جایگاه علم در سبک زندگی

من همیشه می‌پرسم تصمیم های زیر ناشی از سلیقه افراد است یا توصیه علمی؟

ورزش کردن یا نکردن

سیگار کشیدن یا نکشیدن

بودن یا نبودن در شبکه‌های اجتماعی

حتی بستن کمربند ایمنی.

یعنی زمانی که علم مخرب بودن چیزی را تشخیص می‌دهد آیا آن را از سبک زندگی خود حذف می‌کنیم؟

جایگاه علم در سبک زندگی ما چگونه است؟ فیلسوفانی بودند که راه “خود بودن” را به برای تبلیغ کردند و گفته‌اند که هر چه صلاح می‌دانی انجام بده تو انسان آزادی هستی. از طرفی علم هم صلاح ما را می‌خواهد. وقتی بین سلیقه و نظر شخصی و توصیه علم تضاد وجود به وجود می‌آید چه باید کرد؟

ما هر روز بدون اینکه زیاد احساس کنیم از دستاوردهای علم استفاده می‌کنیم. وقتی در گوگل جستجو می‌کنیم یا یک اکانت جدید را در اینستاگرام دنبال می‌کنیم عملاً از خروجی علم استفاده می‌کنیم. ابزارهای علمی گزینه‌ها را دست چین کرده و در مقابل ما قرار می‌دهند و ما هم از بین آن‌ها یکی از انتخاب می‌کنیم پس عملاً تصمیم گیر اولیه با علم بوده.

اگر دانشمندان فردا اعلام کنند فلان ماده به شدت برای ما انسان‌ها مضر است آیا باز از ان استفاده می‌کنیم؟ باز می‌توانیم بگوییم سلیقه من این است؟

به نظرم با پیشرفت‌های سریع علم هر روز دایره تصمیم گیری ما محدود و محدودتر می‌شود. شاید در آینده ماشین‌ها بخش زیادی از تصمیم‌های ما را برعهده بگیرید.

3 thoughts on “جایگاه علم در سبک زندگی”

 1. سلام علی عزیز
  من میدانم خوردن شیرینی و تنقلات برای من ضرر دارد ( یعنی به ضرر ها علم دارم) ولی بازم بر حسب عادتم مصرف میکنم . هنوز که از سبک زندگیم حذف نکردم

 2. بعضی وقتها اولویت های افراد با هم فرق میکند. یعنی برای یک نفر طول عمر بیشتر اولویت نداره و شاید در راه رسیدن به هدفش سلامتیش به خطر بیفته یا حتی جونش رو از دست بده ولی به هدفش برسه.

 3. علی جان نمی‌دانم سری انسان، سبک زندگی، فناوری و سلامتی را از محفل می‌خوانی یا نه…
  آنجا در مقدمه‌ی بحث نوشتم که بعضی جاها نگاهی اشتباه به توصیه‌های مربوط به سبک زندگی داریم (حداقل در حوزه‌ی سلامتی)
  حداقل در عصر ما، شاید مدل ذهنی مفیدتر این باشه که از علم، مفاهیم رو استخراج کنیم و خودمون براساس زندگیمون، نسخه‌ی شخصی‌شده‌ی خودمون رو بنویسیم.


  این که فعالیت بدنی، و به صورت کنترل‌شده بالابردن متابولیسم بدن، برای سلامتی مفیده یک مفهومه. اما شاید درست نباشه به همه بگیم هفته‌ای فلان قدر روز و فلان قدر ساعت به بهمان طریق ورزش کنید.
  این مفهوم رو باید از علم بگیریم؛ اما چطور به سبک زندگیمون implement کنیمش، نسخه‌ای شخصیه. (البته جالبه بدونی تو خیلی از جوامع، مشاوره گرفتن از پزشک برای implement کردن یافته‌های علم کار روتینیه)

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.