در این مرز و بوم، انگار همه با همدیگر مشکل دارند

برادر با برادر مشکل دارد

پدر با فرزند اختلاف دارد

فامیل با فامیل مشکل دارد

همسایه با همسایه مشکل دارد

همکار با همکار مشکل دارد

کارمند با مدیر مشکل دارد

روزنامه الف با سایت ب مشکل دارد

این نهاد با آن سازمان مشکل دارد

وزیر با رئیس جمهور مشکل دارد

وزیر الف با وزیر ب مشکل دارد

ساکنان این روستا با ساکنان آن روستا مشکل دارند

اهالی این استان با اهالی آن استان مشکل دارند

نماینده فلان شهر با نماینده بهمان شهر مشکل دارد

این قوم با آن قوم مشکل دارد

این کشور با آن کشور خاورمیانه مشکل دارد

من با بودن مشکل، مشکلی ندارم و اصلاً همانگونه که تورم صفر فقط برای یک اقتصاد مرده معنی دارد، وجود درصدی از این تعارضات را منطقی و قابل قبول می‌دانم ولی معضل اصلی این است که این درگیری ها بیشتر از جنس تضاد و اختلاف و تفرّق است نه تفاوت.

تفاوت یعنی ما در بعضی چیزها با هم موافق و بعضی چیزهای دیگر موافق نیستم ولی در کنار هم هستیم. در کنار هم کار می کنیم در کنار هم زندگی می کنیم با هم می خندیم با هم گریه می کنیم ولی باز صددرصد همسو و موافق نیستیم جایی هم که نیاز باشد بدون جدل و با گفتگو یا مذاکره یا هر چارچوب دیگری سعی می کنیم به نقطه مشترکی برسیم.

ولی این حد از اختلاف و نگاه صفر و صدی و اینکه یکی را به کل حذف کردن یا رد کردن یا نابود کردن یا حذف کردن چه منطق و استدلالی دارد؟ جز نشانه‌یِ عقب افتادگی و تعصب بی‌جا و جهل عیان؟

این استروتایپ لعنتی که تمام فکر و ذهن ما را فرا گرفته و جز لاینفک ساختار ذهنی ما شده چه بلایی بر سر مردم ما آورده؟ چقدر ما را تکه پاره کرده؟

فلانی مذهبی است، پس …

فلانی غیرمذهبی است، پس …

فلانی ترک است، پس …

فلان کشور عربند، پس…

فلانی پولدار است، پس …

فلانی مدیر است، پس …

فلانی مدرک تحصیلی ندارد، پس …

فلانی اهل فلان جا است، پس …

آنقدر بروی چیزهای کوچک با هم وارد دعوا و زد و خورد کرده‌ایم که اصلاً شباهت های بزرگ و آرمان های مشترک و نقاط همراستا را ندیده ایم و به فراموشی سپرده ایم.

آخر تا کی اینقدر اختلاف، این قدر صرف منابع فردی و اجتماعی، بیهوده، برای لگدمال کردن و کوبیدن طرف مقابل؟

4 thoughts on “در این مرز و بوم، انگار همه با همدیگر مشکل دارند”

  1. علی جان. همین چند روز پیش در لیگ یک یک مسابقه فوتبال که هر دو تیم هم از شهر مازندران بودند چنان درگیری بین هواداران به وجود اومده که حدود ۵۰ نفر فقط زخمی شدند. فک کن این دو تا تیم هر دو از یک شهر بودند و اینقدر بی رحمانه با هم کتک کاری کردند.

    • داود جان واقعاً هر جا میری از این موارد می بینی. می ری تو مهمونی می شینی می بینی چند نفر پشت چند نفر دیگه تو فامیل صحبت می کنن، همون لحظه صدا سیما داره دولت را می کوبه، میری سرکار، خودت یا همکارت داری مدیری بالاسری را فحش میدی، کشور خودمان هم که با همه کشورهای جهان مشکل داره. نمی دونم اینقدر کشمکش و اختلاف واقعاً طبیعیه؟

    • صادق جان از دید من تضاد و اختلاف و تفرقه بار معنایی منفی دارند.
      وقتی من و تو تفاوت داریم یعنی مواردی وجود دارد که با هم اشتراک نظر داریم و همچنین اصراری بر درست یا غلط بودن نظرات خودمان نداریم هر کس حرف خود را می‌زند و دیگری صرفاً گوش می‌کند ولی وقتی من و تو اختلاف یا تضاد یا فرق داریم یعنی هیچ نقطه اشتراکی بین ما وجود ندارد و تمام نظرات من ۱۸۰ درجه با نظرات تو فرق می کند و قبول یکی از ما به معنای رد طرف روبرویی است یعنی همان نگاه صفر یا یک یعنی اینکه یا من باشم یا دیگران. در این صورت امکان زیستن و کارکردن در کنار هم وجود ندارد به صفر میل می کند. البته برای اطلاعات بیشتر می تونی به درس متمم با عنوان “نگاهی دقیق‌تر به کلمات: تفاوت،تضاد، تناقض” مراجعه کنی.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.