2 تکنیک برای کاهش بانس ریت یا نرخ پرش وبلاگ

اگر وبلاگ نویس هستید ولی با نرخ پرش یا بانس ریت (Bounce Rate) آشنا نیستید به طور بسیار خلاصه می‌توان گفت:

بانس ریت یک وبلاگ درصد افرادی هستند که به سایت شما سر می‌زنند ولی به صفحات دیگر وبلاگ نمی‌روند.

 

یعنی یک صفحه را مشاهده می‌کنند و بعد، از وبلاگ یا سایت خارج می‌شوند.

کاهش بانس ریت یا نرخ پرش
وضعیتی که بانس اتفاق می‌افتد

 

بانس یک شاخص منفی است یعنی زیاد بودن آن بد محسوب می‌شود. و معمولاً وبلاگ‌نویس‌ یا استراتژیست محتوا سعی می‌کند این عدد را کم کند.

یکی از راه‌های بهبود این شاخص، ترغیب افراد به بازدید از صفحات دیگر وبلاگ یا وب‌سایت است.

مثلاً من امروز آدرس سایت abc.com را در مرورگر خود وارد می‌کنم و صفحه اصلی وب‌سایت را باز می‌کنم و آن را نگاهی می‌کنم و بیرون می‌روم. این حرکت من یک بانس برای سایت محسوب شده و نرخ پرس یا بانس ریت آن‌را افزایش می‌دهد

ولی برعکس من وارد این سایت شوم و بعد روی لینک دیگری مثل “درباره ما” کلیک کنم در این صورت من بانس محسوب نشده و بانس ریت کاهش پیدا می‌کند.

برای توضیحات بیشتر در مورد بانس ریت یا نرخ پرش می‌توانید به سایت متمم مراجعه فرمائید.

مطلب مرتبط: بانس ریت (Bounce Rate) یا نرخ پرش چیست؟ در سایت متمم

چند هفته پیش وقتی من به گوگل آنالیتیک و گزارش الکسای وبلاگم نگاه می‌کردم تعجب می‌کردم که چرا این عدد اینقدر زیاد است. چیزی حدود 70 بود.

البته با تحقیقی که روی 27 وبلاگ از دوستان متممی انجام دادم دیدم میانگین بانس ریت بین وبلاگ‌نویسان متممی حدود 56 درصد است. البته از بانس ریتی که سایت الکسا اعلام می‌کند استفاده کردم.

 

بانس ریت الکسا

بانس ریت من خیلی بیشتر از این عدد بود. به این همین خاطر به دنبال راه‌هایی برای کاهش این عدد بودم

داخل پرانتز یک نکته عرض کنم که ما همیشه بانس ریت سایت خود را درون صنعت خود اندازه گیری می‌کنیم یعنی وقتی من وبلاگ‌نویس هستم باید خودم را با میانگین بانس ریت سایر وبلاگ‌نویسان مقایسه کنم و اگر خودم را با یک فروشگاه اینترنتی مقایسه کنم کار صحیحی نیست.

در بعضی حوزه‌ها و صنعت‌ها میانگین بانس ریت کم است و در بعضی دیگر زیاد.

مثلاً براساس چارتی که سایت 21handshake.com  تهیه کرده بانس ریت وبلاگ‌ها عدد بسیار بالایی است:

 

کاهش بانس ریت- بانس ریت برای وبلاگ
بانس ریت برای صنایع مختلف

 

خوب بعد از تحلیل زیاد متوجه شدم قالب وبلاگ من طوری است که “تمام” پست به خواننده نشان داده می‌شود نه خلاصه‌ آن.

یعنی وقتی کاربری وارد آدرس اصلی سایت یا cylog.ir  می‌شود می‌تواند آخرین مطلب من‌را بدون دردسر ‌بخواند و برود.

 یعنی تنها یک اینتراکشن با صفحه برقرار ‌کند

به همین خاطر مقداری در قالب وبلاگ تغییرات ایجاد کردم

 به نحوی که به جای نشان داده شدن کل مطلب تنها خلاصه چند خطی از مطلب جدید نمایش داده می‌شد

 

 

 و چون کاربر مجبور بود که برای دسترسی به تمام مطلب یک لینک اضافی هم کلیک کند همین تغییر کوچک روی بانس ریت وبلاگ تاثیر مثبتی دارد.

اگر سایت شما وردپرسی است و قالب وبلاگ شما هم طوری است که تمام مطلب را نشان می‌دهد می‌توانید با تغییراتی در کدهای css سایت ایجاد می‌کنید باعث شوید تنها خلاصه مطلب روی سایت نشان داده شود.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توانید لینک زیر را دنبال کنید:

مطلب مرتبط: نمایش خلاصه متن مطلب در وردپرس

بارها گفته‌ام که قالب روی سئو و الکسا تاثیر دارد. حتی اگر در نگاه اول این دو به هم ربط نداشته باشند. به همین خاطر در انتخاب قالب برای وردپرس خود دقت کنید.

مثلاً همین مثالی اخیری که عرض کردم نشان می دهد نرخ بانس در قالب‌هایی که محتوا در آن‌ها خلاصه عرضه می‌شود کمتر از قالب‌هایی است که کل متن به کاربر نشان داده می‌شود.

در مورد ارتباط قالب سایت با ساختار سایت و سئو می‌توان تحقیقات بیشتری انجام داد.

در قالب قدیمی اکثراً کاربرانی که مراجعه می‌کردند بانس حساب می‌شدند ولی امروز کاربری که مستقیماً به صفحه اصلی یا cylog.ir مراجعه می‌کند باید یک لینک دیگر را هم کلیک کند و این یعنی کاهش بانس سایت.

به نظرم تغییر اخیر در قالب شعبانعلی دات‌کام هم و خلاصه شدن پست‌ها هم در راستای کاهش بانس ریت بوده است.

غیر از مسئله قالب سایت معمولاً من عادت دارم خیلی کم به صفحات قبلی وبلاگ لینک می‌دادم و به قولی لینک‌ داخلی یا  internal linking من ضعیف بود به همین خاطر سعی کردم در بین پاراگراف‌هایی که می‌نویسم یا انتهای نوشته به مطالب قبلی وبلاگ اشاره کنم و لینک بدهم

این مساله هم به چند صورت امکان پذیر است:

1-  استفاده از Anchor Text و لینک دادن درون متن به یک صفحه دیگر:

در این حالت شما روی یک کلمه کلیدی لینک قرار می‌دهید و این لینک می‌تواند به یک مطلب قبلی در سایت شما یا یک دسته‌بندی یا هشتگ در سایت شما اشاره کند:

لینک داخلی بانس ریت
لینک داخلی احتمالاً بانس را کم می‌کند

 

2- استفاده از عبارت “مطلب مرتبط” لابه لای متن که به inline related post  معروف است.

درج مطالب مرتبط یا related post هم به صورت دستی و هم توسط افزونه قابل اضافه شدن است

در حالت دستی شما عباراتی مثل “مطلب مرتبط” یا “شاید دوست داشته باشید بخوانید” را تایپ کرده و در مقابل آن لینک مطلب مرتبط را درج می‌کنید.

 

یک نمونه لینک داخلی در متمم به که به صورت دستی اضافه شده است.

 

در حالت اتوماتیک می‌توانید این کار را با افزونه انجام دهید. مثلاً من در تصویر زیر از افزونه Inline Related Posts برای درج مطالب مرتبط در وبلاگ استفاده کردم. البته دقت کنید که در صورت استفاده از افزونه بعداً اگر بخواهید افزونه را پاک کنید تمام لینک‌های داخلی شما از بین خواهد رفت. به همین خاطر شاید دو روش قبلی که توضیح داده شود روش مناسب‌تری و مطمئن‌تری برای دادن لینک داخلی باشد.

 

دادن لینک داخلی با استفاده از افزونه- مزیت استفاده از افزونه سرعت و زیبایی آن است

 

3- اشاره به مطالب مرتبط در انتهای متن: بعد از اینکه متن را تمام می‌کنید فکر می‌کنید چه مطالبی دیگری از سایت به این پست شما مربوط است لینک آن‌ها را درج می‌کنید. این کار هم دستی امکان پذیر است و هم با افزونه. می‌توانید از افزونه  Yet Another Related Posts Plugin  یا Related Posts Yuzo استفاده کنید.

 

یک نمونه دادن لینک داخلی با استفاده از افزونه و در پایان مطلب

مزیت لینک داخلی این است که احتمال رفتن کاربر به یک صفحه بعد را افزایش می‌دهد و این یعنی کاهش بانس ریت و افزایش ماندگاری کاربران در سایت شما.

در پایان نمودار زیر شاخص بانس ریت من پس از دو تغییر عمده یعنی دستکاری قالب و افزایش لینک داخلی را نشان می‌دهد تقریباً می‌شود کاهش جزئی در نرخ پرش وبلاگ را مشاهده کرد.

از زمان اعمال تغییرات کاهش در بانس ریت مشاهده می‌شود

 

چه روش‌های دیگری برای کاهش بانس ریت به ذهن شما می‌رسد؟

 

مطلب مرتبط: افزونه‌ی برای بهینه‌سازی تصاویر در وردپرس

مطلب مرتبط: 6 دلیل برای اینکه هر روز وبلاگ خود را به روز کنیم

 

۱۰ Comments

 1. علی عزیز
  اول از همه به خاطر مطالب خوبی که میذاری ازت تشکر می‌کنم.
  نمیدونم حرفی که میزنم چقدر درست باشه ولی چیزی که من طی این چند وقت اخیر بهش رسیدم و بارها و بارها چک کردم این بوده که بانس ریت پایین همیشه نمیتونه نشونه‌ی خوبی باشه و تنها در صورت مقایسه با گذشته خود مفیده، حتی گاهی نسبت به رقیب هم نمیشه با قطعیت گفت که خوبه
  و اما علتش
  طی چند وقت اخیر مشاهده کردم که به نسبتی که ترافیک ورودی به سایت بیشتر از طریق سرچ اورگانیک باشه نسبت به حالتی که شخص به صورت مستقیم و یا ارجاع به سایت اومده باشه. بانس ریت هم میره بالا. چون مخاطب میدونه دنبال چی هست، اون رو سرچ میکنه در لینک‌های اول تا سوم گوگل اون رو پیدا میکنه و به محتوایی که میخواد میرسه و بعد از خوندن از سایت خارج میشه.( و نمیشه گفت بانس ریت بالا در این حالت بده)، چون اتفاقا بانس ریت به این دلیل بالاست که شما در موضوعات بیشتری در لینک‌های اول گوگل هستی.
  اما زمانی که شخص به صورت دایرکت اسم دامنه رو وارد می‌کنه از اونجایی که نمیدونه چی میخواد. جاهای بیشتری از سایت رو میگرده.
  در مورد گذاشتن خلاصه مطلب به جای کل مطلب هم راستش منم همین تصمیم رو داشتم ولی نتونستم قبول کنم بانس ریتی که در این حالت میاد پایین واقعا مفید باشه.

 2. علی سلام.
  راستش من حداقل روزی دو الی سه بار میام به صفحه اول سایتت نگاه میکنم و بر میگردم.با توضیحاتی که دادی من این طور فهمیدم که این کار باعث افزایش بانس ریت میشه.حالا فکرشو کن نیمی از خوانندگان این سایت بخان روزی دو الی سه بار بیان به صفحه اول نگاه کنند و برگردندچی میشه.
  حالا بریم سراغ این که چرا به صفحه اول سایتت نگاه میکنم و بر میگردم.
  راستش یه قسمتی داره سایتت با عنوان آخرین نوشته های دوستان متممی.میام ببینم که که پست جدیدی نوشته که من امروز نخوندمش.یا اینکه کدوم یکی از بچه های متمم وبلاگ داره که من تا حالا متوجه نشدم.اوایل دست پر بر میگشتم و معمولا به وبلاگ هایی میرسیدم که تا حالا نخونده بودمشون.اما کم کم همه پست ها آشنا بودندن و یا خونده بودم و یا اینکه میدونستم تو اینوریدر دارمشون.اما عادت سر زدن و چک کردن هنوز از سرم نیافتاده.در مورد لینک های مورد علاقه هم به همین ترتیب.

 3. علی سلام.
  راستش من حداقل روزی دو الی سه بار میام به صفحه اول سایتت نگاه میکنم و بر میگردم.با توضیحاتی که دادی من این طور فهمیدم که این کار باعث افزایش بانس ریت میشه.حالا فکرشو کن نیمی از خوانندگان این سایت بخان روزی دو الی سه بار بیان به صفحه اول نگاه کنند و برگردندچی میشه.
  حالا بریم سراغ این که چرا به صفحه اول سایتت نگاه میکنم و بر میگردم.
  راستش یه قسمتی داره سایتت با عنوان آخرین نوشته های دوستان متممی.میام ببینم که که پست جدیدی نوشته که من امروز نخوندمش.یا اینکه کدوم یکی از بچه های متمم وبلاگ داره که من تا حالا متوجه نشدم.اوایل دست پر بر میگشتم و معمولا به وبلاگ هایی میرسیدم که تا حالا نخونده بودمشون.اما کم کم همه پست ها آشنا بودن و یا خونده بودم و یا اینکه میدونستم تو اینوریدر دارمشون.اما عادت سر زدن و چک کردن هنوز از سرم نیافتاده.در مورد لینک های مورد علاقه هم به همین ترتیب.الان چند وقته که لینک جدیدی اضافه نکردی ولی با این حال هر روز به امید لینک جدید یه سر به صفحه اول میزنم.
  البته اضافه کنم که حرفهایی که زدم به خاطر برداشتی که از حرفات داشتم بود وگرنه من نمیدونم بانس ریت به چی میگن که بخام توصیه ای هم برا کم کردنش داشته باشم.

 4. سلام علی جان
  ممنون هستم که مطالب آموزنده ای را مطرح می کنی به شخصه برای من بسیار آموزنده است در ضمن ساده نویسی شما را دوست دارم مو ارتباط خوبی هم با مطالب شما می گیرم

 5. سلام
  چقدر خوب آموزش دادید چه خوبه که بیشتر از اینگونه مطالب آموزشی درباره سئو و ورودپرس در سایت‌تان بگذارید

  یک سئوال داشتم : چطور لینک وبلاگهای بروز شده را در سایدبار وبلاگتان قرار دادید؟ پلاگین خاصی دارد؟(چون در وبلاگ شما و محمدرضاشعبانلی لینک وبلاگهای بروز شده دوستان متممی را نشان میدهد)

  • من از پلاگین استفاده نمی‌کنم
   فید وبلاگ‌هایی که دنبال می‌کنم را در یک دسته بندی در inoreader قرار می‌دهم و یک لینک تجمیع شده می‌گیرم و آن را در قسمت widget وردپرس بخش rss‌ وارد می‌کنم.
   ولی می‌شود از پلاگین هم استفاده کرد. مثل پلاگین WP RSS Aggregator.

   • آقا من یک اشکالی توی سایت شما از نظر سئو دیدم. شما در همه صفحات دو تا تگ H1 داری که از نظر گوگل گناهی نابخشودنی هست!

    • ممنون احساس جان از شما.
     حتماً درست می‌کنم
     ولی یک نگاهی به سایت چطور و سایت متمم انداختم هر دو تو تا دو h1 داشتن تو یک صفحه. این دو تا سایتم بهترین سئو را دارن.
     نمی‌دونم.

 6. آقا کمی درباره اش تحقیق کردم

  در سایت شما نیازی نیست چون نسخه قالب‌تان html 5 است اما اگر ورژن پاییینتری بود باید فقط یک تگ H1 میگذاشتید

 7. خیلی روان و خوب نوشتی.
  تشکر بابت مقاله

  و راستی ی چیزی:

  کامنت ها را خوندم در خصوص تگ h1، که نوشته بودید ۱ مرتبه نه لازم نیست حتما ۱ مرتبه باشه
  ارجاعتون می دم ب حرف های اخیر مت کاتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.