رشد شدید دیجیتال مارکتینگ در سال 97

توجه: برای بارگذاری نمودارها از گوگل ترند کمی صبر کنید.

داشتم گوگل ترند را جستجو می‌کردم یک تغییر شدید در جستجوی “دیجیتال مارکتینگ” مشاهده کردم. خواستم آن را با شما به اشتراک بگذارم.

همانطور که مشاهده می‌کنیم از دسامبر 2017 یا دی ماه 1396 یک افزایش ناگهانی در جستجوی “دیجیتال مارکتینگ” اتفاق افتاده. جالب اینکه تا فوریه 2014 یا بهمن 1393 یعنی 4 سال پیش هیچ‌وقت این واژه در گوگل جستجو نکرده است.

شاید این مساله اقبال زیاد به دیجیتال مارکتینگ را نشان دهد ولی دلایل فیک و غیر واقعی دیگری هم می‌تواند داشته باشد.

بعضی افراد یا شرکت‌ها برای رتبه آوردن در یک کلمه در گوگل (یعنی وقتی شما یک نیاز را  گوگل جستجو می‌کنید اسم آن برند به صورت auto complete بعد از آن بیاید) عبارت “کلمه پرطرفدار + اسم برند یا شخص” را به صورت فیک و قلابی و زیاد در گوگل جستجو می‌کنند. مثلاً برای دیجیتال مارکتینگ داریم:

با این همه پیشرفت گوگل باز قربانی آمارهای فیک قرار می‌گیرد

این نشان می‌دهد که شاید خیلی از آمارهای جستجو در گوگل ترند توسط مردم صورت نگرفته بلکه توسط ربات یا کارمندان آن شرکت انجام شده باشد. ولی در هر صورت این مساله هم نشان می‌دهد که این کلمه آن قدر مورد جذاب و مورد استقبال هست که شرکت‌ها را مجبور یا تحریک کند که این کارها را انجام دهند.

هیچ وقت برای یک موضوع غیرجذاب و بی‌اهمیت از این نوع کارهای فیک و قلابی انجام نمی‌شود. هر حوزه‌ی که سودآور باشد در آن تقلب زیاد است.

به نظرم این مساله می‌تواند برای کسانی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی محتوا یا سئو فعالیت می‌کنند خبر خوبی باشد اینکه علاقه به این سمت جذب شده و بازار کار و بازار پروژه‌ زیاد خواهد شد.

از طرفی هم باید نگران بود که به زودی این حوزه به گند کشیده شود مثل تمام موضوعاتی که در ایران قبلاً به گند کشیده شد مثل ایزو

از طرفی به شخص من کمک می‌کند که به سمت این حوزه نروم و از واژه دیجیتال مارکتینگ استفاده نکنم چون از این به بعد هر ننه قمری خود را دیجیتال مارکتر نام خواهد داد و به همان علاقه‌ی قبلی‌م که بازاریابی و استراتژی محتوا است بپردازم. به امید که این که روزی هم این واژه ترند روز شود.

البته باید آمار این حوزه را با سایر موضوعات هم مقایسه کنیم که حجم کار دستمان بیاید.

مثلاً اگر دیجیتال مارکتینگ را با سئو مقایسه کنیم در آخرین حد نمودار دیجیتال مارکتینگ یک سوم سئو جستجو داشته

حتی اگر دیجیتال مارکتینگ را با بازاریابی مقایسه کنیم.

 

مطالب مرتبط با گوگل ترند:

قبل و بعد ازدواج

بیکارترین استان کشور کدام است؟

تکنولوژی دیجیتال و عدالت اجتماعی

.

One Comment

 1. علی این یه پیام مهم داره.
  یه منبع جدید در ایران در حال شکل‌گیریه.
  که البته مثل همۀ منابع یه «فُر دید» محسوب میشه: (فرصت – تهدید)

  الان دارم در مورد فرآوری منابع و حضور در شبکه‌های اجتماعی مطلبی می‌نویسم که به محض تکمیل شدنش لینک میدم بهت.

  با مهر
  یاور

Comments are closed.