روشی برای افزایش سرعت اینترنت روی لپ‌تاپ

وقتی وب سایتی را در مرورگر خود باز می‌گشایم علاوه بر محتویات آن شاید ده‌ها پلاگین و سایت دیگر که Third Party نامیده می شوند و ما اصلاً مطلع نیستیم بارگذاری ‌می‌شوند مثلاً وقتی آدرس Forbes.com را وارد کرده و Enter می‌زنیم حدود 18 افزونه دیگر از مرورگر ما درخواست اطلاعات می‌کنند:

این کار علاوه بر مشکل امنیت و حریم شخصی (که دغدغه ایرانی‌ها نیست) سرعت مرورگر را کاهش داده و پهنای باند را تلف می‌کند.

Disconnect افزونه‌ای برای کروم و فایرفاکس است که از بازگذاری سایت‌های مزاحم و مخرب و ارسال اطلاعات به tracker‌ها جلوگیری می‌کند. این افزونه از طرف Popular Science به عنوان یکی از 100 نوآوری برتر سال انتخاب شده.

این شرکت ادعا دارد تا 27 درصد سرعت بازگشایی صفحات را بیشتر می‌کند (برای سایت‌های ایرانی در حدود 5 درصد است چون خیلی از tracker استفاده نمی‌کنند) البته یک تحقیق علمی (+) هم در این زمینه انجام شده و صرفاً شعار تبلیغاتی نیست.

پس از نصب آن با تصویر زیر روبرو می‌شوید:

با کلیک روی Visualize page‌ می‌توانید شمایلی از وب‌سایت‌هایی که اطلاعات شما را جمع‌اوری می‌کنند ببینید.


افزونه‌ مشابهی با نام ghostery وجود دارد که عملکرد یکسانی دارد ولی به عنوان نقطه ضعف ممکن است محتویات سایت به طور کامل بارگذاری نشود. مثلا یک ویدیو که مشروط به پخش شدن آگهی است با نصب این افزونه‌ها از کار بیفتد. به همین خاطر به طور کلی با نصب نرم افزارهای ad blocker و anti-tracker همیشه این احتمال دارد که بعضی component های سایت بارگذاری نشوند ولی با آزمایشی که در مقاله نیویورک تایمز (+) بین نرم‌افزارهای مختلف انجام شده Disconnect کمترین مشکل را داشته است.