ته زندگی کجاست؟

این روزها فکر می کنم آخر و انتهای زندگی چی هست؟ چه چیزی قراره ما را راضی کنه؟ چه هدفهایی وجود داره که با رسیدن بهش می تونیم آروم بشیم و از خود زندگی لذت ببریم؟ این دویدن ها و نفس نفس زدن ها کی تمام میشه؟ کی میشه آنقدر  ماشین زندگی را آهسته برونیم  که بشه طبیعت بیرون جاده را هم ببینیم و ازش لذت ببریم

چه شاخصی برای زندگی خودمون باید تعریف کنیم؟ پول؟ شهرت؟ درک دنیا؟ دوستی؟ خانواده؟

الگوی زندگی مون قرار است کی باشه؟ یک‌ آدم پولدار مثل بیل گیتس؟ یک آدم مشهور مثل استیو جابز؟ یک انسان معنوی مثل‌ امام علی؟ یک معلم بزرگ مثل محمدرضا شعبانعلی؟ یک پادشاه؟ یک نویسنده؟ یک شاعر؟

قراره وقتی مردیم شبیه کدوم یک از افراد برجسته تاریخ باشیم؟‌ یا نه اصلاً  برنامه ای داریم؟ که اسممون در ذهن ها و زبان باقی بمونه؟ یا قراره یک آدم گمنام، در حد یک پدر فداکار، یک کارمند منظم یا یک استاددانشگاه مهربون یا یک کشاورز ساده، کسی که یک گوشه از دنیا را پیدا کرده و داره کارشو می کنه و لذتشو می بره و نه کسی اونو می شناسه و نه اصلاً بودن و نبودش برای سایر مردم مهمه. روزی هم که می میره بعد از چند ماه کل یادگاریش برای دنیا یک قاب عکس کوچولو گوشه پنجره خونه پسر یا دخترش است.

کاش می شد فهمید چی آدمو آروم میکنه، چی راضیش می کنه. این دینا بدیش اینه که ته نداره به هر سمتی میری بی انتهاست، عطش انسان هم که تمومی نداره، تا به یک هدف میرسه، هدف بزرگتر میاد جلو چشمش و وسوسه اش می کنه، باز بلند میشه و می دوه باز همین چرخه ادامه پیدا می کنه. زمان های استراحت خیلی خیلی کوتاهه.

فکر می کنم یک جایی هست که اگر یک روزی بهش برسم و یک وضعیتی هست که اگر در اون قرار بگیرم احتمالاً احساس آرامش کنم. یکم بشینم و بیشتر در مورد دنیا و عمیقتر نسبت به طبیعت فکر کنم و بخونم و بیاندیشم. این دغدغه های مسخره مادی تموم شه.

دوست داشته باشم و دوستی کنم نه بخاطر منافع و  مزیت فقط فقط به خاطر ذات دوستی. کتاب بخونم نه به خاطر کارم و شغلم به خاطر درک این جهان بزرک. بفهمم چی توش میگذره و من چه نقشی توش دارم، همون سوال قدیمی: از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود.

کاش او روز برسه، کاش به جای دویدن سریع و بی وقفه روی این دریاچه یخ زده برای بدست آوردن یک ماهی مرده، یک جاییش را ترک بدم و ببینم زیر این لایه مبهم چی داره می گذره. تو این دنیای بزرگ که مثل یک ابر نمیشه پشتشو دید چی خبره و چه اتفاقاتی داره میافته.

15 thoughts on “ته زندگی کجاست؟”

 1. به نظرم دنیا شبیه کورس اسب سواری نیست ما هم اسب نیستم که با هم روی خط شروع مسابقه بدیم حداقل اگر اسب هم باشیم هر کسی مسیری را طی میکند که مخصوص خودش است و اسبی که از مسیرش لذت می برد زندگی بهتری دارد مهم نیست دو قدم رفته یا اصلا حرکت نکرده مهم اینه که خودش رضایت داشته باشه
  —————
  پ ن : سایت قبلیت بهتر بود علی – هم پست سایر بچه ها بود و هم چیزای دیگه – اینجا زیادی خلوته.

 2. سلام جناب کریمی عزیز
  این پست، از اون دست نوشته هایی بود که از دل برمیاد و لاجرم بر دل هم میشینه 🙂
  فکر میکنم که اگه نگیم مهمترین، اما یکی از مهمترین دغدغه های زندگی هر فردی همینه

  با اساتید مطرح و مدیران کارکشتۀ زیادی برخورد داشتم. کسانی که از نظر دیگران و بر اساس ظواهر امر، “موفق” محسوب میشن و چه بسیار عُمرها و انرژیهایی که تلف میشه برای رسیدن به وضعیتی که اونها قرار دارن. اما به لطف برخورد کمی نزدیکتر با اونها، واقعیت امر رو خلاف چیزی دیدم که دیگران متصور هستند!

  اعتقاد دارم که اکثریت ما فرزندان آدم، در نهایت عمر خودمون به یک نقطۀ مشترک میرسیم. به جایی میرسیم که حاصل و دسترنج تمام توان و انرژی و عمر خودمون رو و با این فرض که به نقطه مطلوب موردنظر هم برسیم در این جمله می بینیم:
  ” نه! این، اونی نبود که یک عمر دنبالش بودم!!”

  فکر میکنم اگه بتونیم به این واقعیت دست پیدا کنیم که “مثل هیچکس” نباشیم، شاید کمی بتونیم از زندگی مون لذت ببریم.

  مثال ذکر شده توسط آقای فواد انصاری (کورس اسب سواری) خیلی زیبا بود.

  راستی خوشحالم که وضعیت اینجا به حالت قبل برگشت و می تونم از نوشته های دیگر دوستان (در کنار مطالب ارزشمند شما) استفاده کنم.
  موفق باشید

  • سعید جان ممنون از اظهار نظرت. منم الان یک فکرهایی کردم البته همشو قبول ندارم 🙂 بهتر بگم باورها و تجربه هایی هستند که از گفته های دیگران گلچین کردم.
   – فکر کردن به سوال “از کجا آمده‌ام آدم بهر چه بود و کجا می روم” معمولاً به افسردگی منجر می شود. پس شاید باید از این نوع سوالهای فلسفی فرار کرد.
   – شاید تنها مسیری که انسان از پیمودن آن احساس باخت نکند مسیر یادگیری و فراگیری علم است. البته از نوع
   علم سودمند.
   – به قول نسیم طالب ما محکوم به تلاش هستیم نه نتیجه. باید ۲۴ ساعت را کار کرد و از هدر ندادن منابع زندگی لذت برد و نه رسیدن به هدفها.
   – به نظرم نهایت زندگی همان دقایقی است که با چند دوست هم فکر و همدل به گپ و گفت می نشینم و باقی عمر تلاش برای پیدا کردن دوست خوب است.

 3. من فکر میکنم هر لحظه میتونه ته دنیا باشه اگربتونیم این واقعیت رو درک کنیم همان کاری رو انجام میدیم که باید…خیلی از دویدنها رو کنار میزاریم و خیلی جاها رو هم که نشستیم باید بدویم. و اینجوری قدر خیلی چیزها رو بهتر میدونیم. من فکر میکنم تو این مسیر بی خیالی نعمت بزرگیه که به هرکسی داده نشده…

 4. پیشنهاد می کنم کتاب ارزشمند “سفر روح” نوشته مایکل نیوتن را مطالعه بفرمایید. احتمالا پاسخ برخی سوالات رو اونجا خواهید یافت.

  • ممنون از معرفی کتاب دوست عزیز. من سال‌های دنبال معنای زندگی‌ از طریق کتب دینی و مذهبی بودم و امروز می‌بینم دستم خالی است علاوه بر اینکه اعتماد و اعتقاد و آبرویم هم توسط دین‌فروشان به یغما رفته. به نظرت کتاب تو برای من دین‌گریز مفید خواهد بود؟

 5. ته زندگی واقعا معنا نداره. جدا از مسائل مذهبی و … میگم. نظر شخصیمه. اما واقعا تهش چیه؟ هیچی. یک عمر به دنبال هدفت بری حالا چه درست چه غلط چه اون چیزی ک میخاستی بشه و نشه باید چیکار کرد تهش؟ مُرد. دفتر زندگی ات بسته میشه. واقعا از کجا امده ام؟ امدنم بهر چه بود؟ این جمله ی کوتاه هزاران معنی رو توی خودش داره.

 6. سلام من عضو ثابت این صفحه نیستم ولی مطب رو مفید دیدم خواستم نظرمو بدم .
  به نظر من نگاه آدم به زندگی با گذشت زمان وعمر دایم در حال تغییره …چیزی که میتونه خیلی ترسناک باشه اینه که یه عمر برای سرو سامان دادن زندگیت زحمت بکشی .وطبق یه اصولی زندگی کنی خیلی سختیهارو پشت سر بزاری بعد به قسمت آروم رودخونه که برسی نگاه کنی ببینی دستت خالیه بعد به همه چیز شک میکنی به خودت افکارت اعتقادت دیگه نه پای رفتن داری نه راهی برای برگشت …

 7. حدود ۱۴ ماه از انتشار این نوشته می‌گذره، خیلی دوست دارم بدونم این روزها چطوری فکر می‌کنی و در یکسال گذشته آیا فرصتی برای مرور فلسفه‌ی زندگی خودت و ایستگاه‌های لذت و بهانه‌های شادی خودت یافته‌ای یا نه؟ واقعا دوست دارم بدانم پس از این پرسش، ذهن تو چه تجربه‌ای را زیسته.

  بگذار خلاصه یک فهم و یک تجربه را بگویم، فهم و تجربه‌ای که اجرا می‌کنم وبهش پایبندم

  ««««‌‌ زندگینامه‌خوانی. »»»»»»

  من به زندگینامه و بیوگرافی بزرگان و دیگر آدم‌ها به شدت علاقمندم و روز به روز هم بر علاقه‌ی من افزوده می‌شود. فکر می‌کنم لابلای خطوط یا فیلم زندگینامه دیگران بتوان به بسیاری از این پرسش‌ها پاسخ داد و راهی نو و راهی منحصر به فرد برای خویش انتخاب کرد.

  هنوز علاقمندم تجربه‌ی ۱۴ ماهِ گذشته‌ات را پس از این نوشته بدانم…

 8. معنای زندگی هرچی که باشه شاید بشه گفت حتما اون چیزی نیست که ما فکر میکنیم!!
  باید گفت درک و فهم و ظرفیت انسانها خیلی باهم فرق دارد، هرکدام دنیا رو با توجه به ادراک و شهود خود از طبیعت، رابطه انسانها و عالم مافوق طبیعه دریافت میکنند.

  یکی مثل آرتور شوپنهاورعالم رو یک اراده بالاتر از عقل و تصور میداند که بر اختیار آدمی احاطه کرده و زندگی موجودات زیر نظر اون اراده است

  یکی مثل نیچه به این نتیجه میرسد که راه درست رسیدن به حقیقت “شک” به همه چیز است.. یا به عبارتی به جز شک به همه چی باید شک کرد!!!

  یکی مثل صادق هدایت و امثال آن زندگی کلا بی معنا و مفهوم فرض شده و تمام ماحصل انسان در آخر بی ارزش شده و هیچ نقطه امیدی به آینده و عالم وجود ندارد

  یک عقیده هم عقیده توحیدی و دینی است که امثال ارسطو و افلاطون و فلاسفه دینی و پیامبران و قرآن بدان توجه دارند، تمام رنج و سختی های دنیایی برای رشد و تعالی انسان است، حقیقت در جهان آخرت است و دنیا وسیله ای برای رسیدن به آن است.

  نتیجه این است انسان دوست دارد کدام یک از این مسیر های پیشرو را انتخاب کند؟
  او مختار است و دارای قوه خرد پس بنگرید و مسیر خود را انتخاب کنید

  به قول سهراب سپهری :
  کار ما شاید این است
  که میان گل نیلوفر و قرن
  پی آواز حقیقت بدویم.

 9. ایمان به خدا ته زندگیست اما چرا همه بهش بر نمیخورند همه ملاقاتش نمیکنند شاید سخت است شاید نه …از آمدنم نبود گردون را سود وزرفتن من جاه و جلالش نفزود…… چشمان ما گوشهای ما چشیدن و لمس و بوییدن
  اینها چی هستند و چرا هستند و چرا اینگونه هستند ماهیتشون چرا اینه

  کجاست گریزگاه و پناهگاه
  (کلا لا وزر .)
  خانه دوست کجاست
  اگر مرگ نبود دست ما در پی چیزی میگشت

  باید استاد و فرود آمد
  بر آستان دری که کوبه ندارد،
  ای کاش قضاوتی قضاوتی در کار می بود

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.