بهترین کتاب برای یادگیری الکترونیک (از نظر من)

یک زمانی به شدت به یادگیری الکترونیک علاقه داشتم و برای همین به دنبال کتاب در این زمینه گشتم. سایت آمازون را جستجو کردم و به این کتاب رسیدم. Make: Electronics

به نظرم بهترین کتاب در زمینه الکترونیک هست. همین بس که کوین کلی بزرگ آن را تایید کرده است.

A magnificent and rewarding book. … Every step of this structured instruction is expertly illustrated with photos and crisp diagrams. . . . This really is the best way to learn
Kevin Kelly, in Cool Tools

اوایل کتاب را خواندم و وسایلی که درون کتاب توصیه کرده بود بخرید را خریدم. عکس آن را اینجا می‌گذارم:

وسایلی که 9 سال پیش خریدم که الکترونیک یاد بگیرم

 

تقریباً هیچ خرت و پرتی ندارم. خیلی چیزها را دور انداخته‌ام ولی این وسایل را همیشه نگه داشته‌ام. کل زندگی که الان دارم اندازه یک کوله هست. روزهایی که دیوانه‌وار خیلی چیزها را دور می‌انداختم حتی خیلی کتاب‌ها را. وقتی به این وسایل نگاه می‌کردم، یک چیزی درونم اجازه نمی‌داد که این‌ها را دور بیندازم. حال فکر می‌کنید دور انداختن من یک دورانداختن معمولی نیست من تقریباً عزیزترین چیزها را در زندگی‌ام دور انداخته‌ام. چه چیز باعث می‌شود که این وسایل را همیشه با خودم جابجا کنم. نمی‌دانم.

یک نکته بگویم که بهترین جا برای خریدن وسایل الکترونیک در تهران، خیابان جمهوری و پاساژهای آن هست. البته پاساژ امجد معروف هست ولی من پاساژ‌های دیگر را توصیه می‌کنم.

که یادش بخیر برای خریدن آن اوهم‌متر کل پاساژ‌ها و مغازه‌های جمهوری را قیمت کردم و آخر زیرزمین یک پاساژ که یادم نیست اسمش چی بود ولی به قیمت خیلی ارزان خریدم. (شاید یک چهارم قیمت). آن موقع 70 هزارتومان دادم که الان دیجی‌کالا نگاه کردم حدود 760 هزارتومان هست.

از این بگذریم

دوست داشتم ابزارهای اطراف خودم را کامل یاد بگیریم.

الان چند برنامه‌ریزی کردم که برنامه‌نویسی، اکسل، ورد، ابزارهای گوگل، ویندوز و اندروید را یاد بگیرم. از این بابت می‌گویم که ما هر روز با این چیزها دیگر هستیم و در اصل بخشی از زندگی روزمره ما هستند و من دوست دارم کامل به آن‌ها مسلط شوم.

1- الکترونیک: این کتابی که معرفی کردم را دوست دارم بخوانم.

2- زبان برنامه‌نویسی پایتون: با جستجوی‌هایی که انجام دادم (به ترتیب) دو کتاب Automate the Boring Stuff with Python و  Python Crash Course خوب هست. کتاب Automate the Boring Stuff with Python را الان شروع کردم هر روز می‌خوانم. تا حالا که خوب بوده.

3- اکسل: کتاب Slaying Excel Dragons که در پست قبلی هم معرفی کردم. این کتاب ستاره خوبی در آمازون گرفته.

4- Word: فعلاً کتابی برایش پیدا نکردم. یعنی دنبالش نرفتم. ولی باید یک چیزی باشد که کامل و تمام ورد را آموزش دهد. یادم هست وقتی داشتیم برای سمینار متمم در سال 96 فایل ورد ارائه‌مان را ارسال می‌کردیم همه‌مان یک اشتباه کرده‌ بودیم و فایل ورد را بدون فونت فرستاده بودیم. و محمدرضا تذکر داد که آقا می‌شود فونت را به فایل ورد attach کرد و فرستاد و چقدر بد بود آن لحظه. فکر کن من تمام 3 سالی که داشتم پایان‌نامه کارشناسی ارشد را تهیه می‌کردم تمام زورم را می‌زدم که word و excel را کامل یاد بگیرم و هر روز داشتم با ورد کار می‌کردم و بعد باز این نکته را ندیده بودم.

مشکل هم به این برمی‌گردد که ما معمولاً برای یادگیری ابزارها از کتاب استفاده نمی‌کنیم و از آزمون و خطا استفاده می‌کنیم. یعنی خودمان فکر می‌کنیم چند سال با یک نرم‌افزار ور برویم آن را یاد می‌گیریم ولی چاره کار این است که دستورالعمل آن را نشست و خواند. مثل ماشین لباس‌شویی و یخچال که سازنده برایشان یک دستورالعمل نوشته، هر نرم‌افزار و ابزاری هم سازنده‌اش برایش یک راهنما نوشته که باید آن را کامل خواند. از طرفی نرم‌افزارها هم تکامل پیدا می‌کنند و هر سال هزاران امکان و feature به آن‌ها اضافه می‌شود و این ده‌ها هزار امکان و نکته را باید در عرض چند سال یاد گرفت و یکباره نمی‌شود.

4- فوتوشاپ: چون کار من با تولید محتوا است خیلی نیاز دارم. فعلاً منبع درستی برای آن پیدا نکردم.

6- ویندوز: فعلاً منبعی برای یادگیری آن پیدا نکردم ولی احتمالاً چیزی باشد که بشود عمیق‌تر این سیستم عامل را یاد گرفت.

7- اندروید: دوست دارم راهنمای خود گوگل برای اندروید (Android Help) را بخوانم.

8- گوگل کنسول و گوگل آنالیتیک: باز دوست دارم راهنمایی که گوگل نوشته یعنی  ‌Google Console Help و Google Analytics را بخوانم. باور کنید بیشتر کسانی که ادعای سئو و گوگل آنالیتیک می‌کنند یکبار خودِ منابع و داکیومنت‌های گوگل را نخوانده‌اند.

مثلاً من یکی از صفحات Help گوگل کنسول را می‌خواندم نوشته بود که طوری مطلب بنویسید و طوری سایتان را آماده کنید که اصلاً انگار هیچ موتوری جستجویی وجود ندارد. حالا فکر کن خود گوگل به طور رسمی در سایتش می‌گوید “من بی‌ارزشم”. حالا یک عد تایتلشان گذاشته‌اند سئوکار (بر وزن گچ‌کار) از صبح تا شب سنگ گوگل را به سینه می‌زنند و گوگل و گوگل می‌کنند. شما از خود گوگل بالاترید؟ کاسه داغتر از آش. به اندازه 50 صفحه هم در زندگی داکیومنت پشت سرهم نخوانده‌اند.

ابزارهای دیگر گوگل یا Google Products را هم دوست دارم بخوانم که می‌شود. برای دیدن کل محصولات گوگل روی این عکس کلیک کنید.

مثلاٌ خواندن راهنمای Google Trends

خواندن راهنمای جستجوی گوگل Google Search

راهنمای Google Chrome

راهنمای Gmail

راهنمای Custom Search

من فکر می‌کنم همه باید برای یادگیری گوگل و ابزارهای آن وقت بگذارند.

دیگر گوگل مثل برق به یک زیرساخت تبدیل شده است. آیا می‌شود بدون برق زندگی کرد؟ نه. بدون گوگل هم نمی‌توان زندگی کرد.

گوگل، گوگل نیست. گوگل زیرساختی هست که ما روی آن چیزها جدید و ابزارهای جدید می‌سازیم. همانطور که روی برق و الکتریسیته ابزارهای و Device مختلف ساختیم. حرف زدن از رفتن گوگل یا فیلتر کردن گوگل یک حرف بی‌خود هست. گوگل بد یا خوب. دیگر گوگل یک واقعیت غیرقابل جدا شدن از زندگی ماهاست. به قول محمدرضا شعبانعلی گوگل، سیستم عصبی جهان ماست. مگر یک انسان می‌تواند بدون سیستم عصبی کار کند؟ همه‌ ما و تمام شرکت‌ها و دولت‌ها همچون یک بازیگر درون گوگل بازی می‌کنیم. و مثل یک مولکول درون یک لیوان آب بالا و پایین می‌رویم.

 

۲ دیدگاه دربارهٔ «بهترین کتاب برای یادگیری الکترونیک (از نظر من)»

دیدگاهتان را بنویسید