ثبت کردن اولین قدم در مدیریت منابع

معمولاً یکی از اشتباهاتی که ما در مدیریت منابع انجام می‌دهیم ثبت نکردن مصرف آن است.

مثلاً منبع زمان را در نظر بگیرید. اگر نرم افزاری باشد که به من در آخر ماه بگوید که چقدر روی هر چیزی وقت گذاشتم با این گزارش بهتر می‌توانم زمان خودم را مدیریت کنم. ولی آیا چنین نرم افزاری وجود دارد؟ فکر کنم نه.

وقتی من بدانم 50 ساعت را در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری گذراندم آنگاه می‌توانم تاسف بخورم که چرا این وقت را جای بهتری گذراندم ولی اگر جایی این زمان‌ها ثبت نشود چطور می‌توان مدیریت زمان انجام دهم؟

یا حسابداری و مدیریت پول. اگر شما امروز از یک فرد عادی یا مدیر سازمان بپرسید که در 6 ماه گذشته بیشترین هزینه را روی چه اقلامی انجام داده چه پاسخ خواهد داد؟ احتمالاً جواب منفی است. چون ما هزینه‌هایی که انجام می‌دهیم را جایی ثبت نمی‌کنیم. درست است که امروز با کارت‌های بانکی ثبت کردن هزینه ها آسان تر شده ولی باز دقیق نیست. چون بعضی از پرداخت های خود را نقدی یا با کارت های متفرقه انجام می‌دهیم.

به نظرم چاره کار راهکار اتوماتیک نرم افزاری است. چه برای ثبت زمان و چه ثبت پول.

من بارها خواستم زمان‌های خودم را در نرم افزار یا کاغذ ثبت کنم ولی معمولاً بعد از یک مدت فراموش کردم. چون کار تکراری و حوصله‌ی بری است. نتیجه اینکه امروز نمی‌دانم که روی چه چیزی زیاد وقت گذاشتم و روی چه چیزی کمتر.

برای پول هم همین طور است. اگر بدانم بیشتر خرج ماهانه من روی چیزهای کم ارزش هزینه می‌شود به راحتی می‌توانم آن ها را حذف کنم و روی چیزهای بهتر هزینه کنم.

ولی همین ثبت هزینه هم کار تکراری و حوصله‌بری است.

باید یک سیستم نرم افزاری باشد که تمام هزینه ها از طریق آن ثبت شود تا بشود آخر ماه گزارش گیری کرد.

قانون بیست و هشتاد می‌گوید 80 درصد زمان و پول ما روی چیزهای بی ارزش صرف می‌رود اگر آن‌ها را شناسایی کنیم زمان و پول ما آزاد می‌شود. برای پیدا کردن آن ها هم باید همه دخل و خرج های و زمان‌های مصرفی خود را هر ماه ثبت کنیم.

 

۴ Comments

 1. سلام.
  علی جان. در جواب، به این سوالی که پرسیده بودی:
  ” اگر نرم افزاری باشد که به من در آخر ماه بگوید که چقدر روی هر چیزی وقت گذاشتم با این گزارش بهتر می‌توانم زمان خودم را مدیریت کنم. ولی آیا چنین نرم افزاری وجود دارد؟”
  بله. چنین نرم افزار (نرم افزارها) ای وجود داره.
  یکی اش، همین Timecamp هست که اتفاقاً من خودم مدتهاست که دارم ازش استفاده کنم و در مدیریت زمان ام، بهم بسیار کمک میکنه.
  (حتی در حالت آفلاین هم، به محاسبه زمان صرف شده، ادامه میده )
  بارها، هم توی سایتم و هم توی متمم بهش اشاره کردم.
  از جمله در این پست: (Timecamp و مدیریت زمان)
  http://1newday.ir/?p=8768
  (میتونی مطالعه کنی و باهاش بیشتر آشنا بشی و اگه دوست داشتی هم روی دسکتاپ و هم روی گوشی، ازش استفاده کنی)
  توی Timecamp میتونی تمام فعالیتهات رو تعریف کنی و زمان انجام هر یک رو برای خودت Track کنی، و بعد، به کمک انواع گزارش هایی که در اختیارت قرار میده؛ خودت رو، و زمانی رو که صرف هر یک از فعالیتهای روزانه و هفتگی و ماهانه ات کردی و میکنی، ارزیابی کنی.

 2. در مورد ثبت کردن اطلاعات واقعیتی هست انکارنشدنی و در حین حال ساده ولی سخت ‌. من نرم افزاری که شهرزاد معرفی کرد رو استفاده نکردم ولی حتما این کار و میکنم در نهایت فکر میکنم باید بیش از متعهد باشیم به این مار حوصله بر

Comments are closed.