موبایل، جایگزین مواد اعتیادآور سنتی

چند روز پیش که در سایت‌های خبریِ خارجی چرخ می زدم خبری خواندم از independent مبنی بر اینکه تحقیقات نشان داده مصرف مواد مخدر (Drug)، مشروبات الکلی و سیگار بین نوجوانان، طی ده سال اخیر کاهش شدیدی داشته و مقدار آن حدوداً نصف شده. در آمریکا این آمار به کمترین مقدار خود در ۴۰ سال اخیر رسیده است. بعضی از کارشناسان حدس می‌زنند یکی از دلایل این کاهش مربوط به رشد استفاده از تلفن همراه میان این گروه از جامعه است. به عبارت عامیانه موبایل و شبکه های اجتماعی جای مواد اعتیادآور سنتی را گرفته و یا در حال جایگزینی با آنها است. 

خیلی عجیب است که در کشور ما که از نظر عرف و اخلاق و مذهب اعتیاد به این مواد نادرست و ناپسند است تا امروز هیچ چارچوبی اخلاقی و قانونی برای استفاده از شبکه های اجتماعی توصیه یا ایجاد نشده است.

همچنین فکر می کنم تمام لذت های مثبت و منفی که معمولاً انسان به سمت آنها جذب می شود همه در یک سبد واحد قرار دارند. جایی که حذف شدن یکی از آنها به معنای گرایش پیدا کردن به گزینه دیگر و اعتیادی از نوع جدیدتر است. شاید خنده دار به نظر برسد ولی شاید حذف قند یا نمک از رژیم غذایی برای کسی که به آنها اعتیاد شدید دارد در کوتاه مدت احتمال استفاده او از مواد افیونی را افزایش دهد. در کل شاید بدون جایگزینی و اعتیاد به گزینه های مثبت مثل ورزش نتوان از محدودهِ محدود اعتیادهای زیان بار به راحتی خلاص شد.