زاکربرگ‌ها، سیستروم‌ها و لری پیج‌ها، فرعونان عصر جدید

فرعون چه کسانی بودند؟ چرا با نگاه منفی به آن‌ها نگاه می‌کنیم؟ شاید به خاطر این باشد که آن‌ها از هزاران نفر همچون برده بهره کشی کردند و از انسان بی‌دفاع برای ساختن اهرام باشکوه و امپراتوری‌های عظیم خود استفاده کنند. در قبال جابجا کردن تخته‌ سنگ‌ها و بیگاری کشیدن هیچ مزدی به آن‌ها پرداخت نکردند. آن‌ها خیل عظیمی از مردم را به کار گرفتند و جز پاره‌ی قوت زنده ماندن و لذت گذری چیزی به آن‌ها تحویل ندادند. عمر و زمان آن‌ها را استثمار کردند تا کاخ‌های خود را آباد کنند.

 

 

 الان مدیران و موسسان تلگرام و گوگل و اینستاگرام در حال انجام همین کارند. آن‌ها برای ساختن کسب و کار خود از هزاران هزار انسان دیگر استفاده می‌کنند. فرعونان عصر قدیم جسم انسان‌ها را به کار می‌گرفتند و فرعونان عصر جدید مغز و قوه توجه را. هر روز به حیل و ترفندهای مختلف تلاش می‌کنند از نرم‌افزارها و ابزارها و اپ‌های آن‌ها بیشتر استفاده کنیم و بیشتر با آن‌ها درگیر شویم تا اهرام و عمارت‌های رویایی خود را سریعتر تکمیل کنند.

 هر ذره فعالیتی که ما در این شبکه‌ها و پلتفرم‌ها و نرم‌افزار می‌شود هر یک به مثابه تکه سنگی است که گوشه‌ای از امپراتوری و سلطنت آن‌ها را می‌سازد و سامان می‌دهد. به ازای هر کلیکی و انگشتی که روی صفحه می‌فشاریم، سکه‌ی از جیب ما خارج شده و در دخل زاکربرگ و سیستروم و لری پیچ و پادشاهان سیلیکون ولی ریخته می‌شود ولی این سکه‌، سکه‌ی مادی نیست چیزی است که از کیسه توجه ما خرج می‌شود.

ما کارگران ذهنی هستیم که به ازای مشتی دوپامین توانمان و زور بازومان را در اختیار ثروتمندان سیلیکون ولی قرار می‌دهیم و این یک معامله غیرمنصفانه و غیرانسانی است.

 

3 thoughts on “زاکربرگ‌ها، سیستروم‌ها و لری پیج‌ها، فرعونان عصر جدید”

  1. البته بعید میدونم کارگرانی که اهرام مصر رو ساختند، هیچگونه «لذت گذری» نصیبشون شده باشه. هر چی بوده رنج و عذاب بوده

  2. علی به نظر منم همینطوره.
    فکر می کنم حوزه های بسیاری در زندگی ما انسان ها هستند که ماهیتاً تفاوت زیادی با گذشته ندارند و فقط در ظاهر و پوسته ی اونها تفاوت وجود داره. گاهی از ابزارهای دیگه ای همون اهدافی که قرن ها دنبال میشده، دنبال میشه.
    از ادیان اولیه بگیر تا ایدئولوژی های مدرن، از بهره کشی های اولیه بگیر تا بهره کشی های جدید و الی آخر.
    در واقع “سطح” تغییرات بزرگی کرده ولی “سبک” آنچنان تغییر بزرگی رو تجربه نکرده(به یاد مطلب محمد رضا در مورد سبک زندگی و سطح زندگی)

  3. علی تشبیه خیلی خوبی بکار بردی؛ البته تفاوت فعالیت در تلگرام و گوگل و اینستاگرام با بردگی برای ساخت اهرام در اینست که ما از اولی به اختیار خودمان و در جهت منافع خودمان استفاده می کنیم؛ البته شاید بزرگترین فریب این ابزارها نیز همین باشد که این تصور را ایجاد می کنند که بخاطر منافع و خواسته های خود ما هستند.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.