چند آمار در مورد ازدواج

دیدم داود و طاهره تو وبلاگشون در مورد ازدواج نوشتن، من هم فرصت دیدم چند برداشت از آمارهای ازدواج را که چند وقت پیش می دیدم را ذکر کنم.

نمودار پایین نسبت ازدواج به طلاق را در چند سال اخیر نشون می ده که شاهده هستیم در سال ۹۴ این مقدار به پایین ترین حد خودش یعنی ۴.۲ رسیده یعنی از هر ۴۲ ازدواج ۱۰تای اونها به طلاق منتهی میشه. با این شدتی که این نمودار داره به سمت زمین سقوط می کنه احتمالا تا ۱۰ سال آینده هر زوجی حداقل یکبار در زندگی طعم طلاق را تجربه کنن.

منبع: خبرگزاری مهر (+)

البته این عدد میانگین کل کشوره و برای مناطقی مثل استان تهران این عدد خیلی کمتره. یعنی در حدود ۲.۹ (+) یعنی عاشق ترین زوج تهرانی هم باید این را در نظر بگیرند که به احتمال ۳۵ درصد زندگی مشترکشون ادامه پیدا نخواهد کرد. اگر این را بپذیریم که در کشور ما درصد طلاق عاطفی بیشتر از طلاق ثبت شده است و اینکه در گروه های خاص مثلا تحصیل کرده ها آمار طلاق بیشتره به نظرم این عدد به بیش از ۵۰ درصد می رسه. البته همونطور که محمدرضا گفت به خاطر خطای شناختی، ذهن ما سعی می کنه واقعیت را نادیده بگیره و ممکنه گوینده این آمار و احتمالات تنبیه بشه.

داود و طاهره عزیز خاطره ای را در مورد ازدواج یکی از اعضای فامیل در سن پایین نقل کردن. خیلی جالبه که بدونیم فقط در سال ۹۴ حدود ۳۷ هزار خانم با میانگین ۱۴ سال و ۳۰ هزار نفر آقا با میانگین ۱۷ سال در کشور ازدواج کردن که هشتاد درصدشون افراد شهری هستند. (+) و (+)

واقعاً برای شخص من عجیبه که چطور یک  نوجوان یا جوان در این سن می تونه یک زندگی را بچرخونه؟ آیا با میانگینهای جامعه ما یک فرد تو اون سن شغل درآمد و مهارت های لازم برای مدیریت یک سیستم کوچک دو یا چند نفره داره؟ یعنی ما هر سال تقریباً چند ده هزار خانواده معیوب وارد جامعه می کنیم.

آمار دیگه در مورد بازه سنی ازدواج افراد است.  شکل زیر تعداد ازدواج ها در بازه زمانی ۵ ساله را نشون می ده به نظرم این داده ها این اصل بدیهی را اثبات می کنن که با  افزایش سن احتمال ازدواج کمتر میشه و یا برای خانم ها مجرد هر ۵ سال که به سنشون اضافه می شه احتمال ازدواجشون نصف میشه یا شاید بشه اینطور برداشت کرد (که ممکن اشتباه باشه) دختری که در ۲۰ سالگی ۲۰ خواستگار داره در سن ۳۵ سالگی این مقدار به ۳ مورد کاهش پیدا می کنه.

البته همه این عددها میانگین کل جامعه هستند و برای یک گروه های خاص این عددها متفاوت است ولی در کل آمارهای تمام جامعه در زمینه ازدواج آمار مثبت و احتمالا برای طبقات یا گروهای زیر مجموعه خیلی بیشتر است.

5 thoughts on “چند آمار در مورد ازدواج”

 1. به نظرم قدرت چرخاندن خانواده اینقدر ارتباط مستقیمی با سن نداره. در میان اطرافیان خودم خیلی زیاد دیدم که دوستانم در سنین پایین (مثلا پسرای ۱۸سال) ازدواج کردن و قدرت مدیرتشون با الان فرقی نکرده. کلا بین اطرافیان هرچی سن ازدواج کمتر بوده زندگی شاد و مستحکمتری رو بعد چند سال داشتن. البته این که یه نمونه الکی و بی فایده است و نمودی از کل جامعه نیست. قبلا یک نمودار آماری در تایید حرف خودم دیدم اما چون منبع درستی نداشت ذکر نمیکنم چون ممکنه اشتباه باشه. خوشحال میشم اگه آماری در این زمینه داری ذکر کنی.

 2. ازدواج
  ازدواج
  ازدواج
  ازدواج
  احساس می کنم همون صدایی هست که وقتی بچه بودیم میگفتن لولو داره میاد. من همون حس را به این کلمه دارم.
  علی دارم رو خودم کار می کم اخلاقم از اینی که هست بدتر بشه که اگر یه وقتی خودمم خام شدم خواستم ازدواج کنم کسی نباشه با این اخلاقم تحملم کنه 🙂
  (البته این نظر شخصی منه. امیدوارم تمام کسانی هم که ازدواج کردن همیشه در کنار هم خوش باشن و ما ببینیم و یاد بگیریم و حسودیمون بشه)
  هر وقت به من میگین چرا زن نمی گیری؟
  میگیم آخه کی زنشو میده به ما
  علی چند وقت بود اتفاقا می خواستم راجع به آمار طلاق منم بنویسم ولی آنقدر گرفتار شدم که هنوز وقت نکردم.
  (البته هم طلاق هم خودکشی. البته میدونی که آمار خودکشی در ایران نشر نمیشه)
  ازدواج
  http://www.sabteahval.ir/default.aspx?tabid=4759
  طلاق
  http://www.sabteahval.ir/default.aspx?tabid=4760

 3. فکر کنم نباید زیاد به این موضوع بدبین باشیم .درسته که مشکلات زیادی وجود داره ولی به این معنی نیست که ازدواج انسان را بدبخت میکند و شخصی که مجرده خوشبخته. در زمانی که شما شاغل هستید ممکن است که اخراج شوید ولی این دلیل نمیشه که از ترس اخراج شدن کار نکنید و حتی اگر اخراج شدید باز هم دلیل نمیشه که تا ابد بیکار شوید.
  تصویری که من از ازدواج در زهن دارم نه از جنس نفرت است و نه از جنس شور و عشق بلکه آن را از لحاظ منطقی و صرفا با عقل بررسی میکنم و به آن نگاه میکنم.
  قبلا در موردش نوشتم :
  https://goo.gl/W9uHKf
  —————————–
  از متممی های متاهل میخواهم که در مورد مزایا و محسنات ازدواج بنویسند که این فضای تاریک و یک طرفه و البته هیجانی به تعادل برسه و دنیا را از دریچه ذهن آنها نیز ببینیم .
  متشکرم

 4. این ترم سعادت پیدا کردم که با دکتر فیض‌بخش کلاس بردارم. شاید یادت باشه که محمدرضا شعبانعلی هم قبلا معرفی کرده بود ایشون رو.
  جلسات اول بود که با یه تخمین خوش بینانه میزان تجرد در خانم‌های تحصیل‌کرده‌ی سال‌های آتی رو ۷۰٪ برآورد کرد. البته پشتش به تحقیقات گرم بود ولی برای اینکه ما موضع نگیریم، اون‌ها رو ملایم‌تر و پایین‌تر بیان می‌کرد. ولی به هر نحو خیلی آمار وحشت‌ناکی بود. تازه می‌تونی واریانس این عدد رو در شهرهای بزرگ و کوچیک هم لحاظ کنی و تصور کنی در شهرهای بزرگ مثل تهران چه اتفاقی میوفته.
  البته ایشون از دیدگاه کارآفرینانه به این موج نگاه می‌کرد و می‌گفت حالا که ما نمی‌تونیم کمکی به حل این معضل کنیم، حداقل برای این گروه ارزشی ایجاد کنیم و خودمون هم سودی ببریم. مثل همون اتفاقی که قلم‌چی با موج جمعیتی دهه ۶۰ کرد.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.