گوکل چطور مکان شما را تشخیص می‌دهد؟

چند روز پیش که لپ تاپ نویم را تازه تحویل گرفته بودم بعد از نصب یک سیستم عامل جدید مرورگر آنرا برای اولین باز کرده و وارد سایت گوگل شدم. در گوشه سمت چپ مروگر کادر کوچکی برایم باز شد و از من اجازه به اشتراک گذاری مکان یا locationام را خواست من هم برایم چون مهم نبود گزینه yes را زدم ولی با کمال تعجب دیدم گوگل دقیقاً شهر محل زندگی من را تشخیص داده و اتفاقاً شعبه فروشگاهی که در اینجا نمایندگی دارد را بروی نقشه سمت راست صفحه جستجو نشان می‌دهد. برایم جای سوال بود که چطور گوگل از روی دستگاهی که تازه فرمت شده و اصلاً GPS ندارد مکان تقریبی من را با خطای چند کیلومتر یافته؟

اگر به سایت‌هایی مثل دیوار یا شیپور سر بزنید به محض اینکه وارد شوید پنجره‌ای به صورت زیر نمایان می‌شود.

اگر درخواست آن را اجابت کنید دقیقاً به آدرس سایت محلی هدایت شده و آگهی‌های مخصوص شهر شما نشان داده می‌شود. با خودم فکر می‌کردم حتماً خلاقیت و تکنیک این شرکت‌هاست که اینچنین قابلیتی را در سایت خود تعبیه کرده‌اند ولی باید بگویم امکان یافتن مکان افراد توسط گوگل در اختیار برنامه نویسان این شرکت‌ها قرار می‌گیرد حال چطور، توضیح می‌دهم.

گوگل از معدود شرکتهایی در جهان است که طی چند سال اخیر حجم بسیار زیادی از اطلاعات کاربران اعم از آدرس‌های ip، جستجوهایی که انجام داده‌اند، مکان‌هایی که بازدید کرده‌اند، مسیرهایی که طی کرده‌اند، عکس و متن‌هایی که به دیگران ایمیل کرده و کلاً هر چیزی که می‌توانسته را از کاربران جمع آوری کرده و امروز می‌تواند همه این اطلاعات را با هم تجمیع کرده و مدل‌هایی بسازند که رفتارهای کاربران را پیش بینی می‌کنند.

من “هیچ” تخصصی در زمینه هوش مصنوعی یا یادگیری ماشینی ندارم و همه این‌ها بیشتر حدس و گمان است و بیشتر برایم شبیه ظرف دربسته‌ای است که از اتفاقات درون آن بی خبر هستم و تنها چیزی که در موردش صحبت می‌کنم وروی‌ها و خروجی‌های این سیستم دربسته و رفتارهای آن است وگرنه باز کردن این باکس و تجزیه و تحلیل آن فراتر از دانش سطحی من است.

آن طور که من از مرور نوشته‌های موجود در سطح وب برداشت کردم این است که هر برنامه نویس و وب‌سایتی می‌تواند رایگان یا با پرداخت پول به مکان کاربرانش دست پیدا کند. ولی با اجازه خود کاربر. ولی اگر کاربر آگاهانه یا ناآگاهانه اجازه دسترسی را بدهد سایت می‌تواند چند قلم اطلاعات کاربر را به سیستم مکانی گوگل ارسال کرده و گوگل به عنوان خروجی یک طول و عرض جغرافیایی به او باز می‌گرداند که می‌تواند تخمینی از محل بازدید کننده باشد. اگر به صورت شکل نشان دهم سیستم google location داده هایی نظیر آدرس آی پی و اطلاعات مودم های wifi شما را از مرورگر تحویل می گیرد و مکان جغرافیایی را به عنوان خروجی تحویل می دهد.

 

منابع: (+) و (+) و (+) و (+)

گوگل می‌تواند مکان شما را از روی دستگاهی که حتی GPS ندارد تخمین زده و هر روز دقت این تخمین بیشتر می‌شود و ممکن است روزی تنها با وارد شدن به یک سایت محل دقیق شما شناسایی شود.

تشخیص مکان بازدید کنندگان می‌تواند کاربردهای فراوانی در بازاریابی شرکت ها داشته باشد مثلا برای یک فروشگاه اینترنتی دانستن مکان بازدید کنندگان این امکان را به طراحان آن می‌دهد که پی ببرند کدام شهر یا منطقه یا کشور کدام محصول را می‌خرند یا جستجو می‌کند یا کدام بخش بیشترین هزینه را برای محصول خاصی انجام می دهند و ده ها استنتاج دیگر ولی در کنار مزایا عمده برای شرکت ها این حجم جذب و یا اصطلاحاً سرقت اطلاعات شخصی و محرمانه که از کابران عادی صورت می‌گیرد نشان  دهنده این است که شرکت‌های فناوری از جمله گوگل احترام بسیار کمی به حریم خصوصی افراد قائل بوده و حاضرند برای سود بیشتر اطلاعات بسیار حساسی مانند مکان شخص را در اختیار بازاریان قرار می‌دهد.

 در پایان اشاره کنم با سرویس ctrlq.org  و در مروگر “کروم” شاید بتوانید مکان تقریبی خود را که توسط گوگل استخراج شده مشاهده کنید  فقط این سرویس برای همه کاربران دقت کافی را ندارد و ممکن است با مکان های پراکنده و نتایج بیربط مواجه شوید. دقت این مساله به “حجم” استفاده شما از سرویس های گوگل و پارامترهایی که من اطلاعی ندارم برگردد.  

مقاله مرتبط به زبان فارسی: گوگل چطور موقعیت مکانی کامپیوتر دسکتاپ شما را تشخیص می دهد؟