سه جابجایی در جهان: جابجایی پول، جابجایی کالا و جابجایی اطلاعات

شاید اغراق آمیز باشد اگر بگوییم اکثراً سیستم‌ها و اختراعات که بین مردم عادی استفاده می‌شود در گذشته محصول داخلی شرکت‌ها و سازمان‌ها صنعتی و تجاری بوده است. مثلاً از اینترنت گرفته که برای اتصال بخش های داخلی وزارت دفاع آمریکا به کار گرفته شده تا مدل استعدادیابی اوکانر که اولین بار برای استعداد سنجی کارکنان شرکت جنرال الکتریک مورد استفاده قرار گرفته است.

در اصل به نظر من این شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی هستند که یک فناوری یا سیستم را کشف کرده و به کار می‌بندند و سپس آن تکنولوژی به سطح جامعه کشیده شود و مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرد.

مثلاً نرم افزار  Siri  اپل در اصل پروژه‌ی بوده که توسط موسسه SRI International  برای وزارت دفاع آمریکا توسعه داده شده ولی نهایتاً این فناوری توسط شرکت اپل خریداری شده است.

یا مثال دیگر در مورد مدیریت زنجیره تامین شرکت‌هاست.

در سطح شرکت‌ها و سازمان‌ها چیزی به نام زنجیره تامین یا Supply Chain‌ وجود دارد و مدیران همیشه به دنبال مدیریت و بهینه سازی زنجیره تامین خود هستند. این زنجیره برای یک شرکت اسباب بازی از  استخراج نفت و ترکیبات اولیه پلاستیک شروع شده و تا لحظه‌ی فروش آن اسباب بازی به یک کودک در مغازه ادامه پیدا می‌کند.

 

 

در ادبیات مدیریت عملیات برای هر زنجیره تامین سه جریان عمده تعریف می‌شود: جریان پول، جریان کالا و جریان اطلاعات. اگر کسی قصد داشته باشد به فرایند تولید شرکت ضربه وارد کند کافی است یکی از این جریان‌ها را قطع یا دچار اختلال کند همین کافی است که یک سازمان زمین‌گیر شود. یک شرکت همچون بدنی است که هر لحظه درون رگ‌های آن داده، پول و کالای فیزیکی جابجا می‌شود.

 

 

حال اگرکشور را به مثابه یک سازمان بدانیم و سه جریان بالا را برای آن تعریف کنیم خواهیم داشت:

جریان پول: مثلاً تراکنش بانکی

جریان کالا: مثلا حمل و نقل کالا و واردات و صادرات

جریان اطلاعات: مثلا اینترنت

چند سال پیش یادم هست آمریکا برای فشار به ایران همین استراتژی ضربه زدن را به کار برد یعنی تلاش کرد سه جریان بالا را مختل کند:

انتقال ارز و پول بین ایران و سایر کشورها را ممنوع کرد

واردات و صادرات و تحریم شرکت‌های کشتیرانی را تصویب کرد

 قوانینی تصویب کرد که شرکت‌های تکنولوژی مثل گوگل و اپل کاربران ایرانی را تحریم کنند.

راه ضربه زدن به یک شرکت یا شهر یا کشور مختل کردن در همین جریان‌هاست و شاید یکی از راه های پیشرفت و توسعه یک سازمان یا نهاد و کشور تقویت این سه جریان یا Flow باشد

اگر کمی دقیفتر نگاه کنیم پول‌سازترین و قوی‌ترین صنایع و نهادهای ما در این سه بخش ناظرند یا فعالیت می‌کنند:

جریان پول: بانک‌ها و نهادهای مالی

جریان اطلاعات: شرکت های تکنولوژی

جریان کالا: پست و شرکت های حمل و نقل