چطور از شر تبلیغات اینترنتی خلاص شویم؟ آیا گوگل کمک خواهد کرد؟

در دهه 1970 میلادی، یعنی حدود 40 سال قبل، تعداد پیام‌های تبلیغاتی که هر روز یک فرد دریافت می‌کرد حدود 500 پیام بازرگانی بود. اما این‌روزها این عدد به رقم حیرت‌انگیز 5000 پیام در روز رسیده است. (+) به طور مثال اگر کمی دقیقتر به سایت‌هایی که هر روز به آن‌ها سر می‌زنیم نگاه کنیم افزایش تبلیغات اینترنتی را احساس خواهیم کرد. شکل زیر سایت عصر ایران را در سال‌های 1390 و  1396 نشان می‌دهد. در فاصله‌ی  6 سال تعداد و ابعاد آگهی‌های تبلیغاتی به طور محسوسی افزایش پیدا کرده است. (منبع از آرشیو اینترنت)

 

سایت عصر ایران سال 90 و سال 96 – رشد محسوس تبلیغات در بخش above the fold سایت قابل مشاهده است.

 

تبلیغات یکی از روش‌های کسب درآمد و ادامه حیات بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی است. در گزارش وب ایران از بین 100 سایت برتر ایران  60 درصد از تبلیغات استفاده می‌کنند

بیشتر سایت‌ها پربیننده ایران از بنر بهره می‌گیرند

 

ولی سمت دیگر ماجرا مصرف گنندگان هستند که تبلیغات برای آن‌ها چیزی از جنس آزار و اذیت است. اگر نارضایتی کاربران را کنار بگذاریم آمارها نشان می‌دهد هر روز میزان اثرگذاری بنرهای تبلیغاتی هم کم و کمتر می‌شود. در سال 2000 از دویست نفری که یک بنر را می‌دیدند تنها یک نفر روی آن‌ها کلیک می‌کند. این پدیده به نام کوربنری یا banner blindness شناخته می‌شود و به این اشاره دارد که اصطلاحا کاربران در مواجه با تبلیغات کور ‌شده‌اند.

کاربران برای رهایی از تبلیغات بنری به دنبال نرم‌افزارهای ضدتبلیغ یا ad blocker ها هستند و افزونه‌ و اپلکیشن‌های بسیاری زیادی در این زمینه تولید و عرضه شده است. شاید مشهورترین آن‌ها که اسمش را زیاد شنیده باشیم Adblock Plus است که بیش از نیم میلیارد بار دانلود شده است.  مثلاً نسخه اندروید آن بیش از 10 میلیون بار نصب شده است.

نکته‌ی جالب اینکه شرکت های تکنولوژی مثل گوگل، ماکروسافت و آمازون با افزونه های ضدتبلیغات به تفاهم می‌رسند تا نام آن‌ها را از blacklistخارج کنند تا بنرهای آن‌ها برای مردم قابل مشاهده باشد. براساس گزارش سایت Business Insider گوگل توانسته از طریق همکاری با افزونه Adblock Plus از بین رفتن 887 میلیون دلار سود جلوگیری کند.

روند گسترده نصب افزونه‌های و نرم افزارهای محدود کننده  به عنوان یک تهدید برای  شرکت‌های تبلیغاتی است که بیشترین درآمد خود را از راه تبلیغات اینترنتی به دست می‌آورند. مثلاً  بخشی از درآمد گوگل از سیستم Adsence و Adwords  است که لینک‌ و بنرهای تبلیغاتی در صفحات وب و ابتدای نتایج جستجو به کاربران نشان می‌دهند

به همین خاطر شرکت گوگل به همراه  شرکت‌های مطرح دنیا مثل فیسبوک، واشینگتن پست و پروکتر اند گمبل ائتلافی به نام Coalition for Better Ads را تشکیل داده اند تا تبلیغات اینترنتی را استانداردسازی کنند. قوانین و ضوابطی تدوین شده تا صاحبان سایت براساس آن اندازه و شکل بنرهای خود را تغییر دهند. مثلاً براساس این استاندارد یعنی Better Ads Standards نشان دادن پاپ آپ، بخش ویدیو به صورت اتوماتیک و با صدا، بنر با حجم بیشتر از 30 درصد صفحه و تبلیغات با شمارش معکوس ممنوع خواهد شد.

 

pop up یکی از متدوالترین انواع تبلیغات اینترنتی که قرار است در نسخه جدید مرورگر کروم از نمایش آن جلوگیری شود. استانداردهای جدید که توسط گوگل تعریف شده یک تهدید برای بسیاری است سایت‌های ایرانی است که از طریق تبلیغات مزاحم فعالیت می‌کنند

 

گوگل اعلام کرده از بهمن ماه 1396 افزونه‌ی در مرورگر کروم قرار خواهد گرفت که به صورت اتوماتیک تبلیغاتی که استانداردهای بالا را رعایت نکند متوقف کند.

بعد از داستان‌ها حال فرض کنید قصد دارید از همین حالا از شر تبلیغات مزاحم خلاص شوید. پیشنهاد سایلاگ استفاده از افزونه Fair AdBlocker برای مرورگر کروم است. این افزونه 5 ستاره کامل را در فروشگاه کروم دریافت کرده است. مشکل  adblocker  معروف مثل AdBlock و Adblock Plus و uBlock Origin این است که اکثراً سایت‌ها به وجود این افزونه روی مرورگر شما حساس هستند و معمولاً پی می‌برند که شما از نرم فزارهای ضدتبلیغ استفاده می‌کنید به همین خاطر اجازه استفاده از محتوا را نمی‌دهند. مثلاً دو تصویر مربوط به زمانی است خواستیم با adblocker  از دو سایت ایرانی و خارجی بازدید کنیم.

 

 

چون درآمد این سایت‌ها از راه تبلیغ هستند بعضاً تا زمانی که افزونه را غیرفعال کنیم نمی‌توانیم به محتوای مورد نظر دسترسی داشته باشیم. ولی مزیت افزونه Fair AdBlocker ناشناخته بودن آن است و اینکه بسیاری از سایت‌ها پی‌ نمی‌برند که شما در حال استفاده از یک نرم افزار محدود کننده تبلیغات هستید و این باعث می‌شود هیچ وقت مجبور نشوید برای دسترسی به محتوا افزونه خود را غیرفعال یا پاک کنید

 

مطلب مرتبط: روشی برای افزایش سرعت اینترنت روی لپ‌تاپ