تصمیم و تبعات غیر قابل پیش بینی

این روزها که تمام رسانه‌ها مملو از اخبار و گزارش‌های مربوط به تصمیم کم‌مایه و عجیب ترامپ درباره ممنوعیت ورود اتباع بعضی کشورها به آمریکا هست بیشتر و بیشتر به پیچیدگی دنیا و تبعات گستره تصمیم‌گیری مدیران و سیاستمدارن پی می‌برم.

یکی از سایت‌های که دنبال می‌کنم singularityhub.com است که محمدرضا در وبمایندست به عنوان یکی از بهترین وبلاگ‌های حوزه تکنولوژی معرفی کرده. امروز که در خبرخوان روی یکی از مطالب آن (+) کلیک کردم با این نوشته مواجه شدم که برایم تحیرآور بود.

تحریریه وب سایت توضیح داده که یکی از نویسندگان به نام رایا بیدشهری که متولد ایران و دانشجوی دانشگاه‌ بوستون است تحت تاثیر قانون جدید قرار گرفته و آینده مبهمی برای فعالیت علمی و تجاری او در آمریکا ایجاد شده.

با خودم فکر می‌کنم که چقدر حوزه تاثیر تصمیم‌های انسان می‌تواند گسترده و غیرقابل پیش بینی باشد. اینکه یک تصمیم‌ سیاسی روی زندگی یک فرد علمی و غیرسیاسی تاثیر شدید و زیان‌بار داشته باشد. اینکه هر تصمیمی که گرفته می‌شود بخواهیم یا  نخواهیم تبعات خود را داشته در بخش‌های دیگر جامعه و افق‌های آینده تاثیر خواهد گذاشت. اگر چه همه آن‌ها مثل مورد ترامپ علنی و عمومی نشود ولی هر خودکاری که بروی کاغذ حرکت می‌کند جان‌ هزارن فرد یا سازمان را گرفته و همزمان به هزاران شرکت و شخص جانی دوباره می‌دهد. هزاران دشنام و هزاران تحسین در پی خود دارد.

هیچ وقت نمی‌توان خالص اثرگذاری تصمیمات را اندازه گرفت ولی فکر کنم کسانی در پیشگاه تاریخ سربلند و موفق شناخته شده و نام نیکی از خود به جای می‌گذارند که با تمام ظرفیت خود از دانش و نگرش و ابزار و مهارت آنچنان نقشه‌ای از تبعات تصمیم‌ خود ترسیم کند که خالصاً برای دنیا و بشریت سود برساند. حالا این می‌تواند با قرعه یا شهود یا مدل‌سازی پیشرفته سیستم‌های پیچیده باشد. نمی‌دانم کدام مفیدتر است.