کمی خلاقیت، اید‌ه‌ای از سایت Scribd

چند هفته پیش یک افزونه برای اسکرین‌شات از صفحه، بروی مرورگرم نصب کردم. طبیعتاً عکس‌برداری از کل صفحه چند ثانیه زمان می‌برد و باید منتظر می‌بودم. همه ما در این مواقع با یک شکلک شبیه ساعت شنی یا گلوله‌ای که می‌چرخد مواجه می‌شویم ولی برعکس اینجا برنامه‌نویس با خلاقیت خودش آن‌را شبیه یکی از بازی‌های قدیمی کامپیوتری طراحی کرده بود.


با خودم فکر کردم آدم از این زمان انتظار نه تنها بدش نمی‌آید بلکه منتظر است تا ببیند که آدمک چقدر می‌خورد. یعنی زنجیده‌ نمی‌شود و گذر آن را احساس نمی‌کند.

شاید با مقداری خلاقیت و همین کارهای کوچک بتوانیم حس خوبی به خودمان یا دیگران از جمله مشتریان یا مخاطبمان بدهیم. به همین خاطر سعی کردم خودم هم چنین ایده ای را در وبلاگ پیاده کنم. نگاه کردم دیدم تصویری که بخش نظرات را نشان می دهد تصویری خشک و کلیشه‌ای است. در اینترنت جستجو کردم و شکل “دست قلم به دست” را پیدا کردم و مقداری روی تصویر و کدهای وبلاگ کلنجار رفتم تا به شکل که می‌بینید درآمد. البته سعی‌ام این بود که با این کار خواننده احساس خوبی داشته باشد و در کنار آن به کامنت گذاشتن ترغیب شود. 

اتفاقا امروز منتظر بارگذاری یکی از داکیومنت‌های سایت Scridb بودم که این تصویر را دیدم.

 

کسی که آدم خلاقی بوده این زمان انتظار را که، همه ما به شکل کلیشه‌ای و تکراری در سایت‌ها و نرم‌افزار‌ها می‌بینیم به صورت دوچرخه درآورده است. آدم در دلش به ذوق طراح تبریک می‌گوید و با کمال میل از منتظر بودن لذت می‌برد. 

به نظرم یا توجه به این مثال‌ها می‌توانیم کمی دقیق‌تر شویم و به اطرافمان در دنیای فیزیکی و دیجیتال نگاه کنیم و ببینیم می‌توانیم از این نوع تغییرات کوچک ولی خلاقانه بدهیم؟ چقدر می‌توانیم چیزهای تکراری و کلیشه ای را با اندکی تغییر به چیزی لذت بخش تبدیل کنیم؟