ست گادین و جنبه‌های منفی فرستادن روزمه

من به شخصه مخالف فرستادن رزومه برای پیدا کردن کار هستم. البته این نظر شخصی است و دلایل من درآوردی برای آن دارم. شاید هم اشتباه باشد.

ولی اجازه دهید اگر بپذیریم فرستادن روزمه ابعاد مثبتی دارد من چند مورد از جنبه‌های منفی آن را نام ببرم:

کم ارزش شدن: اگر هر انسان را به عنوان یک منبع در نظر بگیریم و کارفرما را کسی بدانیم که به دنبال یک منبع انسانی است فرستادن رزومه باعث می‌شود این تصور در مدیر ایجاد شود که این منبع به آسانی به دست آمده پس ارزشی کمی بر آن قائل خواهد شد. ما انسان‌ها ارزش هر چیزی را متناسب با زجری که برای آن کشیدم می‌سنجیم پس وقتی مدیری با صرف هزینه اندک ده‌ها رزومه دریافت می‌کند احتمال دارد به انسانی که روبروی او نشسته وقعی ننهد.

ناپایداری در شغل جدید: وقتی فردی به شرکتی روزمه می‌فرستد همراه درخواست او ممکن است چندین نفر دیگر هم اپلای کنند پس این حس در مدیر ایجاد می‌شود که من گزینه‌های جایگزین زیادی دارم. پس اگر فردا روزی احساس کند شما برای او گزینه‌ خوبی نیستید کافی است که به دیتابیس شرکت مراجعه کرده یا اینکه یک آگهی جدید بدهد. پس فرستادن رزومه باعث می‌شود که ما گزینه‌های زیادی روی میز استخدام کننده قرار دهیم و این شانس کنار رفتن ما را بسیار زیاد می‌کند. یعنی اگر استخدام هم شویم شغل ما پایدار نخواهد بود.

کمک به پیش داوری و قضاوت ناقص از خودمان: برای فرستادن هر رزومه ما باید یک سری جدول پر کنیم. در این جدول اطلاعاتی مثل سن، محل تولد، جنسیت، تحصیلات، سوابق کاری باید درج شود. از طرفی می دانیم که این موارد روی خروجی و عملکرد یک کارمند تاثیر بسیار کمی دارد و نمی‌تواند شاخص پیش بینی کننده مناسبی برای موفقیت یک کارمند در شغل آینده باشد. پس با پرکردن رزومه و ارسال آن این خطر را می‌پذیریم که به جای توجه به توانمندی واقعی براساس اطلاعات دموگرافیک و سوابق تحصیلی قضاوت شویم که این کار را خودمان با دست خودمان انجام می‌دهیم. اگر ما در رزومه یک کلمه بنویسیم “متخصص X” و آن را ارسال کنیم آن‌ها از دیدن آن تعجب خواهند کرد.

خوب باید چه کرد؟ اگر رزومه نفرستیم باید چه کار کنیم؟ به نظرم راه حل اصلی یک راه حل بلند مدت و دشوار است. باید صورت سوال را عوض کنیم:

چه کار باید بکنیم که شرکت ها به سراغ ما بیایند؟ چه کار کنیم دیگران ما را به مدیران معرفی کنند؟ چه طور برند و نشان ایجاد کنیم که شرکت ها متقاضی به دنبال ما راه بیافتند؟

این حرفی است که ست گادین هم در کتاب گاو بنفش می‌زند. در زیر به چند پاراگراف از صحبت‌های او گوش کنیم:

“احتمال زیاد آخرین باری که شغل خود را عوض کردید، از یک رزومه استفاده نمودید. با پیروی از روشی مرسوم، احتمالاً آن را به صدها و یا هزاران شرکت فرستادید. برای یافتن شغلی جدید ممکن آن را آنلاین یا از طریق ایمیل ارسال کرده باشید”

در ادامه ست گادین استعاره جالبی استفاده می‌کند می‌گوید فرستادن رزومه شبیه تبلیغات سنتی است. مثل فرستادن ایمیل یا پیامک‌های تبلیغاتی انبوه که این روزها خیلی مرسوم است. پیدا کردن مجموعه‌ بزرگی از مخاطبان و فرستادن یک پیام واحد به آن‌ها

در ادامه کتاب می‌خوانیم:

“همه این تلاش‌ها در واقع چیزی جز تبلیغات نیست. تبلیغ در مسیری متفاوت از آگهی‌های تلویزیونی، اما همچنین بسیار مشابه. علاوه بر این‌ها رزومه‌ی شما ممکن است روی میز فردی قرار بگیرد که اصلاً به شما و آنچه قادر به انجام آن هستید توجه نکند.”

ست گادین در ادامه راه حل خود را توضیح می‌دهد:

“راه دیگری وجود دارد، احتمالاً آن را حدس زده اید. استثنا باشید. به نظر می‌رسد افراد چشم گیر و با تخصصی چشم گیر، کار خود را با تلاش بسیار کمتری تغییر می‌دهند. افراد چشم گیر اغلب رزومه‌ی ندارند. در عوض آن‌ها به عطسه‌ کنندگانی تکیه می‌کنند که در زمان لازم، به سرعت آن‌ها را پیشنهاد می‌دهند.

“سایت monster.com (مشابه سایت کاریابی ایرانی) را ببیند. میلیون ها رزومه همه منتظر کسانی هستند که آن را پیدا کنند. اگر شما در این دسته قرار دارید آنجا جای خوبی برای بودن نیست. قبل از این که به دنبال کاری بگردید بیاندیشید که امروز چه کاری می‌توانید انجام دهید که هرگز نگران قضیه نباشید”

البته نظر من درباره نفرستادن روزمه وحی منزل و نظر علمی قطعی نیست. و نمی شود به همه و در همه جا توصیه کرد که رزومه نفرستید. اصلا هیچ گزاره‌ی همیشه نمی‌تواند درست باشد این حرف‌ها فقط باورهایی هست که من در این لحظه نسبت به پدیده رزومه فرستادن دارم

1 thought on “ست گادین و جنبه‌های منفی فرستادن روزمه”

  1. من کاری ندارم این حرف ها درسته یا غلط
    ولی من دقیقا با نظرت موافقم
    هیچ وقت یکی مثل بقیه بودن ما ها رو به جایی نمی رسونه
    یکی از دلایلی که من افراد سن بالا را استخدام نمی کنم این است که به خودم میگم این تا این سن هنوز داره دنبال کار می گرده پس حتما کارش اونجور که باید درست نیست. پس با من هم نمی تونه کار کنه
    البته همانطور که گفتی هیچ گزاره ای همیشه درست نیست

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.