بدون هزینه وایرال شوید

به نظرم وقتی کسی دست به تولید محتوا در سطح اینترنت می زند احتمالاً دوست دارد بیشتر و بیشتر کلیپ یا نوشته او دیده شود. شاید هم خودش میلیون ها تومان هزینه کند که این محتوای او به دست بسیاری از مردم برسد. قبلا هم محمدرضا در روزنوشته ها اشاره کرده بود که هر بار، دیدن یا انتشار کلیپ های داعش یا جیش العدل یا هر گروه تروریسی یک کمک ناخواسته و ناآگاهانه به آنهاست یعنی ما با دریافت و دیدن و  ارسال آن با دست خودمان هدفی که آنها دنبال می کنند و آن دیدن شدن بیشتر کلیپ هایشان و ایجاد رعب  وحشت است را جامع عمل می پوشانیم.

از بُعد دیگری هم نگاه کنیم افرادی در جامعه وجود دارند که به صورت سازمان یافته یا سازمان نیافته و آگاهانه یا ناآگاهانه قصد دارند به گروه یا ارگان یا بخشی از فرهنگ جامعه (به درست یا غلط آن کاری ندارم) حمله کنند. با این همهمه اطلاعاتی و وجود میلیاردها محتوا و هزاران رسانه گوناگون به صورت منطقی صدای یا محتوای تولیدی این افرادی به بخش کمی از جامعه خواهد رسید و از طرفی چون اینها امکان دسترسی به تربیون های رسمی و رسانه های عمومی و پرطرفدار را ندارند نمی توانند صدای خود را به جایی برسانند. ولی بعضاً مسئولان یا مدیران رسانه با تهیه ضد خبر برای این موضوع خیلی راحت و بدون قصد و ناآگاهانه باعث می شوند کلیپ های تخریبی یا انتقادی آنها بیشتر دیده شوند.

امروز به صورت گسترده توسط وزیر بهداشت و رسانه های بزرگ کشور اعلام شد که گروهی کلیپی توهین آمیزی علیه پزشکان ساخته و  با تمام توان این عمل را محکوم کردند ولی جای سوال این است که یک مخاطب بی خبر از اصل ماجرا با دیدن این اعتراض ها و با جزییاتی که در متن خبر اشاره شده فوراً برای ارضای حس کنجکاوی در گوگل یا جاهای دیگر جستجو کرده و به هر نحو ممکن آن کلیپ مورد اشاره را پیدا کرده ونگاه می کند. یعنی دقیقاً هدف سازندگان آن تامین می شود. مثال های بسیاری در زمینه این نوع نحوه اطلاع رسانی نصف و نیمه در سالهای اخیر دیدم از کلیپ خصوصی افراد گرفته تا نوشته های توهین آمیز سیاسی.

اگر هیچ کاری نکنیم خود به خود این محتوا می آید و می رود ولی با جار و جنجال درست کردن دقیقاً باعث می شویم کل جامعه بفهمند و در به در دنبال آن باشند.

به نظرم وقتی ما از کنار بعضی اتفاقات و سخنان انتقادی و تخریبی آهسته و بدون سروصدا عبور می کنیم شاید به ظاهر در کوتاه مدت بازنده به نظر برسیم ولی در بلند مدت اجازه نداده ایم که افراد توهین کننده بیشتر شنیده و دیده شوند.

پی نوشت: چه جالب خود من هم با انتشار این به بهتر دیده شدن کلیپ مورد نظر کمک کردم. 🙂

2 thoughts on “بدون هزینه وایرال شوید”

  1. برای من هم اغلب همینطور بوده . وقتی چیزی رو می بینم که ازش انتقاد میشه وسوسه میشم ببینم داستان از چه قرار بوده. این رو هم بگم که مورد داشتیم طرف برای اینکه دیده بشه خودش حتی از ممنوع شدن یا تخریب استقبال هم کرده مثلا سابقه نشون داده فیلمها و کتابهایی که ممنوع بشن و مخالفتها باهاشون زیاد بشه بینندگان بیشتری پیدا میکنه لذا بودند تهیه کنندگان و نویسندگانی که از این مخالفتها استقبال هم کردند

  2. به نظرم این حرکت مصداق «آب در آسیاب دشمن ریختن» هست.
    البته خیلی‌ها هستن که این کارشون رو نوعی خیرخواهی به‌شمار میارن و توجهی به تبعات و دامنه اقدامی که انجام می‌دن، نمی‌کنن.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.