لینک‌های منتخب: زایمان رند و دلالی دامنه

۱- تا امروز شماره تلفن رند یا پلاک رند شنیده بودیم ولی تاریخ تولد رند به گوشمان نخورده بود. روزنامه صبح نو به تلاش عجیب بعضی والدین برای تولد فرزندشان در تاریخ‌‌های رند پرداخته. اگر چه قراردادن تاریخ عقد یا عروسی در تاریخ‌های خاص امری منطقی است ولی تغییر دادن زمان یک رویداد طبیعی امری عجیب و غیرعقلانی است که فقط از دست ایرانی جماعت بر می‌آید. در این گزارش از اصرارهای زیاد یک مادر برای تولد فرزندش در سوم خرداد تا افزایش ناگهانی تعداد عمل‌های سزراین در روزهای خاص مثل ۹۵.۵.۵ اشاره شده. گویا بعضی از مادران برای رند کردن تاریخ تولد نوزادشان قید زایمان طبیعی را زده و به سزارین روی می‌آورند. در حالی که خود سزارین خطرساز است تغییر اجباری زمان این عمل هم خطر مضاعف و مزید بر علت خواهد بود. واقعاً رفتارهای این غول خیلی عجیب است.

۲- جامعه ما پر از شغل شریف دلالی است. از دلال زمین گرفته تا دلال مجوز آژانس و دلال فرش و گواهینامه ایزو. همه این عزیزان هم چنان درآمد مناسب و پوزیشن شغلی بالایی دارند که هیچ بادی هم نمی‌تواند بیدشان را بلزاند. اصلاً این سرزمین دلال‌پرور و دلال‌خیز است. یکبار یک کتابفروش دردل می‌کرد که اگر فرزندم را به جای کتاب بیشتر با فرش آشنا کرده بودم الان بیکار و بی‌پول در جامعه نمی‌چرخید و برای خودش کسی شده بود. دقت کردید دلالی حتی از کتاب خواندن هم سودآورتر است. در هر زنجیره تامین کالا یا خدمات هم نگاه کنی چندین مورد از این عزیزان جا خوش کرده‌اند. البته اشتباه نکنید واسطه گری با دلالی فرق می‌کند در متمم در تعریف دلال آمده است (به عنوان برداشت شخصی) کسی که کلاً اضافی است و به دردی نمی‌خورد ولی به هزار فن و کلک می‌خواهد جای خود را معامله داشته باشد و از آن بدون هیچ تلاشی منتفع گردد.

حالا جدیدترین و بروزترین گونه تکامل یافته از دلالی سنتی را معرفی می‌کنم دلالی دامنه. چند روز پیش که به دنبال یک اسم برای آدرس وب‌سایت می‌گشتم به واژه نبض رسیدم گفتم nabz.ir را در مرورگرم بزم تا ببینم آیا این دامنه آزاد است یا نه ولی در کمال تعجب و با دهانی باز به صفحه‌ای برخوردم که در ادامه مشاهده می کنید.

 

بله دامنه ۵ هزارتومانی به لطف عزیزانی که قبل از ما آن‌را ثبت کرده‌اند به مبلغ نجومی ۸۰ میلیون فروخته می‌شود. این دلالان مدرن با ثبت کیلویی دامنه‌ها در حد هزارن کلمه و عبارت و قراردادن قیمت‌ آن‌ها نوعی از تجارت سودده ایجاد کرده‌اند که زحمت خاصی هم نمی‌طلبد. از مرکز nic.ir که از امثال بنده برای ثبت یک دامنه ساده کپی شناسنامه و شماره شناسنامه پدربزرگ‌مان را مطالبه می‌کند انتظار می‌رود به این نوع کسب وکارهای سیاه هم توجه داشته باشد. بالاخره فرد هنگام انتقال دامنه به همان مرکز مراجعه می‌کند حداقل روشی برای شناسایی خریداران فله‌ای و توقف فعالیت دلالان دامنه پیدا کنند.

۲ دیدگاه دربارهٔ «لینک‌های منتخب: زایمان رند و دلالی دامنه»

  1. توی نمایشگاه الکامپ ۹۵ هم یک غرفه ای دیدم که تعجب کردم.
    کارشون این بود که شما دامنه ثبت میکردین و توی این سایت برای فروش میذاشتید.
    صرفا با انتخاب اسم و ثبتش اونم به قیمت مثلا ۷ هزار تومن میشد یه قیمت دیگه روش گذاشت و توی این سایت فروخت!
    سایت های خارجی برای این نوع دلالی ها زیاد دیده بودم ولی ایرانیش که دیگه خیلی قیمت ها فرق میکرد!

دیدگاه‌ها غیرفعالند.