چرا بعضی‌ها در فضای دیجیتال فعالیت نمی‌کنند؟

با خودم می‌پرسم چرا بعضی نویسندگان، سخنران‌ها، کارآفرین‌ها و افراد موفق و مشهور در فضای دیجیتال فعالیت نمی‌کنند. یا اگر فعالیت می‌کنند محدود به گذاشتن عکس در شبکه‌های اجتماعی است و نه نوشتن روی وب یا وبلاگ نویسی؟

شاید دلایلی زیادی برای  این کار وجود دارد که حتماً هم همین طور است ولی من 3 دلیل عمده برای اینکار پیدا کردم که شاید شما موافق نباشید و دوست داشته باشید دلایل خودتان را در بخش کامنت‌ها اعلام کنید.

 

فروختن یک حرف تکراری به دفعات زیاد:

این افراد معمولاً یک سری حرف و سخن و داستان محدود و تکراری دارند که آن هم نتیجه تلاش، تجربه و مطالعات خودشان در گذشته است. انصافاً هم برای آن زحمت کشیده‌اند و شاید از کیفیت خوبی هم برخوردار باشد.

این‌ها برای اینکه حرف‌هایشان ته نکشد نمی‌توانند در دنیای دیجیتال فعالیت کنند.

حرف‌های این‌ افراد مثل یک دبه سیر هفت ساله است که زحمت زیادی برای آن کشیده‌اند. ولی باید خیلی مواظب بود که زود تمام نشود.

 

 

همانطور که می‌دانیم محتوا هم مثل سایر خوردنی‌ها مصرف می‌شود ولی بجای دهان با گوش و چشم و از طریق دیدن و شنیدن.

باید هم خودشان و هم ما خیلی مواظب باشیم که حرف‌های این‌ها مثل سیرهای خانه ما تند تمام نشود .وگرنه هفت سال دیگر باید منتظر بود تا این گروه حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند.

از طرفی خاصیت دنیای دیجیتال این است که وقتی شما یک حرف را در آنجا زدید دیگر نمی‌توانید جلوی نشر آن را بگیرید و اکثرا مردم احتمالاً آن را خواهند شنید و یا خواهند دید. به قول کوین کلی در اینستاگرام webmindset اینترنت خودش یک ماشین کپی بزرگ است که وقتی چیزی در آن قرار می‌دهی به گوش بسیاری خواهد رسید:

 

 

پس شما به عنوان آدم آفلاین، مجبورید برای اینکه حرف‌ها و گفته‌هایتان را بارها و بارها به دیگران بفروشید در همان چاله و دنیای فیزیکی بمانید و با برگزاری نشست و سخنرانی و کنفرانس و همایش آن‌ها را بارها و بارها به خورد مردم بدهید و دیگران هم با شنیدن آن انگشت حیرت به دهان بگیرند.

در مقابل وقتی یکبار در فضای دیجیتال حرف زدید دیگر همه آگاه می‌شنوند و شما باید حرف جدیدی بزنید وگرنه با اعتراض مخاطبان مواجه خواهید شد که: جناب یا سرکار، حرفتان تکراری‌ست آن را قبلاً روی وبلاگ یا سایت دیده بودیم.

 

فرار از مستندسازی و برملا شدن تناقضات

یکی دیگر از دلایل فرار افراد از فضای دیجیتال و “خصوصاً و خصوصاً وب”، وجود یک برملاکننده تقلب یعنی گوگل است.

 گوگل در کنار اینکه یک موتور جستجو است ولی یکی از بهترین مچ گیرهای عالم است.

شما اگر یک پاراگراف را از جایی سرقت کنید بلافاصله می‌توانید منبع اصلی آن را با استفاده از گوگل سرچ کنید.

یا اگر حرف بی پایه و اساس بزنید یا ادعای غلطی بکنید و یا آمار دروغین اعلام کنید مخاطبان سریع می‌توانند یا گوگل fact check انجام بدهند و آبروی شما را ببرند.

حال بعضی افراد در دنیای فیزیکی و همایش و کنفرانس‌ها حرف چرت و ضدعلمی و پرت و پلا می‌گویند یا به آمارهای غلط استناد می‌کنند و کسی هم قادر نیست درستی آن‌ها را تایید یا تکذیب کند.

چون حرف شفاعی مثل باد هواست که گفته می‌شود و از بین می‌رود.

در دنیای دیجیتال تمام سوابق شما ثبت می‌شود و هر حرکت و اظهار نظری که انجام بدهید برای همیشه در آن باقی بماند.

حتی اگر وبلاگ یا سایت‌ خودتان را پاک کنید با ابزارهایی مثل کش گوگل یا سرویس archive.org می‌توان به حرف های ده سال قبل شما دست پیدا کرد.

ولی این کار را در دنیای فیزیکی و روی حرف های شفاهی و سخنرانی‌ها امکان پذیر نیست.

 

فروختن یک جنس واحد به انسان‌های زیاد:

از طرفی یکی از خاصیت‌های دنیای دیجیتال این است که شما می‌توانید کسی را فالو کنید.

یعنی به او بچسبید و هر جا او رفت با او بروید و هر چه گفت را بشنوید. مثلا سایت یا وبلاگش را بوکمارک کنید یا به Inoreader اضافه کنید یا بعضی موقع ها اسمش را در گوگل سرچ کنید.

منظورم این است که بالاخره هر کس در فضای آنلاین با یک گروه احاطه شده که منتظرند از او حرف های جدید بشنوند و  مخاطبانی که او برای آنها صحبت می‌کند همه غریبه نیستند. ولی در دنیای فیزیکی این طور نیست

شما می‌توانید یک روز در شهر و جلسه الف سخنرانی کنید و همه به به بگویند و پول بدهند و بعد در شهر و جلسه ب سخنرانی کنید. جایی که هیچ کدام از حضار شما را نمی‌شناسند  و همین طور ادامه بدهید.

یعنی مزیت دنیای فیزیکی این است که شما چراخ خاموش و ناشناس فعالیت می‌کنید و هیچ رد و اطلاعاتی باقی نمیگذارید.

هر چرت و پرتی هم تحویل مردم بدهید کسی آن را Validate نمی‌کند.

اگر همان داستان تکراری، که در سخنرانی قبلی گفتید، را هم نقل کنید کسی نمی‌گوید: فلانی داستانت تکراری بود. چون همه مخاطبان جدید هستند و اولین بار است که حرف شما را می‌شنود پس باز هم به به خواهند گفت.

این‌ها مثل دست فروش‌های بغل خیابان هستند که فقط می‌خواهند یکبار جنس‌شان فروش برود و بعد بروند در جای دیگر شهر بساط کنند.

تجربه خودم از سخنران ها و نویسندگان و افراد موفق که فالو می‌کنم این است که بسیاری از آن‌ها یک حرف را صدجا می‌زند طوری که  حوصله آدم سر می‌رود.

به همین خاطر است که فعالیت در دنیای دیجیتال خصوصاً وب و نوشتن مقالات بزرگ و غیرترجمه‌ی کار سخت و دشواری است باید هر روز حرف جدیدی بزنی و گرنه مخاطبان به تو اشکال خواهند گرفت

دنیای وب و وبلاگ نویسی و نوشتن در سایت، آدم جنگجوی خودش را می‌طلبد یا باید عاشق تحقیق و فکر کردن و حرف نو زدن باشی یا باید به همان دنیای عقب افتاده فیزیکی برگردی و برای آدم های عقب افتاده و کم هوش تر از خودت حرف بزنی و تحسین بشنوی.

 

۹ Comments

 1. ضمن تایید مواردی که شما برشمردید یکی دیگر از دلایل اینکه افراد در دنیای دیجیتال فعالیت نمی کنند این است که اگر با بحث درآمدزایی با آن نگاه کنیم آنها یک سخنرانی را در صد جا ارائه می دهند و ممکن است بابت هر جا مثلا پنج میلیون تومان درآمد کسب کنند و همه هم راضی باشند هم مخاطبین و هم سخنران، و برای این سخنرانی هم کافی است یک کتاب بخوانی و آن را خلاصه کنی و اینگونه از یک کتاب و صد سخنرانی به پانصد میلیون تومان درآمد برسی اما در دنیای دیجیتال با فضای بسیار متفاوتی روبرو هستیم و اگر قصد کسب درآمد هم داشته باشی باید بسیار حرفه ای عمل کنی و هر روز در تلاش و تکاپو برای کسب دانش جدید باشی و لااقل در کوتاه مدت نمی توان به چنین درآمدهایی دست پیدا کنی در واقع رقابت در دنیای دیجیتال واقعی تر است.

 2. سلام،
  در مورد عدم حضور دلایل خوبی بود اما دنیا در حال تغییره و این نوع آدم ها خیلی نمی توانند دوام بیاورند بعد از ده سال خیلی از مشاغل کنونی منسوخ خواهد شد و به جای آن نوع دیگری مسائل جایگزین خواهد شد.
  آخرین روز ماه رمضان نشسته بودم لیستی از مشاغل که احتمال بیشتری دارد از بین بروند می نوشتم تا یازده وازده مورد نوشتم خیلی دم دستی بودند بعد از آن لیست خیلی خنده دار شد اما واقعیته
  متشکرم

 3. سلام
  موافقم
  ولی کسانی که کارشان پژوهشگری است یا استاد دانشگاه هستند نانشان آجر میشود.
  آنها باید کار خود را ول کنند و به کار دیگری مشغول شوند.
  کار جدیدی برایشان سراغ دارید؟

 4. نکات جالبی بود.
  پر مایه بودن، برای افراد سرشناسی که می‌خواهند حضور جدی در فضای مجازی داشته باشند، خیلی مهم است.
  همین موضوع احتمالا خیلی از چهره‌های سرشناس که خودشان به بی‌مایه بودن حرف‌هایشان واقف هستند را ناچار می‌کند از این فضا دور شوند.

 5. على عزیز ، یک سوال فنى داشتم که بهتر دیدم در ذیل این پست ازت بپرسم .
  على جان من چند روز پیش وبلاگ قبلى ام رو حذف کردم و امروز دیدم که شخص دیگه اى با همون اسم من پست میزاره . تو نمى دونى چجورى مى تونم از دست این موضوع خلاص شم . بیشتر از این بابت ناراحتم که اسم و فامیلى ام روى وبلاگ قبلى هست .
  ممنون مى شم اگه منو راهنمایى کنى .

 6. رحیمه جان
  بعضی افراد منتظر هستند تا یک وبلاگ که رتبه بالایی در گوگل دارد حذف شود و فوراً رفته و آن را به نام خود ثبت کنند.
  چون احتمالاً وبلاگ تو هم پربازدیدکننده بوده مورد طمع این قبیل افراد قرار گرفته و الان از آن برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.

  به ذهنم چند روش می‌رسد:
  ۱- اول اینکه به صفحه گزارش سوء استفاده یا تخلف بلاگفا مراجعه کنی و همه ماجرا را آنجا توضیح دهی:
  https://www.blogfa.com/About/Abuse.aspx

  2- اگر نشد به مدیر بلاگفا ایمیل بزنی و ماجرا را توضیح بدهی admin@blogfa.com

  3- به سایت پلیس فتا مراجعه کنی و گزارش تخلف بدی.
  https://www.cyberpolice.ir/forms/general-report

  4- روش آخر هم این است که به گوگل گزارش شود که وبلاگ تو را از نتایج جستجو حذف کند که نمی‌دانم می‌شود یا نه.

 7. على عزیز ممنونم از راهنماییت ، فعلا براى دو مورد اول که گفتى اقدام کردم و اگه نتیجه گرفتم میام بهت مى گم .

Comments are closed.