هر دانستنی به درد می‌خورد؟

یک ساندویچی است که معمولاُ می‌رم و ازش اغذیه می‌گیرم خصوصاً کتلتش که بسیار خوشمزه و البته ارزان است . چند روز پیش که منتظرم بودم سفارشم آماده شه ناگهان دوتا از مشتریان ظاهراً قدیمی مغازه وارد شدن و با سلام و احوال پرسی جایی پیدا کردن و نشستن و سفارش خودشون را دادن.

 بعد از چند دقیقه صاحب مغازه که داشت وسایل آشپزی را جابجا می‌کرد و روشون دستمال می‌کشید سرصحبت را با اون مشتریان باز کرد و خیلی بلند سوال کرد: آقای فلانی من یک سوال از شما دارم، درسته شما تو فلان خیابانون لباس فروشی دارید؟ اون بنده خدا هم جواب داد آره من فروشنده‌ام. من هم که مکالمه آن‌ها ناخودآگاه وارد گوشم می‌شد منتظر بودم که صاحب مغازه بپرسه که قیمت فلان لباس چنده یا شما پیشنهادتون به عنوان یک فروشنده برای خرید لباس چیه؟

ولی با کمال تعجب ساندویچی پرسید: آقا من شب‌ها معمولاً ساعت ۲ نصف شب که مغازه را می‌بندم و با خانمم تو خیابانها می‌چرخم همیشه دیدم مغازه کناری شما همیشه بازه یعنی دیدم تا ساعت ۴ هم چراغش روشنه. بعد این مشتری که منتظر این جور سوالی نبود گفت نه ایشون عادتش اینه شب‌ها با دوستاش تو مغازه گپ میزنن و قلیان می‍کشن. بعد صبح ها هم دیر باز میکنن.

ساندویچی که بالاخره بعد از مدت ها تحمل فشار این ابهام به جوابش رسیده بود و احساس می کرد که ذهنش خالی شده گفت دستت درد نکنه بعد از چند ماه شک منو برطرف کردی واقعا نمی‌دونستم چرا فلانی تمام شب مغازه اش بازه.

برای خودم هم از این سوالات پیش اومده آخر شب‌ها که پیاده روی می‌کنم یک کتاب فروشی دیدم که تا ساعت ۱۲ شب بازه و کتابفروشش همیجوری خیره شده داره خیابان و پیاده رویی را نگاه می کنه که  هیچ کس توش نه میاد و  نه میره. خواستم یکبار برم تو مغازه بگم و مستقیم بهش بگم فلانی واقعاً چرا این موقع بازی؟

با خودم فکر کردم مردم از جمله خودم به چه چیزهایی فکر نمی کنیم. آخه اصلا بدونیم چرا فلانی، فلان کار را کرد و چرا اونجا نشسته و یا چرا الان اومد و چرا الان رفت چه ارزشی داره؟ حالا این مدل ذهنی وقتی میره تو فضای مجازی مصداقش میشه جستجو کردن اطلاعات دوست و همکار و مدیر و فامیل تو گوگل و اینستاگرام و یا ساختن پروفایل جعلی تو شبکه اجتماعی برای پاییدن افراد که چه کاری کرد و کجا رفت. خدا را شکر شرکت ها که هم از این نقطه ضعف و فضولی ما به خوبی دارن درآمد کسب  می کنن

یاد یکی از جملات پیام اختصاصی متمم افتادم: (الیته به مضمون) مردم عاشق دانستن هستند ولی دانستن چیزهایی که اصلاً به درد نمی خورد. دنبال اطلاعات هستند ولی اطلاعات بی ارزش.