چطور در اکسل جدول‌های خوش‌نما رسم کنیم؟

اگر تمام عمر هم از دست اعداد و ارقام فرار کنیم حداقل یک بار  هم که شده حتماً کارمان به اکسل می‌افتد و لیفِ طراحی جداول بزرگ و کوچک به تنمان می‌خورد. مهارت استفاده از نرم افزارهایی مانند Excel واقعاً برای همه عمومیت دارد و دانستن آن واجب است.

اول اینکه بسیاری از کاربران از ویژگی Table در اکسل خبر ندارند. وقتی شما ستون‌ها و سطرهای زیادی داده به صفحات اکسل وارد می‌کنید بدون تبدیل به جدول یا Table عملاً یکی از فواید اکسل بی‌بهره شده اید. برای اینکار پس از انتخاب سلولها، Ctrl+T  را بزنید. مطابق شکل زیر. حال میتوان ستونهای جدول را Sort کرد و از بسیاری از مزیت‌های Table  مثل فرمول نویسی استفاده کرد.

اگر هدف نهایی گزارش گیری از جداول اکسل است، بعد از ورود اطلاعات  برای تدوین یک گزارش خوب، که قابل ارائه به مدیر یا مشتری باشد، بهتر است قبل از هر چیز، به سر وضع آن کمی برسیم. مثلا فرض کنید جدول زیر مربوط به فروش شش ماهه اول سال یک شرکت است:

در اولین مرحله برای وسط چین کردن تیتر جدول به هیچ عنوان از Merge کردن سلول‌ها استفاده نکنیم. این کار باعث به هم خوردگی Sheetمان شده و بعداً دردسر ایجاد می کند. به جای اینکار 6 سلول را انتخاب کرده و با کلیک راست بروی آن و انتخاب Format Cells در قسمت Alignment مقدار مشخص شده را به Center Across Selection تغییر دهید. ادامه تغییرات در ویدیو زیر آمده. برای تغییر حاشیه های جدول از گزینه Border استفاده می کنیم.

پی نوشت: من خودم نکته های بالا را از کتاب Slaying Excel Dragons مطالعه کردم. پیشنهاد می کنم اگر نیاز به یادگیری اکسل دارید از کتابهای دیگر دوری کرده و حتماً حتماً این کتاب را مطالعه کنید. البته به مباحث پیشرفته مثل ماکرونویسی نمی پردازد ولی برای یادگیری مباحث مقدماتی خصوصاً  Pivot Table بسیار عالی است. این بحث Pivot را هم دست کم نگیرید وگرنه تقریباً میشود گفت اکسل بلد نیستید.  پی‌وِت 90 درصد در زمان و انرژی صرفه جویی می کند.

۵ دیدگاه دربارهٔ «چطور در اکسل جدول‌های خوش‌نما رسم کنیم؟»

 1. این کتابو میخونم و بهش احتیاج دارم – ممنون علی جان – یک ویدیو دیگه هم از Lynda دانلود کردم در مورد کار با Data در Excel که البته اون بیشتر مرتبط با BI است. و اگر به جایی رسیدم حتما گزارشش رو مینویسم در بلاگم.
  گوسفندنگری اگر به اکسل نگاه کنیم خیلی میشه ازش اسفاده کرد و امکانات زیادی داره مثل همه ی نرم افزارهای دیگه که ما نصفه نیمه رها میکنیم

  پاسخ
  • فواد جان متناسب با رشته و کارم زیاد به کتابهای اکسل نگاه کردم ولی همیشه این طور دیدم که این کتابها بیشتر شبیه دائره المعارف اکسل یا دیکشنری هستند نه نقشه راه آموزشی. نویسنده این کتابی که گفتم هم کسی بوده که ورزش بومرنگ انجام می داده بعد به خاطر نیازش رفته اکسل یادگرفته. به نظرم آموزش گرفتن از یک آدمی که خودش چیزی را بلد نبوده خیلی بهتر از آدم های فوق تخصص در این زمینه است. به قول دن اریلی اینهایی که تو یک حوزه ای خدا می شن نمی تونن “خوب” یاد بدن.

   پاسخ
 2. (…whisper…)
  سلام علی جان.
  من امروز یه جدولی لازم داشتم یاد این پستت افتادم. ولی وقتی کنترل و اف رو میزدم میرفت روی سرچ. برای من با کنترل و تی رفت رو حالت جدول.
  گفتم خبرت بدم و یه تشکر هم بکنم ازت بابت این چیزی که یادم دادی.
  دمت گرم ؛)
  —-
  ممنون محمدرضا. تصحیح شد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید