تجربه‌یِ خرید سه محصول و حواشی آن

تجربه سه خرید در چند ماه اخیر که برایم جذاب و رضایت بخش بود طوری که احساس می کنم یک نیازی واقعی از دوشم برداشته شده. البته بیشتر نیازهای سطح بالا شاید. وگرنه ارضای نیاز سطح پایین مثل خوردنی ها و نوشنیدنی ها و غیره را شاید بهتر باشد در شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشت.

یکی چراغ مطالعه، دیگری عود هفت شیر و آخری، پرزگیر 🙂

احتمالاً تجربه کردید که مطالعه یا استفاده از لپ تاپ در شب و زیر نور چراغ مطالعه تجربه متفاوتی است. از منظر مدیریت توجه به نظرم توجه ما حین خواندن یک کتاب مشخص در طول روز یا شب ها زیر نور لامپ به نسبت کمتر از مطالعه در اتاق تاریک و با استفاده از یک چراغ مطالعه بیشتر می شود.

در تاریکی فقط یک نقطه وجود دارد که می شود به آن توجه داشت و آن کاغذ یا صفحه نمایش لپ تاپ است. مثل زمانی که در کودکی چراغ های خانه را برای دیدن فیلم یا تماشای فوتبال خاموش می کردیم یا شبیه سینما. یعنی حواس پرتی به کمترین مقدار خود می رسید. شاید اصلاً جایی دیده نمی شد که احیاناً حواس ما بخواهد به آن سو بچرخد.

البته این استدلال بعد از تجربه محمدرضا برای تاریک کردن اتاقش به ذهنم رسید ولی به نظرم کاملاً منطقی و علمی به نظر می رسد:

مطالعه با چراغ مطالعه توجه ما را بیشتر می کند.

به همین خاطر این وسیله را خریدم از تکنولایف (+). فروشگاه دوست متممی، بهداد. با هزینه پستی تقریبا ۵۹ تومان برایم تمام شد.

البته شما می توانید در اینترنت جستجو کنید و از جاهای دیگر خرید کنید ولی چیزی که برایم جالب بود ویژگی های خود محصول بود اینکه کوچک و جم و جور است و جای زیادی نمی گیرد. باتری دارد و شبیه گوشی شارژ می شود و می شود wireless از آن استفاده کرد. حالا در تخت خواب یا روی زمین.

محصول دوم هم که لابلای حرف ها و کامنت های محمدرضا به گوش خورد عود هفت شیر آفریقا است. من از اینجا (+) خریدم. حدود ۵ هزارتومان.

تجربه خیلی خوبی بود با اینکه شاید ده یا پانزده سال است که از عود استفاده نکردم ولی استشمام بوی آن مرا به دوران کودکی و نوجوانی برد که در خانه از آن استفاده می کردیم. یک نکته جالب این که دودی که از عود بلند می شود و مسیر و شکل حرکتش مرا یاد کتاب سیستم های پیچیده محمدرضا انداخت. جایی که می گوید حرکت دود یک حرکت براونی و مصداقی از یک سیستم پیچیده است:

“حرکت دود در هوا، شکل پیچیده تر حرکت براونی است. حرکتی که رابرت براون هنگام مشاهده ی گرده های گل معلق در آب در زیر میکروسکوپ مورد توجه قرار داد و بعداً انیشتین در سال ۱۹۰۵ در یک مقاله با عنوان Investigations on the theory of Brownian movement  به شرح دقیق علت شکل گیری آن پرداخت.

در حرکت براونی، ما شاهد یک سیستم پیچیده هستیم که بخشی زیادی از اجزای آن، مولکول های کوچکی هستند که ما آنها را نمی بینیم، اما بخش دیگری از سیستم هم، ذرات بزرگتری هستند که حرکت آنها قابل مشاهده و ردیابی است.

مولکول ها دائماً با یکدیگر برخورد می کنند و با آن ذرات بزرگتر هم برخورد می کنند و ذرات هم حرکت می کنند و دوباره موقعیت مولکول ها را تغییر می دهند و حاصل این سلسله تعامل در هم تنیده، چیزی است که ما به عنوان حرکت گرد گل یا حرکت دود در هوا می بینیم.

حرکت براونی دود در هوا را می توان حاصل تعامل گسترده و در هم تنیده ای تعداد زیادی از مولکول ها (به عنوان المان های یک سیستم پیچیده) دانست.”

البته یک پیشنهاد دارم در کنار سوزاندن عود می توانید یک شاخه عود را در گوشه ای اتاق یا خانه یا محل کار بچسبانید. این کار باعث می شود در ساعاتی از روز یا هنگام بیدارشدن رایحه ای از آن به بینی شما برخورد کند که تجربه لذت بخشی است. چون گویا برخلاف سوزاندن که یکباره و در عرض چند دقیقه تمام رایحه آنرا در فضای منتشر می کند با این کار یعنی ثابت قراردادن آن در جایی به مروز زمان مواد معطر آن تصعید شده و لذت بوییدن آن طی چند روز ادامه پیدا می کند.

خرید آخرم که شاید برای شما نقل آن خنده دار باشد ولی برای من کشف بزرگی بعد سه دهه زندگی است، پرزگیر است. من یک پالتوی قدیمی ولی باارزش دارم که بارها خواسته ام آنرا به دست خشکشویی بسپارم ولی همیشه از تجربه منفی خراب شدن لباس ترسیده و یا به خاطر تنبلی آنرا به فردا سپرده ام. ولی بلاخره یک روز خواهرم با  هزینه ی ۲ هزارتومانی یکی از تولیدات کشور دوست وهمیشه در صحنه یعنی چین را برای من هدیه دادند (الان که به اطراف نگاه می کنم نمی توانم محصول غیرچینی پیدا کنم پس به طور پیش فرض هر محصولی چینی است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود 🙂 ) که بعد از استفاده و غلتاندن آن بروی سطح پالتو و براق شدن آن خود را برای این ناآگاهی توبیخ کردم.

3 thoughts on “تجربه‌یِ خرید سه محصول و حواشی آن”

  1. خیلی ممنون که تجربیات خودت رو به اشتراک گذاشتی و حتی محل خریدشون رو با دقت بیان کردی.
    یکی از تاثیرات استفاده از عود در حین مطالعه (یادگیری) یا فکر کردن یا استراحت کردن اینه که ما شرطی میشیم . مثلا با روشن کردن عود مخصوص مطالعه، ذهن ما سریعتر در حالت آمادگی برای یادگیری قرار میگیره و بازدهی بالاتری خواهد داشت. اما استفاده از همون عود در مواقع دیگه (صرفا برای لذت بردن از رایحه خوش در هوا) منجر به از بین رفتن شرطی شدن مغز میشه.

    • خیلی جالب بود علی جان اتفاقاً من هم چند سال پیش خیلی از یک مدل عطر استفاده می کردم اگر الان یکجایی اونو استشمام کنم احتمالاً تمام خاطرات اون زمان که مربوط به تحصیل در یکی از شهرهای دیگر بود را کامل به یادم میاد.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.