با دستاوردهای دیگران چطور برخورد کنیم؟ کمال‌گرایانه یا حمایت‌گرایانه؟

احساس می‌کنم برخورد ما با دیگران را بشود به دو دسته زیر تقسیم کرد:

–  برخورد منفی یا کما‌ل‌گرایانه

– برخورد مثبت یا حمایت‌گرایانه

در مورد هر دو توضیح می‌دهم.

ما ممکن است روزی به دستاوردها یا رفتارها و تصمیم‌های یک نفر گذر کنیم و از منظر خود بخواهیم آن را ارزیابی و محک بزنیم

مثلاً من امروز با یک وبلاگ جدید آشنا می‌شوم. شاید اولین چیزی که برای من مهم است و به چشم من بزرگ می‌آید گرافیک و طراحی چیدمان سایت باشد. پیش خودم می‌گویم چه وبلاگ بدشکل است کاش قالب بهتری انتخاب می‌کرد.

به دفتر کار یک دوست که جدیداً یک استارت‌اپ راه‌اندازی کرده دعوت می‌شوم در همان اولین لحظات تیمی که تشکیل دادند و ایده‌ که قرار است آن‌ را دنبال کنند به دل من نمی‌نشیند و سعی می‌کنم چند انتقاد روانه آن‌ها بکنم. چون خودم را صاحب نظر در زمینه کارآفرینی و استارت‌اپ می‌دانم.

کسی را می‌بینم که در زندگی بی‌هدف است و کل وقت و زندگی خود را پای تلویزیون و ماهواره و سایر آلات اتلاف وقت می‌گذارد. فوراً او را توبیخ می‌کنم و چند تکه کلام هم نثارش می‌کنم.

ولی می‌توانم رفتار دیگری هم داشته باشم.

مثلاً به وبلاگ نویس اول می‌توانم یک کامنت تبریک و تشکر ارسال کنم و به او انرژی بدهم که نوشته‌های بیشتری منتشر کند. شاید هم وقت و انرژی بیشتری بگذارم و  به او چند فایل و لینک آموزشی در زمینه طراحی سایت معرفی کنم

شاید به آن دوست کارآفرینم در دل انتقاد کنم ولی در بیرون می‌توانم به او چند کتاب مفید یا درس‌ کارآفرینی متمم را معرفی کنم که آن را مطالعه کند. حتی به او پیشنهاد دهم اگر توانستم می‌توانم وقت بگذاریم و بخشی از دغدغه‌های امروز او را پیگیری کنم.

به دوست و آشنایی که احساس می‌کنم در زندگی بی‌هدف هست به جای مسخره‌کردن، وقت و انرژی بگذارم. نمی‌دانم شاید برایش چند فیلم خوب دانلود کنم که اگر وقت خود را پای اسکرین تلف می‌کند به جای سریال‌های آبکی صداسیما چیزی هم یاد گرفته بگیرد.

برخورد ما می‌تواند به جای انتقادی و گزنده بودن، نرم، حمایت کننده و تشویق کننده باشد.

به جای اینکه همه چیز و همه کس را با ایده‌ال‌ها مقایسه کنیم و دستاوردهای کوچک دیگران را به استهزا بگیریم

می‌توانیم کاری کنیم که آن‌ها بیشتر انگیزه بگیرند

می‌توانیم طوری صحبت کنیم که آن‌ها شوق بیشتری برای تکمیل کارشان پیدا کنند.

حتی بهتر است به جای انتقاد خودمان قدمی کوچک برای اصلاح نقص‌ دیگران و کمک به آن‌ها برداریم

اگر حوصله و وقت کافی نداریم شاید بهتر باشد بی‌صدا و بی‌تفاوت از کنار داشته‌ها و دستاوردهای و کارهای دیگران بگذریم

1 thought on “با دستاوردهای دیگران چطور برخورد کنیم؟ کمال‌گرایانه یا حمایت‌گرایانه؟”

  1. بعضی وقت ها وقتی از همکارمان انتقاد نمی کنیم یا بازخورد نمی دهیم، او فکر می کند که کارش بدون نقص است و همان روش همیشگی خودش را تا مدت ها ادامه می دهد تا جایی که سرش به سنگ بخورد یا فرد دیگری از او انتقاد کند. خیلی وقت ها انتقاد غیرمستقیم جواب نمی دهد. مثلا ممکن است من از همکارم که گزارش های ناخوانا و غیرحرفه ای می نویسد دعوت کنم که به درس های تسلط کلامی و گزارش نویسی در متمم مراجعه کند و او هم کلا این مساله را فراموش کند یا متمم بخواند و چیزی یاد نگیرد.
    من فکر می کنم حداقل مدیر یک تیم باید بصورت شفاف و صریح انتظارات و انتقادهایش از اعضای تیم را مطرح کند و آموزش های کافی برایشان فراهم کند.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.