یک وبلاگ فوق‌العاده در مورد سئو (به زبان انگلیسی)

من هدفی در وبلاگم دارم و آن اینکه مطالبی منتشر کنم که دست افراد سودجو، کلاهبردار و فرصت طلب ایرانی در زمینه تکنولوژی کوتاه شود. امروز بسیاری از اطلاعات و آموزش‌ها در اینترنت به رایگان وجود دارد ولی بخشی از افراد و شرکت‌ها فقط و فقط به خاطر ضعف ما در زبان انگلیسی و مهارت جستجو در گوگل و تنبلی پول‌های میلیاردی کسب می‌کنند. آن‌ها از نادانی ما نان می‌خورند.

مثلاً زمانی که با یک شرکت دولتی کار می‌کردم کارمندان و مدیران آنجا آنقدر با کاربرد تکنولوژی و جستجو در گوگل بیگانه بودند که شرکت خصوصی که قرارداد میلیونی با آن‌ها بسته شده بود با فروختن فرم‌های ایزو و نظر سنجی و مدیریت منابع انسانی که همه‌ی در اینترنت به رایگان وجود داشتند جیب خود (و من) را پر می‌کرد.

یا در مورد وردپرس. آنقدر در مورد وردپرس نوشتم که بتوانم حداقل خواننده اینجا را متقاعد کنم که اگر روزی خواست وب‌سایت یا خانه‌ی مجازی خود را بنیان نهد خدای نکرده گیر شرکت‌ها و طراحان سایتی بی‌انصاف نیافتد که استخوان لای زخم تحویل می‌دهند.

حتماً داستان طبیبی را شنیدید که روزی قصابی به او مراجعه کرد. تکه‌ی استخوان حین کشتار گوسفند لای چشم او پریده بود و از درد به خود می‌پیچید. طبیب زیرک و طمع‌کار با خود فکر کرد که اگر من یکسره او را درمان کنم و تکه‌ی استخوان را از چشم قصاب خارج کنم او دیگر به مطب او مراجعه نخواهد کرد. به جای آن می‌توانم مسکنی بمالم که چند هفته‌ درد او را آرام کند و چون درد دوباره آغاز شد مجبور است پیش من آید و من دوباره پول طبابت از او بگیرم.

او این کار را کرد و قصاب بیچاره مجبور بود هر ماه پیش طبیب بیاید و طبیب هم کمی زخم را پانسمان می‌کرد و پول خود را می گرفت. استخوان لای زخم مانده و قصاب نالان و طبیب شادان.

روزی از قضا طبیب خود بیمار شد و نتوانست به دکان برود و فرزندش را به جای خود فرستاد. پسر بی‌خبر از هر جا چون قصاب آمد  نشست و استخوان را کامل از چشم او خارج کرد و چشم او را بست و درد چشم قصاب به کل زایل شد و برای همیشه رفت

 طبیب چون از ماجرا خبردار شد بر سر پسر فریاد کشید که ای نادان چرا استخوان از زخمش بیرون آوردی؟ آن ممر حیات ما بود. من این کار را کرده بودم که قصاب هر ماه پیش من آید و من پولی از رو بگیرم و کمی دردش را تسکین دهم. حالا از کجا شکم تو را سیر کنم؟

حال حکایت شرکت‌ها و طراحان سایت غیر منصف همین است. آن‌ها به جای تحویل دادن یک سایت کامل وردپرسی و رها کردن مشتری سعی می‌کنند سایتی که خود کدنویسی کرده‌ یا دستکاری کردند تحویل مشتری دهند. او را اسیر خود کنند و سال‌ها او را بدوشند.

در مورد سئو و رتبه گرفتن گوگل هم همین است. آدم کلاهبردار در این حوزه است زیاد است.

قصدم از این حرف‌ها این بود که یک وبلاگ خوب در زمینه بازاریابی دیجیتال خصوصاً سئو معرفی کنم. یعنی به جای سایت‌های آبکی سئو استفاده کنید

من خیلی زیاد در زمینه جستجو سئو جستجو کردم تا منبع خوبی پیدا کنم. اکثراً مطالب دانشگاهی و آماری و استراتژیک است و خیلی کم دیدم کسی بیاید جزئیات و ریزه‌کاری فنی را توضیج دهد.

از صبح تا شب می‌گویم تولید محتوا ولی وقتی طرف بلد نیست وارد وردپرس شود و مطلب را publish کند تولید محتوا به چه دردی می‌خورد؟

وقتی طرف 500 هزار کلمه در وبلاگش می‌نویسد ولی از گوگل ورودی ندارد و پولی هم نمی‌تواند از نوشتن در بیاورد چه ارزشی دارد؟ او بعد از یک مدت ناامید می‌شود. اگر او مطالبش را سئو می‌کرد و چند نکته فنی می‌دانست الان بهترین جایگاه را در گوگل داشت.

وبلاگی که می‌خواستم معرفی کنم اتفاقی در جستجوی گوگل پیدا کردم. به دوستانی که دغدغه سئو و بازاریابی محتوا و سرعت سایت را دارند توصیه می‌کنم حتماً حتماً تمام مطالب آن را بخوانند و روی سایت خود اجرا کنند.

 

OnlineMediaMasters.com

 

 

خصوصاً دو مطلب زیر :

برای تولید محتوا و سئو کردن نوشته‌ها How To Choose Focus Keywords In Yoast 

برای افزایش سرعت سایت: How I Optimized My Slow WordPress Site To Load In .2s

من با همین راهنما سرعت سایتم را به 2  ثانیه رساندم. اگر عمری بود این مطلب را ترجمه می‌کنم و همین جا منتشر می‌کنم.

.

۶ Comments

 1. علی جان کاری که میکنی به نظرم خیلی ارزشمنده.
  زمانی که میخواستیم سایت شرکت رو ببریم روی وردپرس، با یکی از همین شرکت ها مواجهه شدیم(که با روش طبیب قصه ت پول در می آوردن). تازه این شرکت یکی از خوشنامترین شرکتهای اون زمان بود.
  بعد از مدت کوتاهی، مشکلی برای سایت پیش اومد.اونقدر ما رو بازی دادن که مجبور شدم یکی از بچه ها رو بفرستم دوره وردپرس ببینه و با وجود اینکه اون شرکت پول پشتیبانی رو هم گرفته بود، فقط میخواستم از دستشون راحت بشم.
  جالب اینکه مشکلی که در سایتمون وجود داشت، بعداً به سادگی رفع شد. اونها فقط داشتن از ناآگاهی ما سوء استفاده می کردن.
  من فکر می کنم کسانی که متخصص باشن، هرچی بیشتر هم اطلاعات در اختیار مشتریانشون بگذارن و از این قضیه نترسن، اعتماد مشتری بیشتر میشه بهشون و اتفاقاً باز هم میتونن پول دربیارن.ولی این بار از راه درست تر(و نه با روش طبیب!) و از طرفی کم کم به مرجعی در همون زمینه تخصصی شون تبدیل میشن که ارزش افزوده خیلی بیشتری براشون به همراه خواهد آورد. ولی متاسفانه خیلی از کسب و کار ها و متخصصان ما خیلی کوته فکرتر از این هستن که دو قدم جلوتر رو ببینن و کمی دراز مدت سرمایه گذاری کنن

 2. علی من این مطالبی که معرفی کردی رو مطالعه کردم و سعی کردم سایتم رو بهبود بدم. از جمله اینکه سرعت سایتم رو از ۴ ثانیه به ۲.۶ ثانیه کاهش دادم (فقط با فشرده کردن عکس خودم که گوشه سایت بود، ۱ ثانیه سرعت لود سایت بیشتر شد!)
  یک مشکلی که دارم اینه که بخاطر نصب وردپرس فارسی، زبان پنل مدیریت و افزونه ها فارسی شده و ترجمه مناسبی هم نداره. چطور میتونم زبان پنل مدیریت وردپرس رو انگلیسی کنم ولی زبان پست ها و مطالب همچنان فارسی بمونه؟

 3. خیلی ممنون هم بابت زبان وردپرس که اتفاقا مشکل منم بود و هم بابت به اشتراک گذاری چنین سایتی که واقعا کمتر کسی این کارو میکنه
  ممنون ازت

 4. علی خستگی‌مو در آوردی. خداقوت.
  کنار وبلاگت «لینک‌های منتخب از سراسر وب» رو همیشه سر می‌زنم، همیشه یک‌چیزی برای کلیک کردن دارن.:bouquet:

Comments are closed.