چرا بعضی ملت ها فقیر و بعضی دیگر ثروتمندند؟

بعضی مواقع که پیش خودم، جایِ پیشرفته ای مثل آمریکا، یا قاره اروپا را، با کشور خودم یا خاورمیانه مقایسه می کنم، برای علت شکاف و عقب  ماندگی، خیلی چیزها به ذهنم میاد.

خیلی اعتقاد دارن که دین اسلام باعث شده ما عقب بمونیم. بعضی ها میگن اروپا خوش آب و هوا و آب فراوان داره پس به این خاطر پیشرفت کرده. بعضی میگن ما شانس نداشتیم! بعضی میگن و … .

از همه این حدس ها و گمان ها بگذریم، مثل خیلی جاهای دیگه، تحقیق علمی می تونه به ما کمک کنه.می خوام یک مثال، از کتابی که در سال 2012 چاپ شده، براتون بزنم:

نوگالس در مرز کشور مکزیک و آمریکا قرار داره. نوگالس به دو بخش نوگالس آریزونا و نوگالس سونورا تقسیم میشه که اولی در خاک آمریکا و دومی در خاک مکزیک قرار دارند. مردم هر دو شهر دارای پیشنیه، فرهنگ، آداب رسوم، مذهب و … مشترک اند. ولی امروز سیم خاردارهای مرز آنها را جدا کرده است. در شمال و نوگالس آمریکا، درآمد مردم سه برابر نوگالس مکزیک است. مردم در آنجا تحصیل کرده و از سلامت کافی برخوردارند. آنها از سیستم های حمل و نقل مناسب، بیمه درمانی و سیستم فاضلاب و خلاصه، یک زندگی خوب آمریکایی برخوردارند.ولی در جنوب و نوگالس مکزیک، همه چیز برعکس است.

در نوگالس مکزیک، اکثر افراد بی سوادند. میزان مرگ و میر کودکان بالاست، مردم از سیستم بهداشت عمومی محرومند، میزان جرم و جنایت زیاد است. شما برای انجام یک کار اقتصادی مجبور به پرداخت رشوه هستید….

حال، سوال مهم این است: چطور ممکن است دو منطقه (که مردم آن، نژاد، فرهنگ و جغرافیای یکسانی دارند ) این چنین با هم تضاد داشته باشند؟ چرا یکی فقیر و دیگری ثروتمند است؟

دو اقتصاددانان آمریکایی، دارون عجم‌اوغلو استاد دانشگاه ام‌آی‌تی و جیمز رابینسون استاد دانشگاه هاروارد نتیجه 15 سال تحقیق خود را در کتابی با عنوان «چرا ملت‌ها سقوط می‌کنند» تشریح کرده اند. کتابی که در پی پاسخ به سوال بالاست. چرا بعضی ملت ها فقیر و بعضی دیگر ثروتمند هستند؟ نظر شما چیست؟