توافق دوطرفه افشای اطلاعات (MIDA) و مصداقی از Linkedin

حتماً بارها وقتی در وب می چرخید تصویر زیر به چشم تان خورده است وقتی بیش از چند پروفایل را در لینکدین باز کنید با این صفحه مواجه خواهید شد. چرا این اتفاق می افتد و چرا کسی که عضو این شبکه نیستند نمی تواند اطلاعات دیگران را ببیند؟ اطلاعاتی که کاربران دیگر به رایگان در اختیار این شبکه گذاشته اند.

به نظرم این جا هم با نوعی از Mutual Information Disclosure Agreement یا “توافق دوجانبه افشای اطلاعات” روبرو هستیم. لینکدین می گوید: اگر اطلاعات پروفایل X را می خواهی اشکالی ندارد اول اطلاعات خودت را بده بعد. یک توافق ظاهراً منطقی. من به لینکدین یا هر شبکه اجتماعی اطلاعات می دهم او هم اطلاعات دیگران را به من می دهد.

ولی سوالی که باید پرسید این است که آیا هر توافق دوجانبه ای منصفانه است؟ همان سوالی که در Webmindset هم پرسیده شده: آیا دوئل به عنوان یک توافق دوجانبه منصفانه است؟ حتماً جواب ما برای دوئل منفی است ولی چرا با این نوع توافق در شبکه های اجتماعی مخالفتی نمی شود .

شبکه های اجتماعی چیزی از بیرون برای ما به ارمغان نمی آورندبلکه با مبادله اطلاعات و فروش اطلاعات X به Y و Y به X به کسب و کارهای ثروتمند تبدیل شده اند. آنها حریم خصوصی و  اطلاعات شخصی مارا را آتش زده اند و از گرمای آن لذت می برند.