همکاری گوگل و وردپرس

گوگل اخیراً همکاری خود را با سیستم مدیریت محتوای (CMS) وردپرس آغاز کرده است. وردپرس بیشترین سهم بازار CMS با حدود ۵۹ درصد دارد. تقریباً یک سوم وب‌سایت‌ها جهان از وردپرس برای مدیریت سایت خود استفاده می‌کنند. از جمله‌ی همین سایلاگ.

گوگل در ۸ سال گذشته بارها و بارها به سرعت سایت‌ها تاکید کرده و حتی جدیداً اعلام شد که از ابتدای جولای ۲۰۱۸ سرعت سایت (Site Speed) به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی در نظر گرفته خواهد شد. (اگر سرعت سایت شما کم است می‌توانید با کارهایی مثل بهینه‌سازی تصاویر کمی آنرا افزایش دهید)

امروز جستجوی موبایل به عنوان پیش‌فرض گوگل قرار دارد. یعنی عملکرد سایت شما در ننایج موبایل معیار رتبه‌بندی قرار خواهد گرفت نه نسخه کامپیوتر. به عبارت دیگر اگر سایت شما روی لپ‌تاپ در نتایج گوگل رتبه خوبی دارد تضمینی نیست که سایت شما همان رتبه‌بندی را نسخه موبایل داشته باشد.

چون حجم بسیار زیادی از جستجوها روی موبایل اتفاق می‌افتد گوگل روی سرعت سایت و تطبیق پذیری آن با موبایل بسیار حساس شده و کارهای مختلفی را انجام می‌دهد که کاربران روی موبایل تجربه‌ی خوبی از جستجو داشته باشند. مثل پروژه AMP.

ای‌ام‌پی در اصل یک نسخه ساده و ضعیف شده از صفحات وب‌سایت است که به کاربران نشان داده می‌شود ولی با وجود فشار گوگل به مدیران سایت برای استفاده از AMP ولی تنها یک درصد کل وب‌سایت‌ها تا امروز از آن استفاده می‌کنند.

۵۳ درصد کاربران سایتی که بیش از ۳ ثانیه بارگذاری آن طول بکشد را رها می‌کنند.

هنوز هم ۶۰ درصد ارتباطات موبایل دنیا روی ۲g اتفاق می‌افتد

۲۹ درصد از کل وب از وردپرس استفاده می‌کنند به همین دلیل گوگل تلاش دارد با همکاری کامیونیتی وردپرس بر مشکلات این سیستم مدیریت محتوا فائق آید. نقص بزرگ وردپرس سرعت کم و بارگذاری دیرتر نسبت به سایر CMS‌های رقیب است.

کسانی که با وردپرس کار کرده باشند اذعان دارند سیستم‌های اوپن سورس مثل وردپرس با مشکلاتی مثل code bloat و سرعت کم و عملکرد پایین همراه هستند. در سال‌های اخیر بهبودهای زیادی روی هسته‌ کد وردپرس انجام شده ولی آمارها نشان می‌دهد وردپرس در زمینه شاخص‌های مثل Number of requests  وResource Bytes Loaded  وPage Load Singnals  وVisual Speed Index امتیاز ضعیف‌تری نسبت به غیروردپرس‌ها کسب می‌کند.

در یکی از شاخص‌های سرعت به نام تعداد ریکویئست وردپرس امتیاز کمتری نسبت به سایر CMS ها دارد

 

در مطلبی که یک از برنامه‌نویسان وردپرس منتشر کرده است اشاره شده که گوگل تلاش می‌کند تکنولوژی‌هایی مثل Progressive Web Apps را برای وردپرس فراهم کند.

همچنین برداشت می‌شود که هدف گوگل در بلند مدت این است که امکان AMP‌ را برای وردپرس فراهم کند.

 

منبع: Search Engine Land

 

1 thought on “همکاری گوگل و وردپرس”

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.