کمک به چشمانمان، معرفی نرم افزار f.lux

اگر شب‌ها از لپ‌تاپ یا تبلت استفاده می‌کنید. خصوصا در رخت‌خواب و با فاصله کم حتما سوزش چشم و از بین رفتن حس خواب را داشتید. طوری که پرتوهای نور مثل تیر در چشم آدم فرو می‌رود و ته چشم آدم درد می‌کند.

قبلا در بست انسر نرم افزار dimmer معرفی شده بود که نور صفحه را زیاد یا کم می‌کرد ولی نقطه ضعفی که داشت این بود که اتوماتیک این کار را انجام نمی‌داد و باید هر روز آن را باز و بسته می‌کردی.

در گشت و گذار اینترنتی متوجه یک نرم افزار به اسم f.lux (اف.لوکس) شدم که کاربردی مشابه ای داشت. گویا نور آبی ساطع شده از وسیله‌یِ ما در شب برای چشم خوب نیست و این نرم افزار با تغییر دمای رنگ و گرم کردن و متمایل به قرمز کردن آن ادعا می‌کند می‌تواند برای چشمان ما مفید باشد. مثل تصویر زیر:

البته توضیح بدم که تصویر بالا مربوط به دستگاه‌های من نیست. مال ویکیپدیا هست. فعلاً آن‌قدر پولدار نشده‌ام که مثل محمدرضا مونیتور اضافی بخرم.لبخند

سایت‌های مشهور مثل Business insider و lifehacker  و هافینگتٌن پست (آخه زن نمی‌شد فامیل نکره‌تو رو سایتت نمیذاشتیلبخندمُردم تلفظش کنم) ببخشید، در مورد آن مطلب منتشر کرده‌اند ولی گویا پشتوانه علمی برای اثربخشی این نرم افزار وجود ندارد. خودم چند هفته‌ای است که آنرا نصب کرده ام و احساس می‌کنم تاثیر خوبی داشته. باید خودتان نصب کنید ببینید به دردتان می‌خورد یا نه. فقط دو نکته را در نظر بگیرد: اول اینکه در قسمت تنظیمات، اسم شهرتان را وارد کنید تا نرم افزار موقع غروب خورشید به طور اتوماتیک نور صفحه را تغییر دهد. نکته دوم که خیلی مهم است اینکه باید حداقل یک هفته‌ای از آن استفاده کنید تا چشم‌تان به آن عادت کند وگرنه در همان دقایق اول چیز چرتی به نظرتان خواهد آمد. اگر خواستید مثلاً با فوتوشاپ کار کنید می توانید با یک تیک آنرا برای یک ساعت غیرفعال کنید.

لینک دانلود f.lux با حجم ۵۸۰ کیلوبایت

لطفا بعد از نصب، تنطیمات را طبق تصویر زیر تغییر دهید

ضمنا استفاده از برنامه eyeleo توصیه می‌شود