شبکه های اجتماعی: عزیزم به من دروغ بگو

اگر از دوستان متممی باشید، مطلع هستید همواره معلم عزیزمان بر سطحی بودن شبکه های اجتماعی تاکید داشته‌اند. من می‌خواهم پا فراتر بگذرام و بگویم بسیاری از محتوی‌های شبکه اجتماعی دروغ محض است. وای به حال کسی که براساس اطلاعات این شبکه‌ها بخواهد در زندگی تصمیم‌گیری کند یا با عینک شبکه های اجتماعی به دنیا نگاه کند.

باز می‌گویم گردانندگان کانال‌های پرطرفدار تلگرام فقط به دنبال جذب مخاطب و پر کردن جیب خود هستند و حاضرند هر دروغی را سرهم کرده و به خورد مخاطبان خود بدهند.

همین امروز که داشتم کانال گیزمیز -که فکر کنم دومین کانال ایرانی از حیث عضو باشد- را نگاه می‌کردم، تصویری از یک گیاه دیدم که گفته شده بود ماریجوانا یا علف است و می‌توان دید که “خودشم هم شاد و شنگول است.” خوب تا این جا ماجرای عادی است و باید به مدیر کانال تبریک گفت که توانسته این تشابه بین گیاه و کاربرد آن را پیدا کند.

من با گوگل این عکس را به طور معکوس جستجو کردم تا ببینم اصل و منبع اصلی عکس کجاست. و آیا این عکس گیاه ماریجوانا است یا نه؟ به این لینک رسیدم. تصویر اصلی را می‌توانید مشاهده کنید.

همانطور که در متنِ ذیلِ عکس نشان داده شده، این تصویر مربوط به گیاهی به نام Ammophila arenaria (+) است. که نوعی grass یا علف است. همان علفی که روی زمین می روید و غذای حیوانات است.

یعنی اگر بپذیریم که این گیاه ماریجوانا نیست دیگر کپشن “ماریجوانا (موادمخدر) زیر میکروسکوپ الکترونی خودشم شاد و شنگوله” چیز مسخره‌ای است.

بله مدیر کانال یا هر کسی که مدیر کانال از رو دست ایشان کپی کرده‌اند، اولاً آنقدر بی‌سواد هستند که grass را ماریجوانا ترجمه کرده‌اند. (بنده خدا فکر می کرده چون تو فارسی گفته میشه علف پس انگلیسی آن هم grass خواهد شد ) ثانیاً ممکن است خودش هم این مساله را می دانسته ولی بخاطر پر کردن کانال و جیب خود این دروغ علمی را گفته.

من خیلی رندوم و اتفاقی این پست را انتخاب و ته و توی آن را درآوردم. حال شما خود قضاوت کنید که هرروز چقدر زباله به خورد مردم در این شبکه اجتماعی داده می‌شود.

زباله خوردن اشکال ندارد حداقل اعتراف کنیم که آنچه می‌خوریم زباله است نه غذای سالم.