سقوط آزاد کتاب‌؟

نمودار زیر میانگین شمارگان کتاب‌ها بین سال‌های ۵۷ تا ۹۱ را نشان می‌دهد. یعنی هر کتاب به طور متوسط چند نسخه چاپ شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

—-

البته همه می‌دانیم تعداد و عناوین کتاب‌هایی که هر سال چاپ می‌شود در حال افزایش هست و به قول رضا امیرخانی تعداد عناوینی که در کشور ما در یک بازه زمانی چاپ می‌شود از آمریکا بیشتر است. نکته دیگر اینکه شاخص بالا در سال ۱۳۹۵ به ۱۶۴۰ رسیده است که کمترین مقدار نمودار است. با این وضع احتمالاً تا ۱۰ سال دیگر کلاً به صفر میل کند و کتاب‌خوانی کاغذی منقرض شود.

نتیجه گیری یک: دولت همیشه به شاخص عملیاتی علاقه دارد تا شاخص عملکردی. برخلاف آمارهای دیگر، میانگین شمارگان نشان دهنده علاقه و استقبال مردم به کتابخوانی و نمایانگر فرهنگ مطالعه در کشور است ولی حجم کل کتاب‌هایی که هر سال از زیر دست چاپخانه‌ها بیرون می‌آید و با یارانه دولت تولید می‌شود فقط یک شاخص عملیاتی است و بس. و نمی‌شود به آن افتخار کرد.

نتیجه گیری دو: هر سالی که جامعه فضای تنفس پیدا کرده و  عقاید مختلف در کنار هم قرار گرفته‌اند کتاب و کتابخوانی بیشتر شده.

نتیجه گیری سه: شاید علت اینکه متولدین دهه ۵۰ علاقه بیشتری به کتاب دارند از این جا ناشی شود.

5 thoughts on “سقوط آزاد کتاب‌؟”

 1. سلام آقای کریمی
  روزتون بخیر
  ممنون از مطالبتون، از خواندن آنها لذت بردم.
  اگر امکان داشته باشه ایمیل شما را داشته باشم تا بتوانیم در زمینه‌ی نویسندگی به خصوص در وب فارسی کمی بیشتر صحبت کنیم و کار مشترکی داشته باشیم.
  ممنون

 2. سلام. مطلب جالبی بود.
  اما باید این نکته را هم در نظر داشت که خیلی از کتاب خوان ها کتاب الکترونیک می خوانند و این بر میانگین شمارگان تاثیری ندارد.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.