هدف‌های منفی و هدف‌های مثبت

مثال های زیر را بارها و بارها شنیدیم و معذرت می خواهم با اینجا تکرار می کنم ولی حداقل برای من همیشه آموزنده و ویبراتور مغز و ذهنم برای اصلاح مدل ذهنی ام است:

فارغ التحصیلی که بعد از گرفتن مدرک کارشناسی در به در دنبال کار می گردد. هر جایی که فکرش را بکنید می رود و یا رزومه می فرستد ولی نمی تواند هیچ موقعیت شغلی پیدا کند بعد مجبور می شود در مقطع بالاتر ادامه تحصیل بدهد.

یا کسی که از محیط کاری اش ناراضی است و دنبال راهی برای رهایی از زیردست بداخلاقی ها مدیری وحشی اش است. بعد چیزی به اسم کارآفرینی (چند سال پیش) و استارت آپ (این روزها ) می شنود چشماش برق می زند و از فردا دوست دارد مستقل شود. ولی نه بخاطر علاقه خودش به خاطر اینکه از محیط فعلی فرار کند.

یا دختری که بخاطر فرار از دست والدینش و جو وحشتناک خانوادش مجبور می شود با کسی که کمتر دوستش داره ازدواج کند.

یا یک ایرانی به خاطر اینکه هیچ موقعیت درس و حسابی در ایران پیدا نکرده و در پی این است که به خارج مهاجرت کند.

نقطه مشترک همه این هدف گذاری ها این است که هدف هستند یعنی قرار است فرد به جایی برسد و موقعیتی را تصاحب کند ولی هدف گذاری مناسبی نیستند هدف گذاری از نوع منفی هستند. چون برای فرار از چیزی طراحی شده اند نه اینکه مسیر خود فرد باشند.

به همین خاطر وقتی هم به هدف میرسد به جای اینکه خوشحال باشد خنثی یا ناراحت است.

آیا وقعاً هدف دار بودن همیشه خوب است؟ آیا اینکه همیشه بگویم هدف داشته باشید درست است و آیا همیشه هدف داشتن چیزی مفیدی است؟ به نظرم نباید هر نوع هدف گذاری را به چشم مثبت نگاه کرد. بعضی از آنها با اینکه ظاهراً قله ای برای رسیدن ما هستند ولی در درون خود آتش فشانی از نارضایتی  و ناشادی دارند. وقتی به انتهای آن کوه سرسخت و دشوار می رسیم به جای اینکه منظره زیبا و طبیعت مطبوع را مشاهده کنیم پاهایمان می سوزد و با گدازه های گرم و  سوزانش برخورد می کنیم. به جای اینکه به آرامش برسیم از آمدنمان هم پشیمان می شویم.

تقسیم بندی هدف های به منفی و مثبت همان تقسیم بندی پاسخ و اقدام هستند. چطور می توان این دو را تشخیص داد؟ شاید خیلی ساده باشد:

آیا وقتی من این هدف را انتخاب کردم چه گزینه ها و هدفهای دیگری هم می توانستم انتخاب کنم؟ اگر تنها این هدف بود پس به احتمال زیاد می توان گفت این هدف گذاری از نوع پاسخ است. ولی نه اگر من بین دو گزینه یا چند گزینه یک گزینه را انتخاب کردم پس از نوع اقدام است. مثلا کسی که مهاجرت می کند ولی در ایران بهترین موقعیت و ثروت  و آرامش را دارد هدف گذاری مثبت و عملی از جنس اقدام انجام داده.

مثلاً وقتی من به عنوان یک فرد یا کسب وکار وارد دنیای دیجیتال می شوم موفقیت من به این بر می گردد که آیا من در دنیای فیزیکی هم شخص یا شرکت موفقی بوده ام؟ یا نه چون دیگر هر چه قدر هم تلاش کرده و نتوانسته ام در دنیای فیزیکی حرفی برای گفتن داشته باشم اجباراً وارد فضای آنلاین یا دیجیتال می شوم؟

فرد یا کسب و کاری که سودهای کلان و موقعیت عالی محیط فیزیکی را رها کرده و باانتحاب وارد این فضا میشود قطعاً رفتاری از نوعی اقدام مرتکب شده و در آینده موفقیت و رسیدن به اهدافش او را خوشحال و خرسند خواهد کرد.

ما باید دقت کنیم آنچنان این فرایند پاسخ و اقدام و هدفگذاری منفی در ذهن ما به صورت پنهانی و ناخودآگاه انجام می گیرد که ممکن است تا لحطه رسیدن به هدف هم نتوانیم فریب خوردن خود را درک کنیم.

ذهن به محض اینکه گزینه ی را انتخاب کند یا هدفی برای خود تعیین کند بلافاصله دنبال مصداق و تصدیق آن می گردد و تا به خود آییم آنقدر مثال و مصداق برای آن پیدا کرده که خود هم اراده کنیم نمی توانیم استدلال های ذهن را رد کنیم

کسی که تصمیم کرده از این مملکت فرار کند هر روز آنقدر در روزنامه ها و سایت ها اخبار منفی در باره ایران و خاورمیانه پیدا می کند که هر کس درددل و انتقادات او را بشنود راضی می شود خودش بلیط رفتن را برای او تهیه کند.

عمده نارضایتی آدم های موفق همین نوع هدف گذاریشان هست. با اینکه به هدفهایشان رسیده اند ولی باز خوشحال نیستند چرا؟ چون هدفگذاری شان از جنس فرار از موقعیت فعلی و از جنس پاسخ بوده.

تا وقتی انتخاب هایمان همیشه تک گزینه ای ست راه به جایی نخواهیم برد. تا زمانی که از بین چند گزینه یکی را انتخاب نکرده و بقیه را رها نکنیم بعید است با رسیدن به آنها احساس خوشحالی کنیم.

28 thoughts on “هدف‌های منفی و هدف‌های مثبت”

 1. درود بر شما استاد گرامی
  با تشکر از اینکه قابل دونستین،
  من این پست رو نیمه های شب بعد از شنیدن یک خبر ناراحت کننده بصورت فوری منتشر کردم و از صبح هم قصد داشتم که کاملش کنم و با دیدن نظر شما بزرگوار بر این کار مصمم تر شدم
  من هم مثل شما فکر میکنم که این داستان هم مثل بسیاری از حکایتهای دیگه که از جنس حضور در شبکه های اجتماعی هست، ساختگی باشه یا با چند درجه تخفیف مشمول واقعیت معروف یک کلاغ و چهل کلاغ شده باشه. چون هرطور که فکر میکنیم می بینیم که به هیچ طریقی با عقل جور درنمیاد!
  اصل موضوع همونطوری که فرمودین، نتیجه گیری از این داستان بود که امروز کاملش کردم
  موفق باشید
  🙂

 2. خونه جدید مبارک، ممنون میشم یه مطلب هم درباره ثبت دامین و هزینه اش بذارین و تجربیاتتون در این زمینه رو بگین.

  • ممنون حمید جان. الان که به ووردپرس مهاجرت کردم باید بشینم چیزهایی که توی وبلاگ یاد دادی را روش پیاده کنم. واقعیتش خیلی هیجان داشتم که چیزهایی که در مورد استراتژی محتوی و SEO یاد گرفتم یک جا پیاده سازی کنم.

 3. سلام علی جان
  مبارک است ،اما نمی دانم چرا من خیای کم رنگ می تونم مطلب رو بخوانم نمی دانم به دلیل فونت است یا مشکل از سیستم من است .
  در خصوص هدف گذاری و بسط آن به اهداف از جنس اقدام یا واکنش بسیار مصداق خوبی را مطرح کردی

  • حسن جان ممنونم از لطفت. نه مشکل از وبلاگ منه. باید رنگ فونت را عوض کنم. شما به گیرنده هاتون دست نزنید 🙂

 4. سلام علی جان چند شب پیش سایت من توسط یک عده بیکار هک شد . میخواستم اینو بهت بگم البته به همه دوستان متممی که WP دارند. توضیه میکنم حتما افزونه Loginizer را نصب کنم – اینم توضیح انگلیسیش :
  Loginizer is a WordPress plugin which helps you fight against bruteforce attack by blocking login for the IP after it reaches maximum retries allowed. You can blacklist or whitelist IPs for login using Loginizer
  —————–
  به سایت من حمله Bruteforce شده بود برای اونا که نمیدونن این حمله با استفاده از یک دیکشنری پسورد و حدس رمز عبور انجام میشه مثلا ۱ میلیون رمز رو حدس میزنه تا به رمز شما دسترسی پیدا کنه. ولی خوبی این افزونه اینه که بعد از ۳ بار اشتباه زدن لاگین را بلاک میکنه و IP طرف رو هم میاره تو لیست سیاه یه جور سیستم IDS یا تشخیص نفوذ است.
  —————–
  البته در کنار این افزونه بهتره رمزهای پیچیده را انتخاب کنید که خود WP پیشنهاد میده.
  اینا هم بیشتر بیکارن تا هکر چون سواد هک رو هم ندارند – Down کردن یک سایت شخصی که هنر نیست . کارشون هم استفاده از dork های گوگل است برای پیدا کردن فله ای سایت های آسیب پذیر و بعد هم استفاده از نرم افزارهای فراون Bruteforce – هکر یعنی کسی با قصد قبلی دست روی یک سایت معتبر بزاره و هر جوری که هست اون رو هک کنه .
  ———————
  اگه صلاح دونستی به بقیه دوستان هم بگو.
  قربانت

  • خیلی ممنون فواد عزیز زحمت کشیدی و به ما اطلاع دادی. من الان نصبش کردم. تجربه خودم منم میگه که باید یک پسورد بسیار عجیب و طولانی انتخاب کرد وگرنه راحت هکر بهش دست پیدا می کنه. البته من اون موقعی که برای وبلاگت مشکلی پیش اومد اسم هکرها را در گوگل جستجو کردم و به فروم خود وردپرس رسیدم که می گفت کسانی که به نسخه جدید ووردپرس را آپدیت نکردن دچار این مشکل شدن. فقط فواد نمی دونم وقتی اسم تو یا وبلاگت را تو گوگل سرچ می کنم زیر آدرسش کملات مستهجن میاد. شاید خرابکاری هکرها باشه.

   • علی جان به پسورد نیست.
    نکته ای که خیلی مهمه باید همیشه وردپرست آپدیت باشه. حتما
    چون حفره های امنیتی را درست می کنند و اعلام م یکنند که مشکل چی بود که ما درست کردیم. بعد یک عده بیکار اونارو رو وردپرس هایی که آپدیت نیستن پیاده می کنند. سر منم اومده.

   • دستت درد نکنه حمید جان ممنون از راهنماییت حتما اعمال میکنم . مشکل من خیلی جدی تره متاسفانه. سرور دوستم که یک سرویس اجاره ای خارجی بود کلا هک شده و به غیر از سایت من سایتهای دیگه هم هک شده . الان یه سرور دیگه اجاره کردم و میخوام سایتم رو اونجا انتقال بدم. البته فقط دیتابیس رو انتقال میدم و چون فایلهام احتمالا آلوده است اونها رو انتقال نمیدم .
    اولش فکر کردم که هک ورد پرس ولی دیشب فهمیدم که کل سرور هک شده جدا از وردپرس – دیگه اون سرور به درد من نمیخوره – باید سرور رو عوض کنم

  • سلام به همگی
   اول خونه جدید رو به علی جان تبریک بگم. مبارکه برادر ایشالا که به سلامتی و شادی باشه 🙂
   از فواد جان هم ممنونم از اطلاعاتی کن داد. حتما روی بلاگم اجرا میکنم.
   کوچیک همه دوستان.

 5. سلام علی عزیز.
  میخوام دو تا تبریک بزرگ بهت بگم. 🙂
  یکی بخاطر نقل مکان به وردپرس دوست داشتنی.
  (که وقتی متوجه شدم، خیلی خوشحال شدم. چون حس می کردم که فضای وبلاگ برای نوشته های خوبت و تواناییهایی که در استفاده از دنیای وب در شما سراغ دارم، خیلی تنگ و محدوده)
  و دیگری بخاطر تمام نوشته ها و محتواهای عالی و مفیدت، که همیشه ازدیدن و خوندنشون لذت میبرم.
  امیدوارم همیشه همینقدر پویا و خوشفکر باشی و همیشه بهترینها رو در زندگی تجربه کنی.

  پی نوشت:
  راستی. چقدر ناراحت شدم بخاطر هک شدنِ سایتِ فواد عزیز.
  امیدوارم هر چه زودتر مشکل سایتش حل بشه.

  • شهرزاد عزیز خیلی ممنون از کامنتت و انرژی که همیشه به ما می دی. من هر وقت از زندگی ناامید می شم 🙂 به وبلاگ دوستان از جمله شما سر می زنم و اون بخشی از زیبایی های زندگی که به خاطر ضعفم در ذهن و چشمم نمی تونم درک کنم با نوشته ها و خاطره های شما بهتر حسش می کنم. ممنون از اینکه همیشه من و سایر دوستان را مورد لطف و محتبت قرار دادی. متشکرم و پاینده باشی.

 6. سلام علی عزیز و خانه نو مبارک باشد. ببخشید که چند روزی است کم کار و پرحرف شده ام و نه به متمم سر میزنم و نه به دوستان متممی. امید دارم در سرای شخصی ات باز هم دست نوشته های نابت را بخوانم.

  متشکرم
  یاور

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.