تولید محتوا برای نیاز ضروری مردم

آیا اتفاق افتاده کالایی از سایت دیجی‌کالا انتخاب کنید ولی در مرحله نهایی از خرید منصرف شوید؟

آیا پیشنهاد یک تور ارزان قیمت یک روزانه در تلگرام را ببینید ولی در آن ثبت نام نکنید؟

قصد داشته باشید در یک دوره آموزشی بسیار باکیفیت شرکت کنید ولی در لحظه آخر منصرف شده‌اید؟

این موارد را مقایسه کنید با:

قصد خرید یک دستگاه خاص صنعتی را دارید در گوگل جستجو می‌کنید و به شرکت فروشنده زنگ می‌زنید. تا چند هفته بعد حتماً باید از یک فروشنده خرید کنید.

لوله خانه شما گرفته و نیاز به یک لوله بازکنی دارید. اینترنت را جستجو می‌کنید و اولین شماره که پیدا کردید را تماس می‌گیرید. تا چند ساعت آینده حتماً به یک لوله‌کش نیاز دارید.

قصد حمل بار خود به شهرستان را دارید. اینترنت را جستجو می‌کنید. یک شرکت پیدا می‌کنید. تا چند روز آینده باید یک شرکت باربری کار شما را انجام دهد.

فرق مثال‌های اخیر این است که شما باید آن خدمت یا سرویس را دریافت کنید.

ولی در حالت اول شما می‌توانید به کل از خرید محصول خودداری کنید.

نیاز به سفر و دوره‌ آموزشی و کتاب غیر‌درسی و کالای دیجیتال یک نیاز لوکس است. اکثر مردم می‌توانند بدون آن هم زندگی کنند ولی مواردی مثل ترکیدن لوله خانه و خریدن یک دستگاه برقی برای کارگاه صنعتی یا جابجایی بار از یک نقطه به نقطه دیگر یک نیاز ضروری و لازم است و دیر یا زود باید انجام شود.

حال افرادی که قصد تولید محتوا دارند بیشتر در زمینه های لوکس سرمایه‌گذاری می‌کنند. مثلاً مقوله سفر را در نظر بگیرید.

در جامعه‌ما که عمده‌ی مردم متوسط و زیر متوسط زندگی می‌کنند سفر به عنوان یک کالای لوکس تلقی می‌شود و اولین قربانی پایین آمدن درآمد در ایران مقوله سفر است. در این جاست که کسانی که قصد تولید محتوا در زمینه سفر را دارند باید دوبرابر بیشتر زحمت بکشند و چند برابر بیشتر محتوا تولید کنند. یک بخش اینکه اساساً مردم تنبل و بی‌پول را به سفر ترغیب کنند و دیگری اینکه آن‌ها را برای گردشگری انتخاب کنند.

یا کسی که در زمینه آموزش فعالیت می‌کند مخصوصاً دوره‌هایی که فاقد مدرکند و بازگشت مالی کوتاه مدت برای متقاضیان ندارد باید چند برابر بیشتر تلاش کند تا جامعه‌ی مدرک‌پرست و پول‌پرست را به شرکت در چنین دوره‌هایی ترغیب کند.

حرفم این است که اگر قصد کسب درآمد از محتوا در کوتاه مدت را داریم شاید بهتر باشد روی محصولات و کالای ضروری تمرکز کنیم. محصولاتی که مردم مجبور هستند آن را بخرند. دیر یا زود. از ما یا از رقیبان ما. مهم نیست. مهم این است که بالاخره خواهند خرید.

اینکه سایتی داشته باشیم که تجهیزات صنعتی می‌فروشد معمولاً سریعتر جواب می‌دهد تا سایتی که قرار است دوره آموزشی برگزار کند. چون مردم کارشان لنگ دوره آموزشی نیست و زندگی و کسب وکارشان بدون رفتن به دوره آموزشی هم می‌گذرد.

کسب و کار ما باید همانند توالت‌های عمومی بین راهی باشد که مردم مجبور باشند به هر نحو ممکن از آن استفاده کند و نتوانند بی‌خیال نیاز خود شوند. بهترین زمان پول گرفتن از مردم همان لحظه پر بودن مثانه است.

 

 

 

4 نظر در “تولید محتوا برای نیاز ضروری مردم

  • ۱۳۹۷-۰۳-۰۷ در ۱:۴۱ ق٫ظ
   پیوند یکتا

   سلام به نظر شما همین اپلکیشنی که شما تولید می‌کنید جز دسته “نیازهای ضروری مردم” است؟

   پاسخ
 • ۱۳۹۷-۰۳-۱۲ در ۱۰:۲۸ ق٫ظ
  پیوند یکتا

  خوب ما با ارئه مزایایی رقابتی برای خودمون سعی در پر کردن نیاز های موجود هستیم.
  برای مثال:

  دوره پرداخت قبض یک ماه است.
  دوره خرید شارژ برای افراد متفاوت است ولی میانگین پایینی دارد.
  مزیت رقابتی ما پرداخت بدون قبض کاغذ و تنها با یک بار ثبت نام در سیستم هست. در ماه های بعد دیگر نیاز نیست شناسه قبض یا شناسه پرداخت را برای پرداخت قبض وارد کنید. این کار برای قبض برق، قبض آب و پرداخت قبض تلفن ثابت و .. کاربرد دارد.
  و استعلام ماهانه قبض و استعلام خلافی جریمه است.
  به طور کلی برای سازمان های بزرگ مثل دانشگاه ها و .. که هر ماه صد ها قبض دارند و حتی بیشتر پنلی برای کنترل و مقایسه مصرف و پراخت یک جا نیاز هست. قبضینو این ابزار را دارد.
  یه مثال دیگه برای کسی که تو شمال ویلا داره و قبض هاش رو چه طوی باید پرداخت کنه؟
  هر ماه باید بره قبض ویلاش رو از شمال برداره پرداخت کنه یا فقط یک بار با قبضینو ثبت نام کنه و دیگه راحت بدون نیاز به قبض کاغذی پرداخت کنه.

  تشکر

  پاسخ
 • ۱۳۹۷-۰۳-۲۲ در ۶:۰۳ ب٫ظ
  پیوند یکتا

  علی جان من حرفت را با این نکته قبول دارم که «اولویت‌های مردم و نیازهای واقعی» شناسایی و روی آنها کار شود.

  اما چند نکته هم وجود دارد:

  – بازارهای لوکس (و حتی لاکچری) تعداد نفرات اندکی دارند اما سوددهی این بازارها هم بسیار بالاست. حتی در حوزه آموزش و آموزش‌های گرانقیمت درسته که اعداد و شمارش مخاطب پایینه اما درآمد فردی که در این بازارها فعاله، بالاست.

  – بازارهای بسیار شلوغ و کم درآمد (مثلا خرده فروشی‌ها) حجم کار و رقابت سنگینش را باید جدی گرفت. کار هرکسی نیست ورود کردن، دوام آوردن و موفق شدن.

  در آخر هم یک تلنگر دوستانه که شاید هم تلخ باشه و البته با قصد شروع یک گفتگو به عنوان یک دوستی که بسیار قبولت دارم و ازت یاد میگیرم،
  بهتر نیست کمی روی مدل ذهنی درآمدزایی خود و امکان‌ها و فرصت‌هایی که به ذهنت می‌رسه دقت بیشتری داشته باشی؟ به نظرت چقدر ایده‌های ما محصول فضای فکری ما و آدم‌های دوروبرمان و زیست محیطِ ماست؟
  فکر میکنم ماسوای تحلیل بازار و سنجش واقعیت‌های اقتصادی ما باید با جایگاه که ایستاده‌ایم و باورهایی که با آنها دنیا را می‌بینیم هم توجه ویژه داشته باشیم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.