درباره راکت اینترنت

راکت اینترنت (Rocket Internet) یک شرکت سرمایه‌گذاری آلمانی هست که هدف آن ایجاد پلتفرم های آنلاین در کشورهای جهان سوم هست. کشورهایی مثل آمریکای جنوبی، آفریقا و خاورمیانه‌.

سیستم کاری شرکت به این صورت است که همیشه در حال رصدند که پی‌ برند چه استارت‌ آپی در داخل آمریکا موفق است و مشابه آن را در کشورهای توسعه نیافته عیناً و مو به مو پیاده‌ کنند.

جالب اینکه خود موسسان این شرکت دقیقاً زمانی که در آمریکا درس می‌خواند و پس از بازگشت به کشورشان پلتفرم مشابه ebay را با نام analndo در آلمان پیاده کرده‌اند و بعدها به خود شرکت ebay فروخته‌اند. این کپی برداری در حدی بوده که حتی آرم شرکت دقیقاً مشابه لوگوی شرکت ebay طراحی شده بود. (+)

 

راکت اینترنت از استارت‌آپ‌های موفق دنیا تقلید می‌کند و آن‌ها را کپی می‌کند. به این پدیده اصطلاحاً کلون کردن clone می‌گویند.

 

راکت اینترنت برای اینکه راحتر وارد بازارهای خاورمیانه شود یک اتحاد با شرکت MTN انجام می‌دهد و شرکت MEIG را تاسیس می‌کند به معنی Midde East Intenret Group. آ‌ن‌ها در کشورهای عربی و آفریقایی استارت‌اپ‌های مشابه اوبر یا آمازون تاسیس می‌کنند. راکت اینترنت وقتی وارد ایران می‌شود هولدینگ روماک را ثبت می‌کنند که در زیر مجموعه‌ی آن شرکت‌های اسنپ (تاکسی یاب سابق)، بامیلو و .. قرار دارند.

راکت اینترنت هر جا که وارد می‌شود به صورت تهاجمی و سریع تلاش می‌کند بازار آنجا را تسخیر کند. و به هر نحوه ممکن رقبا را از میدان به در کند. البته براساس اعلام رسانه‌ها به نظر می‌رسد هم اکنون راکت اینترنت زیانده هست و مدیرانش وعده دادند تا چند سال آینده شرکت به سودآوری  خواهد رسید.

 

منابع برای مطالعه بیشتر:

راکت اینترنت سایت دریک آنلاین

 * معرفی شرکت کپی‌کار خارجی در دانشگاه‌ با برچسب کارآفرین برتر خبرگزاری فارس

* Rocket Internet: What It’s Like to Work at a Startup Clone Factory

با راکت اینترنت آشنا شوید سایت آی تی ایران

MTN سرمایه‌گذار یا خریدار اسنپ؟  سایت آی تی ایران

* رازهای پنهان غول‌های اینترنتی روزنامه هفت صبح

* نگاهی به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در صنعت ICT ایران ماهنامه پیوست

نحوه فعالیت راکت اینترنت در ایران، ناشناس بلند پرواز روزنامه فناوران (حتماً بخوانید)

نحوه فعالیت راکت اینترنت در بازار بین‌المللی، شرکت ساز