بحران بلاگفا، نسیم طالب و backup گرفتن از اطلاعات

در سال ۹۴ بحران عجیبی برای بلاگفا اتفاق افتاد. تمام آرشیو این سرویس دهنده از بین رفت. طوری که مطالب بعضی وبلاگ ها برای همیشه از بین رفتند و از صحنه روزگار محو شدند. آن حادثه بدترین اتفاقی بود که می توانست برای یک شرکت بیافتد و هیچ نویسنده ای هم انتظار نداشت نوشته ها و کامنت های بازدیدگنندگانش برای همیشه نیست و نابود شوند. چرا که همه به بلاگفا اطمینان داشتند که وظیفه پشتیبانی از اطلاعات را به نیابت آنها انجام خواهد داد. خود شرکت هم حتماً چنین اتفاقی را انتظار نداشت چون با محاسبات آنها بدترین اتفاقی که در گذشته برای یک سایت یا شرکت ایرانی اتفاق افتاده بود بسیار ضعیف تر و خفیفتر از این خرابی بود. و خوب در این مواقع فکر کردن و دغدغه داشتن برای حفظ و نگهداری از اطلاعات نوعی اضافی کاری و وسواس بیش از حد است. 

مدتی پیش که درس ظرفیت آزاد و ظرفیت مازاد را در متمم می خواندم با خودم می گفتم این درس واقعا ً به درد کسانی می خورد که مسئول database هستند و وظیفه شان نگهداری از یکسری اطلاعات هستند. در انتهای درس جمله ی آموزنده ی بود:

  • هر بار که با یک بحران و سختی مواجه می‌شوید، فقط به رفع آن بحران مشغول نشوید. بلکه راهکارهایی را انتخاب کنید که شما را برای مواجهه با بحرانی بزرگ‌تر آماده کنند

با خودم گفتم حتما پیام این درس باید کاربردی در زندگی روزمره ما داشته باشد و اینطور نباشد که پای صحبت های نسیم طالب بنشینم و بخوانیم و به به بگویم و بلند شویم و برویم و به همان زندگی که قبلا انجام می دادیم ادامه دهیم باید این درس ها خروجی عملی در زندگی ما داشته باشد. با خودم فکر کردم و موضوع بلاگفا و پاک شدن وبلاگم به یادم آمد:

امروز که من اینجا در این وبلاگ می نویسم هیچ وقت به ذهن من خطور نمی کند که فردا روزی از خواب بیدار شوم و ببینیم همه آنچه نوشته ام و بسیار مهمتر از آن همه آنچه دیگران برایم نوشته اند نابود شده و از بین رفته. یا دوست ندارم روزی بفهمم هارد لپ تاپم طوری سوخته و طوری از بین رفته که به هیچ شکل ممکن قابل بازیابی و ریکاوری نیست و باید قید تمام فایل های و تصاویری که در حد مرگ و زندگی برایم ارزش داشتند را بزنم. چرا اینقدر منفی نگری؟ دلیلش همان چیزی است که بر سر بلاگفا افتاد. امروز برای همه ما بدترین بحرانی که برای یک وبلاک پیش آمده بحران بلاگفا است ولی ما باید یک قدم جلوتر فکر کنیم ما باید به بحرانی فکر کنیم و خود را آماده کنیم که صدرصد اطلاعات ما بروی سرورها از بین برود خود را برای روزی آماده کنیم که صددرصد اطلاعات ما بروی هارد از بین برود و به هیچ نحو ممکن قابل برگرداندن نباشد. به نظرم این چیزی است که نسیم طالب سعی دارد به ما بیاموزد خودمان را برای بدترین بحران هایی که اصلا فکرش را هم نمی کنیم آماده کنیم. 

خوب تمام این استدلال ها را آوردم که از خودم قول بگیرم که برای نگهداری اطلاعات دقت مضاعف داشته باشم. برای همین یک میکرو اکشن هفتگی تعریف کردم. یک کاغذ یادداشت کوچک آماده کرده و لیست هفته ها را بروی آن نوشته ام. هر هفته خودم را ملزم می دانم که از وبلاگ یا هارد لپ تاپم خود پشتیبان تهیه کرده و آنرا در یک فلش ذخیره کنم و یک تیک در آنجا بزنم. البته ممکن است شما این کار را کار اضافی بدانید و مسئولیت آنرا بر عهده کسی دیگری بدانید که اساساً پول می گیرد که این کار را انجام دهد ولی با توجه به تجربه خودم این کار را نه کار اضافی بلکه کار آزاد می دانم. مثل ظرفیت آزاد در برابر ظرفیت مازاد.