معرفی سرویس Quill و گزارش‌گیری آسان‌تر از گوگل آنالیتیک

 Narrative Science یک شرکت در شیگاکو آمریکاست که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند حوزه تمرکز این شرکت تولید ماشینی محتوا یا content AI  است

 

 

مهمترین محصول این شرکت Quill است که برای تولید خودکار خبر، گزارشهای تجاری و تیتر اخبار استفاده می‌شود. موسساتی مثل فوربس و گروپون و کردیت سوییس از Quill برای تولید محتوا استفاده می‌کنند. یکی از کاربردهای سرویس Quill تبدیل آمار به گزارش است از جمله آمار و داده‌های سرویس گوگل آنالیتیک.

ما معمولاً برای آنالیز سایت یا وبلاگ خود از سرویس گوگل آنالیتیک استفاده می‌کنیم و مشکل این جاست که استفاده از این سرویس برای همه آسان نیست و پیچیدگی‌های خود را دارد. دانستن همه شاخص‌ها و تفسیر نمودارها به تخصص خاصی نیازمند است که از عهده هر کس برنمی‌آید. اگر چه امکاناتی مثل داشبورد برای گوگل آنالیتیک وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها از اینجا دانلود کنید ولی باز سختی ماجرا کمتر نمی‌شود.

سرویس Quill Engage که توسط Narrative Science ارائه شده به شما این امکان را می‌دهد که گزارشات گوگل آنالیتیک را به صورت ساده‌تر و قابل فهم‌تر استخراج کنید. Quill نمودارها و آمارهای سایت شما را به متن (Text) تبدیل می‌کند که خوانایی آن بیشتر شود. این سایت نسخه رایگان و پولی دارد که شما می‌توانید نسخه رایگان آن را بدون محدویت زمانی استفاده کنید. البته این سرویس مثل هر سرویس دیگر کامل نیست ولی ارزش آن را دارد که چند وقت یکبار آمارهای سایت خود را با آن چک کنیم.

برای اینکار کافی است به سایت quillengage.com مراجعه کنید و روی Sign Up کلیک کنید.

 

بعد از شما اکانت جیمیل شما را می‌خواهد و شما باید فلان را بزنید

 

بعد از بین اکانت‌های گوگل آنالیتیک آن گزینه‌ی که دوست دارید را انتخاب کنید

 

 

سایت شروع به تهیه گزارش از گوگل آنالیتیک شما می‌کند چند دقیقه باید منتظر بمانید بعد دو گزارش هفتگی و ماهانه آماده می‌شود

 

توجه: عددهایی که در ادامه می‌آید دستکاری شده اند

 

حال دو گزارش ماهانه و هفتگی تهیه شده که من روی گزارش ماهانه کلیک می‌کنم. صفحه زیر ظاهر می‌شود.

در اینجا سه شاخص بانس ریت، تعداد pageview ها و session ها برای ماه نوامبر نشان داده شده است.
همانطور که می‌بنیم این شاخص‌ها به ترتیب ۱۵۳، ۱۵۳ و ۸ درصد نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرده است.

 

در بخش بعدی آمار با تفضیل بیشتر توضیح داده شده :
Session افزایش پیدا کرده و از میانگین خود فراتر رفته است. میگوید: سایت یک رکورد جدید ثبت کرده و با افزایش ۱۵۳ درصدی به ۳.۷۴۰ session افزایش پیدا کرده است. جستجوی ارگانیک باعث افزایش ترافیک شد و با ۱۶۴ درصد افزایش به ۳.۱۴۷ session رسیده.

 

تغییرات در ماه‌های اخیر

 

ترافیک ورودی

 

 

ترافیک ارجاعی

 

کاربران جدید و تکراری

 

 

منطقه جغرافیایی

 

ترافیک پولی

 

در‌آخر می‌توانید گزارش را به ایمیل خود ارسال کنید

 

PDF کامل گزارش‌های Qeill را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

البته بدی ماجرا این است که همه گزارش‌ها به زبان انگلیسی است و کسانی که مهارت زبان آن‌ها قوی نیست خود خواندن گزارش های متنی سختر از نمودار است. به همین خاطر جای برای یک ایده جدید است که کسی همین شکل نرم افزارها را برای زبان فارسی ایجاد کند تا گزارش‌ها به زبان فارسی را به صورت اتوماتیک و ماشینی تولید کند.

 

 

1 thought on “معرفی سرویس Quill و گزارش‌گیری آسان‌تر از گوگل آنالیتیک”

  1. بسیار کاربردی و آموزنده بود. واقعا سرویس گوگل آنالیتیکس خودش نیاز به تخصص های ویژه ای دارد که با استفاه از چنین امکاناتی کار با آنرا بسیار ساده تر می کنند. ممنون از اینکه این اطلاعات را با ما به اشتراک می گذارید.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.