بیکارترین استان کشور کدام است؟

همیشه در کشور ما در مورد آمارها رسمی شک و شبه وجود داشته. مثلاً هر وقت آمار تورم اعلام می‌شود سریعاً عده‌ای انتقاد می‌کنند که: نه دروغ است ما خودمان گرانی را با پوست و استخوان درک می‌کنیم. از طرفی بین آمارهای سازمان مختلف هم تفاوت چشمگیری وجود دارد مرکز آمار یک چیز اعلام می‌کند و بانک مرکزی چیز دیگر. ظاهراً هم هیچ راهی برای پی بردن به آمار واقعی وجود ندارد. ولی فکر کنم روزگار ما مقداری تغییر کرده و می‌توانیم از روش‌های جدید، آسان و بادقت برای آمارگیری استفاده کنیم که اصلاً در کذشته امکان پذیر نبود. یکی از این ابزارها Google Trends است. کسانی که با این ابزار آشنایی ندارند می‌توانند برای اطلاع تکمیلی به مقاله متمم مراجعه کنند ولی در حد خلاصه :گوگل ترند تعداد جستجوهایی که برای یک کلمه در گوگل انجام می‌دهیم را براساس زمان و منطقه نشان می‌دهد مثلا به ما می‌گوید که کلمه کتاب در ماه گذشته چقدر جستجو شده و  مردم کدام استان از کشور بیشتر آنرا جستجو کرده اند.

اگر به مساله بیکاری برگردیم به نظرم هر کس که در جستجو کار باشد (از باسواد بی‌سواد گرفته تا روستایی شهری) حتما و حتما یکبار هم که شده به گوگل سر زده. و حداقل یکبار در عمرش هم شده کلمه استخدام را در میان کوئری‌هایی که در داخل کادر جستجو گوگل وارد کرده قرار داده. به همین خاطر فکر کنم می‌توان بین “تعداد جستجوی کلمه استخدام” و “تعداد بیکاران آن منطقه” یک رابطه همبستگی در نظر گرفت یعنی با زیاد شدن بیکاری در یک استان مقدار جستجوی برای این کلمه هم افزایش می‌یاد. و این دو را می‌توان به جای هم استفاده کرد. پس می‌توانیم بجای اندازه گیری متغیر دشوار “نرخ بیکاری”، متغیر آسان “تعداد جستجو” آنرا اندازه‌گیری کنیم. البته این حرفی که می‌زنم بی منطق نیست اگر به این ارائه و صفحه ۷ آن نگاهی کنید یکی از مدیران ارشد گوگل و متخصص آمار هم می‌گوید می توان از تعداد جستجوهایی که در آمریکا از کلمه search job شده به آمار سرانگشتی بیکاری پی برد. اگر باز قانع نشدید و فکر می‌کنید این نوع ربط دادن ها مضحک است و اساساً چیزهای بی‌ربط به هم ربط ندارند لبخند می‌توانید به این مطلب متمم مراجعه کنید که می‌گوید زمانی در آمریکا شاخص رشد اقتصادی و خروج از رکود را از روی فروش شرت مردانه برآورد می‌کردند. این متغیر ما که از شرت باکلاس‌تر است.لبخند

جدول زیر تعداد جستجوی کلمه “استخدام” را در پنج سال اخیر در گوگل نشان می‌دهد که می‌توان برآوردی از مقدار بیکاری آن استان باشد. (لینک منبع اصلی)

این هم نقشه بیکاری کشور

با توجه به این نتایج به نظر می‌رسد آماری که استانداری‌ها و مرکز آمار ایران اعلام می‌کنند بعضاً اختلاف فاحش با واقعیت دارند. تصویر زیر آمار بیکاری در بهار ۹۵ را نشان می‌دهد (+) که تعدادی از استان‌هایی مثل زنجان، مرکزی و همدان دقیقاً برعکس جدول اول که اوضاعشان خراب است در اینجا وضعیتی خوبی داند.

فقط جهت اطلاع:

لینک اول: کهکیلویه و بویراحمد بیکارترین استان کشور شد

لینک دوم: قم شهر بدون بیکار کشور!

۴ دیدگاه دربارهٔ «بیکارترین استان کشور کدام است؟»

 1. سلام علی جان!

  من با سرچ به این پست رسیدم.

  ببخشید که برخلاف خیلی از بچه ها من قصد نقد دارم! و البته شاهین کلانتری و امین آرامش و الخ گواه اند که من چقد سایلاگ را دوست دارند.
  بحث شاخص ها موضوعی هست که توی متمم به نسبت بقیه درسها و برخلاف اهمیت آن از طرف کاربران مورد توجه قرار نمیگیره.
  دلیل اهمیتش هم بخاطر تحلیلهامون مثلا همین انتخابات میگم.

  چند مورد:
  ۱) من نسبتا زیاد با آمار کار کردم، الان کمابیش کار میکنم. از آمار بانک مرکزی، وزارت نیرو و مرکز آمار. دلیلش بیشتر برای طرح های توجیهی بود.

  منم اوایل خیلی نق میزدم که این مملکت همه چیزش با همه چیزش میخونه و آمارهاشم غلطه!
  ولی یه استادی بهم گفت شک کردنت به آمار گزینه آخر باشه!

  الان تهیه آمار در هر بخش یک متولی داره، شاید چند تا ارگان گزارش بدهند، ولی یک آمار هست!

  آمار یک ابزار هست صرفا! با عوض کردن یک تعریف آمار جابه جا میشه. یک دلیل اختلاف همینه. مثلا تو توانیر به همه یک دفترچه اصطلاحات دادند که بر اساس همون گزارش بشه.

  ۲) سایت ها و خبرگزاری ها جهت دارند و مستقل نیستند.

  ۳) کلیدواژه و کوئری لزوما “استخدام” نیست. کار، شغل یابی، کاریابی و … میتونن سرچ بشوند.

  ۴) در خصوص استدلالت در مورد همبستگی باید بگم باید آزمون انجام بشه که این همبستگی در چه سطحی هست ؟ شاید مثبت بشه، ولی فکر میکنم نزدیک به یک بودنش خیلی محل مناقشه باشه.

  مواردی هم گفتی برای ایران و بومی ایران نیست!

  – به سرعت اینترنت
  – رفتار و فرهنگ مردم استان که با اینترنت اصلا سرچ کنند! (این بنظرم خیلی بدیهی بود، واقعا تعجب کردم چرا استناد کردی)

  – دسترسی به اینترنت و اینکه اصلا بلد باشند یک سرچ ساده و گوگل کنند. (من چندتا پسر جوون تو تهران بهت نشون میدم و باهاش کار میکردم که کامپیوتر را بلد نبود خاموش کنه! اشکالی هم نداره، میخوام بگم فرضت قابل اتکا نیست.)
  (یه مورد دیگه اینکه داریم تو فامیلامون آدمایی که معلم هستند، فرق تلگرام با اینترنت را نمیدونند، احتمالا شما از این فامیلا ندارید)

  – فکر میکنم تو آمریکا این موارد بصورت قابل توجهی فرق داره!

  و مورد آخر اینکه برخلاف بسیاری از متممی ها، من چون متمم گفته واسم حجت نیست!
  (حتی با در نظر گرفتن اموجی )

  خود محمدرضا هم قبلا گفته بود، هم تو این مصاحبه با دیجیکالا فکر کنم که رفتار مخاطب ایرانی فرق داره با گزارشهایی که تو دنیا منتشر میشه!

  بیا به آمار خیلی سخت شک کنیم. 🙂

 2. پویا ممنون بابت کامنتت. که فکر کنم طولانی‌ترین کامنت این وبلاگ تا حالا بوده.
  ۱) پویا من نمی‌تونم ادعا کنم تمام‌ آمارهای رسمی اعلام شده درستن و تو هم بعید می‌دونم از این دفاع کنی که همه آمارها درست هستند. پس یکسری آمارها این وسط می‌مونه که خطا داره یا اینکه عمداً اشتباه اعلام میشن. به نظرم بعضی شاخص‌ها سیاسی هستند و سیستم نمی‌تونه اون را اعلام کنه. مثل آمار خودکشی. به نظر من بیکاری هم جز این آمارهاست. تنها میشه تا حدودی وخیم بودن با نبودن این آمار را از گفته‌ها و دغدغه مسئولان برداشت کرد. ضمناً این مسئله را هم در نظر بگیر که در دولت قبل خیلی بلا سر آمارها در آوردن و حتی برای اینکه بیکاری را کم کنن تعریف شاخص را عوض کردند. یادمون نمیره که چند سال پی در پی بعضی آمارها توسط بانک مرکزی اعلام نشد. این یعنی خدشه به اعتبار یک نهاد.
  ۳) پویا اگر هر جوان جویای کاری را در هر نقطه از کشورمان بگیری حتماً حتماً و حتماً یک بار هم شده در گوگل استخدام را جستجو کرده مگر استثنا. پس کوئری “استخدام” ایران‌شمول است. بقیه کملات هم احتمالاً با استخدام هم‌بستگی دارن. و میشه یکی را صرفاً در نظر گرفت.
  ۴) در درس‌ هم‌بستگی هم که در متمم است در مورد عدد و رقم و مثبت و منفی صحبت نشده. یعنی وقتی می‌گیم بین X و Y همبستگی وجود داره یعنی به صورت ضمنی می‌گیم هم‌بستگی مثبت وجود داره.
  پویا فکر کنم الگوی جستجوی مردم ایران کاملاً به کلمه و ترمی که سرچ می‌کنن بستگی داره. یک‌سری کلمات را هر بنی‌بشری برای یکبار هم شده سرچ کرده و بعضی‌ها را نه. مثلاً تو متمم هم مثال بود در مورد سقط جنین. کسانی که تو ایران این کلمه را سرچ می‌کنن به هیچ عنوان با کسانی که در خارج از کشور از این کلمه استفاده می‌کنن یکی نیستن چون خیلی از زنان ایرانی میانسال به اینترنت دسترسی ندارن و می‌تونه برداشت غلط ایجاد کنه. ولی در مورد “استخدام” بیشتر بچه‌های دهه ۶۰ و ۷۰ سرچ می‌کنن که اکثراً با دنیای دیجیتال آشنا هستن پس کلمه مهمه و نمیشه گفت هیچی تو ایران سرچاش نیست.
  اینکه می‌گی کسی یا جوانی نتونه از گوگل برای جستجو استفاده کنه درسته ولی چون این نیاز را داره و باید از این منبع بزرگ اطلاعات استفاده کنه مجبوره از اطرافیان آگاه استفاده کنه. پس باز آمارش به حساب میاد. مثل پدری که از بچه‌اش می‌خواد یک چیزی را تو گوگل سرچ کنه. با اینکه خودش سواد دیجیتال نداره ولی باز نیازش را به نحوی رفع می‌کنه. اینو میشه برای استان محروم و شهر محروم هم در نظر گرفت. مگه زمانی که ثبت‌نام کنکور اینترنتی شد بچه‌های مناطق محروم تو کنکور ثبت‌نام نکردن؟ کردن ولی تو کافی‌نت یا توسط رایانه اقوام و فامیل. پس وقتی نیاز و عطش اطلاعاتی وجود داره مهم نیست فقیرم غنی‌ام شمالم جنوبم هر جا باشم بالاخر باید رفعش کنم. نیاز به پیدا کردن یا تغییر شغل یک نیاز مهم برای عموم جامعه هست.

  • سلام مجدد علی جان، ممنون که طولانی پاسخ دادی!

   بنظرم یک موردی چون تو ذهن خودم بود، باید تاکید بیشتری میکردم:

   اصل حرفم این بود که بنظرم فرهنگ پیدا کردن شغل در ما (خصوصا شهرستان) همچنان سنتی هست و کسی با اینترنت سرچ نمیکنه.

   سایتهایی مثل جابینجاو ایران تلنت هم ببینی، مشخصه که بیشتر موقعیت های شغلی در اینترنت، معمولا در تهران و نهایتا در شهرهای بزرگ هستند.

دیدگاه‌ها غیرفعالند.