کارتون‌هایی از پاول کوژینسکی

پاول کوژینسکی به نظرم بی‌نظیر است. هر کارش به اصطلاح masterpiece است. جالب اینکه کاتون‌هایش (و به طور کلی هر کارتونی) مثل غزل حافظ و رباعی خیام است هر کس برداشت خودش را می‌کند و بازتاب دهنده دغدغه‌های آن روزش است. تو درس تفکر سیستمی یک جمله است:

نمونه‌های زیادی از شرکتها و سازمانها و دولت‌ها و حکومت‌ها  را می‌توان یافت که فردی در آنها تغییر کرده‌، اما چون ماهیت سیستم تغییر نکرده، نفرات بعدی هم دیر یا زود، تابع قوانین نانوشته‌ی آن سیستم می‌شوند و الگوی رفتاری پیشینیان را تکرار می‌کنند.


این تصویر خیلی این جمله را تداعی می کنه، به نظر خودم، انقلاب و فعالیت‌های سیاسی فعالیت‌هایی بی‌خاصیتی هستند چون تمام تلاش این است که آدم‌ها عوض شوند و نه سیستم ها. اصلاح سیستم یک کار عمیق، طولانی، سخت و بی سروصداست. این رئیس جمهور می‌رود آن یکی می‌آید. این مدیر می‌رود آن یکی میاید. ولی باز همه مشکلات پابرجاست.

یکبار یکی از دوستانم در یک شرکت نظامی دولتی کار می‌کرد. می‌گفت مدیری دارند بسیار ضعیف ولی هیچ کس راضی نیست عوض شود. گفتم چرا؟ عجیب است. پاسخ داد: گویا قبل از این فرد مدیر داشته‌اند که بد بوده. با تلاش فراوان او را تعویض کرده‌اند ولی مدیر فعلی آمده. که بد نیست بلکه بدتر است. به همین خاطر آنها می‌دانند اگر این مدیر را هم عوض کنند مدیر بعدی بسیار بسیار بد خواهد بود.

کارتون دیگری را که خیلی پسندیدم: فاضلاب محتوی و مصداق خیلی از خبرگزاری‌ها و سایت‌ها