ایده‌ای برای استارت آپ زدن در ایران

اگر تعریف متمم را از استارت آپ در نظر بگیریم. استارت آپ کسب وکار نوپا، ارزش آفرین، پایدار است که در شرایط ابهام و نوزادی قرار دارد و ممکن است مبتنی بر تکنولوژی نباشد.

ولی اگر شرکت‌هایی که در اطرافمان فعالیت می‌کنند را مثال بزنیم اکثراً مبتنی بر فناوری هستند. و معمولا در یک بستر دیجیتال رشد و توسعه پیدا کرده‌اند. پس شاید بدون دخالت تکنولوژی فکر کردن به ایده استارت آپی بسیار دشوار و دور از ذهن باشد.

با مثالهایی که در ذهنم هست شاید بتوان دستورالعملی برای استارت آپ زدن در ایران و شاید دنیا ارائه داد. البته این موضوع مبحث بسیار عمیقی است ولی خوب برای نوشتن در یک وبلاگ شخصی زیاد نمی‌شود ایراد گرفت.

فرمول استارت آپ زدن: یک کسب و کار سنتی + تکنولوژی = استارت آپ

  • فروشگاه فیزیکی سنتی + تکنولوژی = دیجیکالا
  • بنگاه املاک یا ماشین + تکنولوژی = دیوار
  • کتابفروشی سنتی + تکنولوژی = آمازون
  • دانشگاه سنتی + تکنولوژی = متمم
  • آژانس مسافرتی + تکنولوژی = علی بابا
  • مسافرخانه سنتی + تکنولوژی = Airbnb
  • بانک  + تکنولوژی = PayPal

به نظرم اگر مقداری تکنولوژی به یک حوزه یا کسب و کار سنتی  که بویی از تکنولوژی نبرده و در کشور ما هم کم نیستند تزریق کنیم شاید یک استارت آپ جدید متولد شود.

“در واقع، طرح کسب و کار 10000 استارت آپ بعدی مشخص است. X را بگیر و کمی به آن هوش مصنوعی اضافه کن.

چیزی پیدا کن که با تزریق کمی هوشمندی آنلاین بتوان آنرا بهتر کرد.”

کوین کلی

۱ دیدگاه دربارهٔ «ایده‌ای برای استارت آپ زدن در ایران»

  1. پاسخ سئوال فوق: آیا باید از به سرقت رفتن……….
    اتفاقاً من هم اون کتاب سیلویا برنشتین در مورد آکواپونیک رو خوندم که کتاب بسیار جالبی بود و منو تشویق کرد که برم و کتاب بسیار مفیدی از انتشارات سازمان جهانی کشاورزی یعنی کتاب مقدمه ای برآکواپونیک که کتاب بسیار جامعی دراین زمینه است چندین بار بخوانم و آنرا ترجمه کنم که هنوز آنرا به پایان نرسانده ام که بزودی آنرا تمام خواهم کرد و آنرا به چاپ می رسانم، اما قبل از آن حدود چهارسال قبل پس از جستجو و پرینت گرفتن از صدها صفحه مطالب متنوع این مورد در اینترنت به نتایج بسیار جالبی در مورد این سیستم دست پیدا کردم که هنوز هم به تحقیقات و مطالعاتم ادامه می دهم وکتابی هم در این مورد نوشته وچاپ نمودم و معتقد هستم که بالاخره به نتیجه مطلوب که طراحی و ساخت و ارایه آن می باشد خواهم رسید که تاکنون چندین دستگاه ازجمله سیستم لایه نازک و جریان عمیق و جریان فروکش را ساخته و با موفقیت آزمایش و نیز درآنها بیشتر صیفیجات و سبزیجات ازجمله گوجه فرنگی، بادمجان،خیار و از همه مهمتر خربزه و ریحان را کشت نمودم که بدون اغراق اندازه خربزه پرورشی در این سیستم بیش از پنج کیلو وزن و از مزه و طعمی بسیار عالی برخودار بود و نیز ریحان را در این سیستم پرورش دادم که طول آن بیش از دو متر شد و بزر آنرا هم برداشت کردم و هنوز هم یک سیستم به نام مدیا که از همان واسطه های رشد یعنی لیکا و پوکه معدنی در بستررشد آن استفاده نمودم در بالکن منزلم درحال کارکردن می باشد که در آن فلفل و هویج کاشته ام که طول ساقه های هویج به بیش از یک و نیم متر رسیده و حاضرم که در صورتی که بخواهید بیایید و از نزدیک مشاهده نمایید و نیز بوته فلفلی که در بهار سال گذشته آنرا در این سیستم کاشتم که هنوز سرسبز و به میوه دهی خود به نحو مطلوبی ادامه می دهد. در اینجا این سئوال برای من پیش آمده که آیا کار شما از این شاخه به آن شاخه پریدن نیست و قبل از اینکه کاری را تا آخر ادامه دهید و به سرانجامی برسید به کار دیگری می پردازید که آن هم بعد از مدتی سرانجامی نخواهد داشت و منظورتان از بحث فوق چه چیزی می باشد آیا رواج یأس و ناامیدی در دل دیگران است؟

دیدگاه‌ها غیرفعالند.