اگر در ۳۵ سالگی باز فقیر هستی

“اگر در ۳۵ سالگی هنوز هم فقیری، مقصر خودت هستی”

جک ما. موسس علی‌بابا.

تفسیر خودم: تا ۳۵ سالگی اگر کسی شدی، شدی. وگرنه بعد از آن به درد نمی‌خورد.

10 thoughts on “اگر در ۳۵ سالگی باز فقیر هستی”

 1. سلام علی جان
  ارزش چیزی شدن برای هرکسی متفاوت است بلاخره هر کسی در سن ۳۵ سالگی به یک جای می رسد حتی یک کوچه بسته و یا یک قلم شکسته و یا یک سرافکنده بیچاره ولی آنچه مهم است اینکه تو سن ۳۵ سالگی از چه کلمات و واژه های استفاده می کنیم مهم تر است، مثلا اینکه من مجبورم ،انتخاب دیگری ندارم ،بد شانسم و خیلی از واژه های که بوی نا امیدی و یاس و ترس می دهند ، مبارزه با این واژه ها گاهی سال های زیادی از عمر را با خود خواهد برد .

 2. استنباط من: تا ۳۵ سالگی به اندازه کافی فرصت هست که خودت رو از تقدیر اولیه ات جدا کنی و سرنوشت زندگی ات رو خودت تعیین کنی. اگر این کار رو نکردی مستحق این وضع هستی و نمی تونی اون رو به خانواده بد، محیط اجتماعی نامناسب و امثال اون ربط بدی.
  با این تفسیر ی که شما کردی من باید یواش یواش خودم را باید برای خودکشی یا حداقلش بحران سی یا چهل سالگی آماده کنم.:)

 3. تفسیر من با توجه به تجربه ام در این چند سال اخیر اینه که تا ۳۵ سالگی – با در نظر گرفتن امید به زندگی ۷۰ سال! – تقریبا نصف عمرم رو در اختیار دارم و فرصت های مختلفی هم داشته ام که ممکن است فردی از آنها استفاده کند و رشد کند (منظورم فقط رشد مالی نیست) و ممکن است فردی بنا به دلایل مختلف و از جمله ترس از شکست و یا نشناختن فرصت ها، آنها را از دست بدهد و یا در کل انتخاب نامناسبی انجام داده باشد.
  شخصا خودم چندین فرصت و موقعیت خوب را بدلیل تحلیل نادرست – تحلیل سطحی و غیر واقع بینانه – از دست داده ام.
  بنظرم در هر زمان با توجه به منابعی را که در اختیار داریم و شناخت آنها، و شناسایی فرصت ها می توانیم شروع خوبی داشته باشیم و به نتیجه مطلوب برسیم.

 4. قطعا باید دید فقر از دیدگاه جک ما به چه معنی هستش.
  گفت و گویی از ایشان دیدم که میگفت، در جوانی تا می توانید اشتباه کنید و یاد بگیرید چون وقتی بزرگ شدید دیگر فرصت اشتباه ندارید.
  پس میشه فقر رو، اشتباه نکردن و یاد نگرفتن تعبیر کرد.
  و یا شاید خیلی چیزهای دیگر…

 5. علی سلام

  خدا رو شکر هنوز ۲۶ سال دارم و اگر جمله زیر رو بنویسم سرزنش نمیشم.
  به نظرم چند صد میلیون نفر بالای ۳۵ سال دیگری که در کشور آقای جک ما زندگی میکنند لزوما سزاوار فقر نیستند. اگر معادلات پیچیده زندگی رو میشد به راحتی مثل جمله ایشون در ۱۰ کلمه خلاصه کرد الان جهان بسیار شفاف تری داشتیم!
  من این نظر رو فارغ از اینکه چه کسی عنوان کنه احمقانه میدونم. حتی اگر انگیزشی باشه.

  راستی به نظرم وبلاگت یکی از با ارزش ترین وبلاگ هایه که میخونم. کاربردی، رفرنس دار و به روز. ممنونم ازت.

 6. سلام من ۳۹ سالمه با توجه به جنس دوم بودنم وبیماری ارثی داستنم خیلی تلاش کردم اما نتونستم برای زندگیم تصمیم بگیرم ویا به ارزوهام برسم الانم هم با این وضع موجود اقتصادی سیاسی ازادی فرهنگی دیگه نمی تونم به چیزی امیدوار باشم اخساس میکنم کاملا شکست خوردم خیلی وقتها به خدا اعتماد کردم اما …خیلی وقتها به خودم اعتماد کردم …اما خیلی وقتها به افراد نزدیکم اعتماد کردم واما …در همه موارد شکست خوردم من دیگهنمی دونم چی درسته چی غلط کی به کیهحالا خواستم کمی حرف بزنم ببخشید …..

  • دوست عزیز من خودم توصیه کردن را دوست ندارم ولی می‌گم هر وقت در زندگی دچار ابهام شدید و ندونستید چی کار کنید روی خودتون و توسعه فردی خودتون کار کنید. یعنی مهارت‌ها تون را بالا ببرید. زبان انگلیسی یاد بگیرید. تایپ ده انگشتی یاد بگیرید.
   مثلاً من وقتی احساس بلاتکلیفی می‌کنم و نمی‌دونم چی‌کار کنم کتاب زیاد می‌خونم. هر چی دم دستم بیاد. من شناختی از شما ندارم ولی پیام شما اون حس غم و رنج را کامل انتقال می‌ده. باز اگر کاری از من برمیاد در خدمت هستم.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.