نرم افزار riot، کاهش رادیکال حجم عکس

یکی اصول اتیکت در فضای دیجیتال یا نتیکت این است که تولیدکننده محتوا به ازای هر بایتی که به سمت کاربر پرتاپ می‌کند احساس مسئولیت داشته و اجازه ندهد احیاناً بیش از اندازه زمان و پول و پهنای باند طرف مقابل به هدر رود. یکی از این المان‌هایی که سهم زیادی در مصرف پهنای باند و کاهش زمان بارگذاری صفحات و متعاقباً افت رتبه SEO دارد عنصر تصویر است که در وب‌سایت یا وبلاگ‌مان قرار می‌دهیم. مثلاً در متمم توصیه شده بود که حجم عکس‌ها ترجیحاً زیر ۱۰۰ کیلوبایت باشد تا خواننده آزرده خاطر نگردد.

اگر بخواهیم برای پست و یا کتاب یا گزارش خود حجم تصویر را کاهش دهیم از چه راهکاری استفاده می‌کنیم؟ جواب منطقی، استفاده از فوتوشاپ یا مراجعه به ابزارهای آنلاین است. ولی با توجه به اینکه بسیاری از افراد عادی همچون من آشنایی زیادی با فوتوشاپ نداریم شاید بهتر باشد نرم افزار riot را امتحان کنیم. 

riot مخفف radical image optimization tool نرم افزار ویندوزی است که تا چند برابر حجم تصویر را کاهش  داده ولی کیفیت عکس را تا حد قابل قبولی حفظ می کند. به طور مثال تصویر زیر حدود ۵ برابر کاهش یافته ولی با چشم غیرمسلح تفاوت محسوسی بین کیفیت دو عکس دیده نمی شود.

از قسمت edit و resample می توانید اندازه عکس را تغییر دهید و مثلا عرض آنرا ۶۱۲ پیکسل قرار دهید.

منبع: کتاب آموزش سئو وبسیما که دوست عزیزم حمید طهماسبی معرفی کردند.