13 نکته برای موفقیت (از زبان احمدرضا نخجوانی)

امروز حالم خوب نبود. رفتم آپارات. نمی دونم بعضی موقع ها دیدن ویدیو سرحالم می کنه. چه حکمتی در محتوی های تصویری وجود داره، نمی دونم. اینم، شاید، جزو استراتژی محتوی است که تحقیق کنم ببینیم چرا اقبال به تصویر و ویدیو در انسان زیاده. بگذریم. داشتم تو آپارات چرخ می زدم که رسیدم به مصاحبه احمدرضا نخجوانی مدیر عامل شاتل.

ایشون یکی از دوستان محمدرضا شعبانعلی هستند و از طریق رادیو مذاکره با  ایشون آشنا شدم. یک بار توفیق حضور در جمعی داشتم که ایشان هم بودند. در سمینار رفتار شناسی کسب و کار. یادمه، وقتی اول سمینار برق سالن رفت ایشان، با سرعت عمل و فداکاری، با دعوت از گروه برق سیار شاتل، سیستم را راه اندازی کردند. اتفاق آموزنده و تاثیر گذاری از ایشان بود.همانطور که خودشان جوان و همیشه سرزنده هستند، به انسان هم این حس رو منتقل می کنند (یک بار تعریف می کردند از منزل تا سرکار به همه رهگذران سلام می دن)

چند نکته در سخنانشان، برای من خیلی آموزنده بود:

1- از 18 سالگی به عنوان برنامه نویس یک شرکت بزرگ کامپیوتری، وارد محیط کسب و کار شدند (با اینکه از کامپیوتر چیز خاصی نمی دانستند، ولی با نترسی، این تعهد را به شرکت دادند. (آفرین به این شجاعت)

2- در طول تحصیلات لیسانس و فوق لیسانس، 100 مقاله چاپ کردند (آفرین به پشتکار ایشان)

3-پارتی من، تخصص و دانش من است

4- وقتی از جوانانی که برای استخدام می آیند، می پرسم: برای 5 سال آینده چه برنامه دارید؟ نمی توانند پاسخ مشخصی بدهند.

5- اگر در سازمان، حتی مهارت تایپ تون خوب باشه، محاله بیکار بمونید.

6- به دنبال چیزی به نام میانبر و shortcut در زندگی نباشید.

7- آنقدر مهارت و دانشتان را بهبود بدهید که، برعکس، سازمان ها دنبال شما باشند و شما ناز کنید.

8-احمدرضا نخجوانی فردی جاه طلب است. یکی از مشکلات نسل جدید نداشتن جاه طلبی است.

9- جوانان، باید هزار تا آرزو داشته باشند. شاخ به آسمان بزنند نه اینکه هی نق و ناله کنند که تو این مملکت هدر رفتند و حق شون خورده شده. همیشه می گم: این جور آدمها، جنگ نکرده شهیدن!

10- اگر امروز، کارم را عوض کنم و به صنعت دیگری بروم باز موفق خواهم بود. بچه شیر، شیر است چه در قفس، چه در جنگل!

11- باید یک برنامه توسعه شخصی داشته باشیم. اینکه چه داریم؟ به کجا می خواهیم برسیم؟ و برای رسیدن به آن نقطه به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

12- اگر نمی دانیم به کجا می رویم، هر کاری بکنیم درست است. همیشه داستان آلیس در سرزمین عجایب را تعریف می کنم. زمانی که آلیس، به یک دوراهی می رسد، گربه ای آنجاست، الیس از گربه می پرسد از کدام راه بروم؟ گربه می پرسد: به کجا می خواهی بروی؟ پاسخ می دهد: نمی دانم! گربه می گوید پس مهم نیست از کدام راه بروی. (هر راهی بروی درست است)

 13- در هر کاری و هر کجای سازمان هستیم، ممتاز باشیم، نظامی شعری دارد: پالان گری به غایت خود، بهتر ز کلاه‌دوزی بد. هر کاری داریم به نحوه احسن انجام دهیم.

۲ دیدگاه دربارهٔ «13 نکته برای موفقیت (از زبان احمدرضا نخجوانی)»

  1. سلام علی جان . ببخشید که دیر نظر می گذارم .امیدوارم دلگیر نشوی . من هیچگاه تا کسی را حداقل دو ماه نشناسم یعنی نوشته هایش را نخوانم و منظورش را ندانم ، برای او کامنت نمی گذارم . وبلاگ قبلی ات را هم دنبال می کردم . این بار دنبال چیزی می گشتم که به علایقم نزدیک بود.
    ممنونم از مطلبی که گذاشتی . چقدر زیبا نوشته ای که پارتی من تخصص و دانش من است . به دلم نشست .
    از این به بعد با اجازه ات کامنت می گذارم . البته اگر اجازه بدهی

  2. سعید جان خوشحال شدم کامنتت را دیدم. امیدوارم آنقدر حرفه ای شویم که در زندگی نیاز به پارتی و آشنا نداشته باشیم.

دیدگاه‌ها غیرفعالند.