گوگل چطور ترافیک تهران را نشان می‌دهد؟

خدا بیامرزد اختراعات قدیمی را. در این زمانه‌ هر روز که از خواب بیدار می‌شویم شاهد هستیم تکنولوژی جدیدی  آمده و قبلی را شسته و برده. همین تلگرام به تنهایی جای پیامک، ایمیل و اتوماسیون و روزنامه و سایت‌های خبری را گرفته. جدیداً هم که شایعه شده قابلیت تماس صوتی به آن اضافه خواهد شد که در این صورت مردم به خاطر هزینه‌ها هم که شده حتماً آن‌را جایگزین تماس تلفنی خواهند کرد.

گوگل با سرویس map خود سرمایه گذاری چندساله‌ای شهرداری‌ تهران برای سیستم بومی‌اش را به باد داد. طوری که تصویر اشتباه آن در نمایش ترافیک یک محله در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد.

حال سوال اینجاست که چگونه شرکتی که اصلاً در کشور ما حضور فیزیکی ندارند و هیچ اطلاعاتی از پلیس یا شهرداری دریافت نمی‌کند با این دقت ترافیک لحظه‌ی شهرهای ما را اندازه گیری می‌کند؟ جواب آسان است: موبایل.

تا زمانی که تلفن‌های هوشمند بین مردم گسترده نشده بود نقشه گوگل قادر به نمایش ترافیک نبود ولی بعد از اینکه قیمت این وسیله دیجیتال آنچنان کاهش یافت که تمام اقشار جامعه بتوانند از آن استفاده کنند گوگل توانست به هدفی که طراحی کرده بود برسد. چرا می گویم هدف؟ چون این مسیر توسط گوگل پیش‌بینی شده بود. گوگل ماشین جمع آوری اطلاعات است. هرکاری می‌کند تا داده‌های بیشتری از محیط و کاربران جمع آوری کند. یادم هست چند سال پیش که تازه تبلت معرفی شده بود قصد داشتم یکی از مدل‌های موجود در بازار را بخرم شرکت سامسونگ یک تبلت با عنوان Galaxy tab ساخته بود که به قیمت حدود ۲ میلیون تومان فروخته می‌شد ولی با جستجویی که کردم پی بردم همزمان گوگل تبلت مشابهی با عنوان nexus و بسیار قوی‌تر ولی با نصف قیمت محصول مشابه عرضه کرده. آن را خریدم ولی همیشه برایم جای سوال بود که چرا گوگل این کار احمقانه را انجام داده. آن روزها در خبرها آمده بود که گوگل این محصول را بدون سود و با زیان می‌فروشد یعنی قیمت تمام شده آن بیشتر از قیمت فروخته شده به مصرف کننده بود. همین سوال برای سیستم عامل اندروید هم قابل تکرار است. چرا شرکت گوگل یک سیستم عامل “رایگان” ارائه داده و تمام قد از آن پشتیانی می‌کند و چرا هزینه های تولید و ارتقای آن را می‌پردازد؟ جواب  این است که گوگل با استراتژی ارائه device‌های ارزان و سیستم عامل رایگان می‌خواهد اطلاعات کاربران را از کانالی که خودش دوست دارد جمع آوری کند. زودتر از همه وارد شد و امروز غریب به اتفاق گوشی‌های هوشمند سیستم عامل اندروید دارند و به طور پیش فرض نقشه گوگل بروی آنها نصب شده است. به طوری که نمی‌توانید آن را حذف کنید.

در پاسخ به سوال قبلی که چطور گوگل ترافیک را نمایش می‌دهد، امروز وقتی ما برای مسیریابی و مشاهده ترافیک، GPS گوشی خود را روشن کرده و وارد برنامه Map گوگل می‌شویم، شروع به ارسال مکان و سرعت حرکت خود به سرورهای گوگل می‌کنیم. گوگل با ترکیب و مدل‌بندی تمام اطلاعات دریافتی نقشه ترافیکی آن خیابان یا منطقه را ارائه یا پیش‌بینی می‌کند.

با وارد کردن Traffic Near Tehran در گوگل می‌توانید ترافیک شهر تهران یا شهر خودتان را به طور زنده مشاهده کنید. البته ترافیک در شهرهایی دیده می‌شود که مردم از گوشی برای مسیریابی استفاده کنند. مثلا در شهر ما بعضی مواقع تنها ترافیک آزاد راه نزدیک آن را نشان داده می‌شود چون احتمالاً مسافرانی که از شهر ما عبور می‌کنند از map برای تعیین مسیر استفاده می‌کنند. خیلی از مردم شهر از وجود نقشه گوگل بی‌اطلاع هستند چه برسد که از آن استفاده کنند.

اگر از سیستم google map استفاده کنید گوگل هر مکانی که شما بوده اید یا هر مسیری که رفته اید را ذخیره می‌کند برای دیدن این تاریخچه یا غیرفعال کردن آن با می‌توانید با استفاده از fیلترشک.ن وارد این لینک شوید.

منابع مورد استفاده (+) (+) (+)