلاش می‌کند به ما بیاموزد. اینکه به زنجیره‌یِ طولانی ارتباط پدیده‌ها و رخ دادها فکر کنیم. اینکه هر کاری که از ما صادر می‌شود در جایی دور و زمانی بعید اثرات خود را خواهد داشت.

اینکه به من توصیه شود یک روز در هفته از خودروی شخصی برای رفتن به سرکار استفاده نکنم شاید سوال بزرگ ایجادی کند که مگر این کار چه تاثیری می‌تواند بر حال و آینده بشر داشته باشد؟ ولی اتفاقاً همین تصمیم‌ها و رفتارهای اختیاری و کوچک ماست که در کنار هم جمع شده وانگهی دریا شود.

 با مراجعه به سایت WWF (صندوق جهانی طبیعت) بر آن شدم چند میکرواکشن از آنجا نقل کنم که می‌توانیم همین حالا تصمیم به انجام بگیریم و در حد خودمان به حفظ کره زمین کمک کرده باشیم:

۱- ترموستات آب گرمکن خود را به ۴۹ درجه سانتیگراد کاهش دهید.

۲-  وقتی از وسایل برقی استفاده نمی‌کنید، از برق جدا کنید. زمانی که نیازی به مونیتور یا کامپیوتر خود ندارید آنها را خاموش کنید. برخلاف باور عمومی، روشن و خاموش کردن مداوم آسیبی به دستگاه شما وارد نمی‌کند.

۳- برای شستن لباس‌ها در ماشین لباس شویی از آب سرد استفاده کنید. این کار علاوه بر اینکه در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند به سالم ماندن لباس‌های شما در بلند مدت کمک می کند.

۴- برای یک روز (یا بیشتر) در هفته برای رفتن به سرکار از پای پیاده، دوچرخه یا وسایل عمومی استفاده کنید.