آداب فیلم دیدن

داشتم فایل هنر استعفا را گوش می دادم که محمدرضا اشاره به فیلم Kill Bill کرد. چون بحث انتقام بود، جمله ای از فیلم نقل کرد:

Revenge is a dish best served old

انتقام غذایی است که بهتر است سرد میل شود.

رفتم و فیلم را دانلود کردم تا در زمان مناسب، آن را ببینم. چند روز بعد، محمدرضا پستی در وبلاگش منتشر کرد که در بخشی از آن به آداب فیلم دیدن اشاره کرده است. قبل از بیان آن لطفاً، پاراگرافی از متمم در مورد ماهیت فیلم (Film) را بخوانیم:

فیلم همیشه چیزی از جنس Edutainment (ترکیب آموزش و سرگرمی) است و زمانی که در حوزه ی آموزش به کار گرفته می شود، یکی از اهداف آن، افزایش Awareness است. به معنای اینکه مثلا فیلم Lie to Me باید به شما کمک کند که دغدغه بیشتری در مورد زبان بدن و علائم چهره پیدا کنید. فیلم قرار نیست جایگزین یک مطالعه یا تحقیق دانشگاهی شود.

پس باید سعی کنیم به فیلم بیشتر از جنبه ای سرگرمی نگاه کنیم. برای حداکثر استفاده از یک فیلم، می توانیم شش مرحله را روی آن پیاده سازی کنیم:

 • مرحله اول: دیدن فیلم، درک و لذت بردن از داستان آن. (بعد از این مرحله، عموم مردم، فیلم را رها کرده و به سراغ فیلم های دیگر می روند)
 • مرحله دوم: دیدن فیلم بدون صدا، تا بتوانیم پیام های غیر کلامی و احساسات را بهتر درک کنیم. بدانیم آنها هم وجود دارند.
 • مرحله سوم: دیدن فیلم بدون زیرنویس (اگر آسان است) و یا با زیرنویس (اگر مشکل است) و یادداشت کلمات. (برای تطبیق گفتگوهای می توانیم از اسکریپ فیلم هم استفاده کنیم)
 • مرحله  چهار: جستجو داستان و روایت های تاریخی، اجتماعی و صنعتی موجود در فیلم (بهترین زمان برای کسب اطلاعات تکمیلی، بلافاصله بعد از دیدن فیلم است)
 • مرحله پنجم: خواندن یک با دو نقد در مورد آن فیلم

این شیوه فیلم دیدن به نظرم باید الگویی برای استفاده از هر نوع محتوی اعم از فیلم، کتاب و … باشد. تلاش کنیم در این دنیای پر سرعت، بدون جذب و هضم یک محتوی به دنبال محتوی بعدی نباشیم.

۲ دیدگاه دربارهٔ «آداب فیلم دیدن»

 1. سلام و عرض خداقوت 🙂
  به توصیه یکی از دوستان عزیز قراره همه وبلاگ شما رو با دقت بخونم.
  با همین پست اول یکم از حکمتش رو فهمیدم، برای منِ عجول این پست خیلی خوب بود 🙂

  به نظرم گاهی بهتره مرحله ۵ اولین مرحله باشه، چون از هدر رفت انرژی جلوگیری میکنه. آخرین فیلمی که دیدم باعث شد دیدگاهم در مورد فیلم دیدن یکم تغییر کنه، البته در مورد کتاب و باقی محتواها هم صادق هست.

 2. ممنون از شما. خوبه که کامنت گذاشتید من یاد این مطلب افتادم. آره، خوب بود اگر سایت خوبی در زمینه نقد فیلم ایرانی می‌شناسید معرفی می‌کردید که ما هم مطلع باشیم.

دیدگاه‌ها غیرفعالند.