گوگل در خدمت نادانی

فکر می‌کنم با گسترش تکنولوژی و آمدن ابزارهای جدید مثل گوگل نوعی جدیدی از حماقت بین انسان‌ها رشد کرده:

اثبات باورها با کمک گوگل

دسترسی به حجم عظیمی از اطلاعات و تحقیقات و گزارش‌ها به جای اینکه دیدگاه‌های ما را نو کند در عمل باعث شده ما به گزینش اطلاعات بپردازیم. با جستجو در گوگل و آوردن چند تحقیق و پژوهش باورهای غلط خود را اثبات کنیم.

مثلاً من معتقدم  تبلیغات بنری ( banner ad) دیگر اثر ندارد و مرده است (در متمم در یک کامنت مفصل این مساله را توضیح دادم) خوب برای این ادعا در گوگل سرچ می‌کنم banner ad is dead و چندین مقاله از سایت‌های مرتبط و غیرمرتبط پیدا می‌کنم و می‌گویم: ببینید حرف من درست است این هم مستنداتش

 

 

حالا کس دیگری که اعتقاد دارد خیر تبلیغات بنری اثربخش است و تکنیک‌های قدیمی کار می‌کند تایپ می‌کند banner ad is not dead و باز هم مستندات ردیف می‌شوند

 

قبلاً این طور نبود من اگر ادعایی داشتم به راحتی نمی‌توانستم آن را تایید یا رد کنم. الان هر کس برای هر نظری که دارد می‌توانید بگردد و چندین مطلب و نمودار و گزارش پیدا کند که حرف‌های او را ثابت می‌کنند.

حتی الان می‌توان همراه با هر ادعا اسم آدم‌های مشهور را هم در گوگل جستجو کرد یا داخل سایت‌ شخصی آن‌ها را گشت تا حرف دلبخواه خودمان را پیدا کنیم.

به همین خاطر باید بسیار مواظب باشیم که مقاله هر سایت و گزارش هر موسسه‌ی قرار نیست درست باشد و به جز موسسات و افراد موثق نمی‌توان هر چیزی را پشتوانه‌ حرف‌های خود قرار دهیم. حتی تاریخی که آن حرف گفته شده هم بسیار مهم است.

 

2 thoughts on “گوگل در خدمت نادانی”

  1. من در این باره از حرف های نسیم طالب در کتاب قوی سیاه بسیار آموختم. جایی که مباحث “شاهدان خاموش” را مطرح می کند و می گوید هر چقدر هم که برای یک فرضیه مصداق بیاوریم و حتی اگر هیچ مصداقی برای ضد آن پیدا نکنیم، باز هم برای اثبات آن کافی نیست. نسیم طالب مثال مرغی را بیان می کند که هر روز که میگذرد شواهد بیشتری جمع می کند که صاحبش به فکر اوست و احساس امنیت بیشتری پیدا می کند تا اینکه یک روز در کمال ناباوری سر بریده می شود.

    • علی جان راه حل نسیم طالب برای این قضیه چی هست؟ چطور درستی یک فرضیه را اثبات کنیم؟ با آمار و اطلاعات یا تحقیق علمی؟ مثلاً برای فرضیه‌ی که هزاران مصداق درست پیدا کرده چطور می‌تونیم ردش کنیم؟

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.