چه کسی به من لینک داده؟ 13 ابزار برای پیدا کردن بک‌لینک (آپدیت آذر 97)

آپدیت آذر 97: استفاده از گوگل کنسول جدید 

آپدیت مرداد 97: آموزش کامل تصویری چهار سرویسِ Semrush و  Majestic و Monitor Backlinks  و Backlink Watch اضافه شد

 

دسترسی سریع:

مقدمه

1- پیدا کردن بک‌لینک با گوگل کنسول نسخه‌یِ جدید

2- پیدا کردن بک‌لینک با گوگل کنسول نسخه‌یِ قدیمی (در آینده نزدیک حذف می‌شود)

3- پیدا کردن بک‌لینک یا  گوگل آنالیتیک

4- سرویس  Seo Review Tools (بهترین سرویس از نظر من )

5- سرویس Linkminer

6- سایت Moz

7- سرویس Alexa

8- سرویس Rank Signals

9- سرویس  Semrush

10- سایت Majestic (فعلاً جواب نمی‌دهد)

11- سایت Monitor Backlinks

12- سایت backlinkwatch.com 

13- پیدا کردن بک‌لینک با خود گوگل  (من درآوردی)

شروع بحث

به زبان ساده، بک‌لینک یا Backlink آدرسی است که به مطلب ما لینک داده است. مثلا چند ماه پیش مطلبی به آدرس زیر در وبلاگم نوشتم:

تجربه-راه-اندازی-سایت-با-20-هزارتومان/cylog.ir

 

.

 

حالا می‌خواهم ببینم چه کسانی به مطلب من لینک داده‌اند. در یکی از سرویس‌ها جستجو می‌کنم و می‌بینم که حمید طهماسبی به آن لینک داده است. حمید در آدرس زیر به من لینک داده است. این لینک را اصطلاحاً بک‌لینک یا backlink می‌گوییم:

 

طراحی-سایت/dimaht.com

.

مثلاً شما یک وبلاگ‌نویس هستند و دوست دارید بدانید چه کسانی از شما تعریف کرده یا به مطلب شما استناد کرده‌اند. این راه جالبی است چون می‌توانید دوستان جدیدی پیدا کنید.

یا می‌تواند ابزار فضولی باشد. آدرس وبلاگ دوستان را در سرویس‌های بک‌لینک‌یابی قرار دهید و ببنید کجا کامنت گذاشته و چه درددلهایی کرده. این راه برای شناخت بهتر آدم‌های مناسبتر است چون انسان‌ها در محیط‌های عمومی مثل وبلاگ حرف‌ خیلی خصوصی نمی‌زنند.

این‌ها کاربردهای غیرتجاری از بک‌لینک بود توضیحات بیشتر را می‌توانید در مطلب زیر مطالعه کنید.

پست بعدی: بک‌لینک یا backlink چیست؟

حال که با مفهوم بک‌لینک آشنا شدیم چطور می‌توانیم بک‌لینک‌های سایت را پیدا کنیم؟

سرویس‌های زیادی برای این کار وجود دارد. ابزارهایی که در ادامه معرفی می‌شود شاید جزو بهترین موارد ممکن باشد. البته پیدا کردن این‌گونه ابزارها کار خارق‌العاده‌ای نیست فقط کافی است عبارتی مثل backlink checker را در گوگل سرچ کنید. من هم از این روش استفاده کردم. 🙂

 

پیدا کردن بک‌لینک با گوگل کنسولِ جدید

گوگل در سال 2018 نسخه جدیدی از گوگل کنسول یا (گوگل وب‌مسترتولز) ارائه داد. که تفاوت‌هایی با نسخه قبلی آن دارد. در کل آپشن‌‌ها کمتر شده، محیط ساده‌تر و موبایل پسندتری به خود گرفته. بخش Links هم از این قاعده مستثنی نبوده.

برای مشاهده سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند به بخش Links در گوگل کنسول جدید بروید:

.

وقتی هم گوگل کنسول باز است، می‌توان بخش Links را پیدا کرد:

.

 

حالا در گوشه سمت چپ دکمه Export External Links را می‌زنیم. دو گزینه می‌آید:

 

.

 

Latest Link: که بک‌لینک‌ها را به ترتیب زمان نشان می‌دهد. جلوی هر لینک زمان پیدا شدن آن ذکر شده است:

More sample Links: که فرقی نمی‌کند و بک‌لینک‌ها به بدون ترتیب زمانی‌ نشان می‌دهد.

 لیستی که Latest Link وMore sample Links می‌دهد هیچ فرقی باهم ندارد. مگر زمانی که تعداد لینک‌های شما از 100 هزار بیشتر باشد که در این حالت لینک‌هایی که More sample Links می‌دهد یک نمونه از کل بک‌لینک‌ها هستند.

حالا اگر کلیک کنید دو گزینه دیگر باز می‌شود که Download CSV خروجی اکسل می‌دهد.  و Google Sheets دیگر خروجی گوگل داک می‌دهد.

در فرمت CSV فارسی به هم می‌ریزد. بهتر این است که خروجی Google Sheets بگیرید و از آنجا خروجی اکسل را دانلود کنید:

.

در آخر این نکته را اضافه کنم که گوگل گفته نتایج بخش links در گوگل کنسول جدید با قدیم فرق دارد. یعنی حجم لینک‌ها کاهش پیدا کرده ولی دقت  لینک‌ها زیاد شده.  یعنی اگر یک لینک در نسخه قدیمی است و در نسخه جدید نیست، نشان‌دهنده دقت بیشتر  گزارش‌ها است و این لینک حذف شده است.

پیدا کردن بک‌لینک با گوگل کنسول (قدیمی)

اگر می‌خواهید بک‌لینک‌های سایت خودتان را استخراج کنید اولین راه استفاده از خود امکانات گوگل است. شما می‌توانید با مراجعه به گوگل کنسول خود بخشی از بک‌لینک‌های سایت را مشاهده کنید. برای این کار مطابق شکل زیر به بخش Search Traffic گوگل کنسول مراجعه کنید.

.

مرحله بعد:

.

مرحله بعد:

.

در اینجا بک‌لینک‌هایی قابل مشاهده است. می‌توانید لیست آن‌ها را در قالب فایل اکسل یا Google Doc دریافت کنید. پیشنهاد من استفاده از Google Doc است چون با آن زبان فارسی به هم نمی‌ریزد. برای دانلود سه گزینه وجود دارد:

 

Download latest links لینک‌ها به ترتیب زمان

.

 

Download more samples link لینک‌ها بدون ترتیب زمانی و به صورت دسته‌بندی شده

.

 

Download this table لینک براساس نام دامنه

.

مجموع لینک‌های به دست آمده از سه بخش Download latest links  و Download more samples link و Download this table  لیست بک‌لینک‌های شما هستند و نباید به یکی بسنده کنید.

البته براساس گفته‌های خود گوگل در راهنمای گوگل کنسول این‌ها تمام بک‌لینک‌های سایت شما نیستند. تنها یک نمونه‌ یا sample از بک‌لینک‌های سایت هستند. به خاطر مسائل فنی مثل حذف www در آدرس سایت ممکن است بخشی از بک‌لینک‌ها نشان داده نشود.

پست بعدی: سایت با www یا بدون www؟

برای پیدا کردن بک‌لینک‌های سایت بهتر است سایت خود با در چهار حالت (  با www، بدون www، با http‌ و با https) در گوگل کنسول نصب کنید.

 

پیدا کردن بک‌لینک با گوگل آنالیتیک

علاوه بر گوگل کنسول از ابزار دیگر گوگل یعنی گوگل آنالیتیک هم می‌توان برای پیدا کردن بک‌لینک استفاده کرد. با مراجعه به بخش  Referring Sites  در گوگل آنالیتیک می‌توانید بخشی از بک‌لینک‌های خود را مشاهده کنید

برای این کار ابتدا وارد گوگل آنالیتیک خود شوید. بعد طبق تصویر زیر ابتدا Account سپس Property و View مربوطه را انتخاب کنید.

پست بعدی: Account و Property و View در گوگل آنالیتیک چیست و چه فرقی با هم دارند؟

.

 

مرحله بعد:  Acquisition > All Traffic > Referrals

.

 

سرویس Ahrefs یا Seo Review Tools

از یک سئوکار شنیدم هر روز با سایت Ahrefs بک‌لینکهایی است خودش را چک می‌کرد و بک‌لینکهای بی‌کیفیت را از گوگل کنسول بخش Disavow غیرفعال می‌کرد.

پست بعدی: Disavow بک‌لینک‌ها در گوگل کنسول

به نظر قویترین ابزار پیدا کردن برای جمع آوری بک‌لینک به خصوص رقبا Ahrefs است. شرکت Ahrefs یک بات به نام AhrefsBot دارد که هر روز فضای سایتها را چک می‌کند و اطلاعات آن‌ها را در دیتابیس‌های عظیم خود ذخیره می‌کند. به ادعای این شرکت بات AhrefsBot فعال‌ترین بات تجاری در سطح وب است.  حتی از بات Bing و Yahoo هم فعال‌تر است.

هر روز 6 میلیارد صفحه را بررسی می‌کند و  اطلاعات 200 میلیون سایت را نزد خود ذخیره کرده است.

 

بات Ahrefs‌ بعد از بات گوگل، اندروید، فیس‌بوک و اپل فعال‌ترین بات‌ وب است.

منبع: incapsula

ولی مشکل بزرگ پولی بودن این سرویس است. اکانت بسیار گران است و حداقل باید 89 دلار برای هر ماه پرداخت کنید. ولی اگر سئوکار حرفه‌ای هستید و پروژه‌های زیادی دارید حتماً در اولین زمان که وسع خرید این سرویس را داشته باشید آن را خریداری کنید.

برای حل این مساله می‌توانید از سرویس رایگان Seo Review Tools استفاده کنید. که حداکثر تا 100 بک‌لینک‌های ahrefs را نشان می‌دهد.

به نظرم این بهترین سرویس بک‌لینک است چون نسخه‌ی ضعیف شده ahrefs است و من همیشه اول از این سرویس برای چک کردن  استفاده می‌کنم.

برای استفاده  آدرس سایت یا صفحه خود را همراه با http:// در ابتدای آن وارد کنید. مثلاً http://mysite.com/pageone

اگر بخواهید لینک‌هایی که به صفحه http://mysite.com/pageone اشاره کرده‌اند را استخراج کنید گزینه This page را انتخاب کنید و اگر بخواهید لینک‌هایی که تمام صفحات  موجود روی mysite.com اشاره می‌کنند را پیدا کنید گزینه All pages on this domain را انتخاب کنید.

.

پس از چند ثانیه انتظار گزارش آماده است. نکته جالب اینکه برای تهیه گزارش یک جمله کوتاه در حوزه بازاریابی دیجیتال نشان داده می‌شود که به نظرم ترفندی برای بالا بردن زمان‌ماندگاری در سایت یا Time on Site است.

پست بعدی: Time on Site‌ چیست؟

بعد گزارش ظاهر می‌شود:

.

Referring Domains: تعداد سایت‌هایی است که به من لینک من اشاره کرده‌اند.

Referring IP’s: تعداد آی‌پی‌هایی که به لینک من اشاره کرده‌اند. چون اکثراً هاست‌هایی که ما می‌خریم اشتراکی هستند ممکن است چند دامنه روی یک آی‌پی قرار بگیرند به همین خاطر همیشه Referring IP’s بیشتر از Referring Domains است. مثلاً ممکن است cylog.ir و barast.com‌ هر دو یک یک IP‌ داشته باشند ولی همان طور که می‌بینم دو دامنه مختلف هستند

Follow links: نشان می‌دهد چند درصد از لینک‌ها فالو یا Follow هستند. لینک های فالو در مقابل لینک نوفالو در نزد گوگل اعتبار بیشتری دارند.

در ادامه می‌توانید لیست حداکثر 100 لینک را مشاهده کنید.

.

 

یا اینکه فایل اکسل آن را دانلود کنید.

.

 

سرویس Linkminer

Linkminer یکی از جدیدترین سرویس‌هایی است که توسط  شرکتی ارائه می‌شود که سرویس kwfinder را ساخته. راهنمای استفاده از آن در ویدیوی زیر قابل پیگیری است. (2 دقیقه به زبان انگلیسی)

 

 

سایت Moz

بعد از وارد کردن آدرس سایت در Open Site Explorer بخشی از بک‌لینک نشان داده می‌شود. البته این سرویس محدویت دارد و در یک روز بیشتر از 3 بار بدون ثبت‌نام نمی توانید گزارش بگیرید.

.

 

البته این سرویس به زودی از کار افتاده و جای خود را به Link Explorer‌ خواهد داد. برای استفاده از Link Explorer باید در سایت موز ثبت نام کنید و حداکثر در ماه 10 گزارش قابل دریافت است.

 

سرویس Alexa

همانطور که در آموزش سایت الکسا   اشاره شد یکی از بخش‌های گزارش الکسا بخش بک‌لینک‌های سایت است. در نسخه رایگان الکسا می‌توانید نمونه‌ای از بک‌لینک‌ را مشاهده کنید. همچنین تعداد کل دامنه‌ یا root adress که به سایت شما اشاره می‌کند آمده است.

.

 

سرویس Rank Signals

سایت Rank Signals سرویس خوبی است ولی برای دیدن تمام بک‌لینک‌ها باید ثبت نام کنید. ثبت نام رایگان هست و نیاز نیست هزینه‌ی برای این سرویس پرداخت کنید

.

 

سرویس Semrush

برای استفاده از semrush باید ثبت نام کنید. البته برای برای سایتهای فارسی خیلی بک‌لینک نشان نمی‌دهد. semrush بیشتر برای خارج از ایران کاربرد دارد.

مرحله اول: به آدرس semrush.com بروید

 

مرحله دوم: عد روی backlink در سمت چپ کلیک کنید. از شما خواسته می‌شود که ثبت نام کنید یعنی ایمیل و پسورد خود را وارد کنید. بالافاصله وارد محیط سایت می‌شوید.

 

مرحله سوم:

 

مرحله چهارم: برای دیدن دامنه‌هایی که به شما لینک داده‌اند اینجا کلیک کنید.

 

 

سرویس Majestic

فرق این سرویس با موارد قبلی این است که باید در آن ثبت نام کنید. از این سرویس در روز  فقط یکبار می‌توانید گزارش بگیرید.

 

مرحله اول: به آدرس majestic.com بروید.

.

مرحله دوم: در سایت ثبت نام کنید.

.

 

مرحله سوم:

.

 

مرحله چهارم: ایمیل تایید به شما ارسال شد. باید آن روی آن کلیک کنید

.

مرحله پنجم: وارد سایت شوید:

.

مرحله ششم: سایت خود را وارد کرده و اینتر بزنید و به سپس به بخش بک‌لینک بروید. سپس برای verify کردن سایت روی دکمه سبز verify for free کلیک کنید.

.

مرحله هفتم: در این مرحله دو روش برای verify کردن سایت خود دارید یکی اینکه از طریق گوگل کنسول اینکار را انجام دهید (که آسان‌تر است)  یا از روش‌های دیگر. اگر نمی‌خواهید اطلاعات کنسول خود را در اختیار دیگران قرار دهید از طرق دوم اقدام کنید.

.

اگر تایید توسط گوگل کنسول را که راحتر است انتخاب کردید مراحل زیر را ادامه دهید:

مرحله هشتم:

.

..

مرحله نهم: باید وارد جیمیلی که با آن گوگل کنسول دارید بشوید.

مرحله دهم:

.

مرحله یازدهم: از بین لیست سایتهایی که هست سایت خود را در نظر بگیرید و روی آیکون چرخ‌دنده کلیک کنید:

.

مرحله دوازدهم: اینجا می‌توانید هم لیست کامل بک‌لینک‌ها را مشاهده کنید و هم لیست root یا ریشه سایتهایی که بک‌لینک به شما دادند. از روی یک سایت ممکن است ده‌ها بک‌‌لینک دریافت کنید ولی تنها یک ریشه یا روت برای همه‌‌ی آن بک‌لینک‌ها وجود دارد.

.

 

مرحله سیزدهم: دیدن ریشه بک‌لینک‌ها

.

 

مرحله چهاردهم: دیدن لیست همه‌ی بک‌لینک‌ها

.

سایت Monitor Backlinks

در این هم مانند قبلی باید ثبت نام کنید. بدی دیگر که دارد این است که احتمالاً برای دامنه ir کار نمی‌کند.

مرحله اول: ابتدا به آدرس monitorbacklinks.com/home رفته و روی free trial  کلیک کنید:

.

 

مرحله دوم: با وارد کردن آدرس ایمیل و پسورد در سایت وارد شوید:

.

 

مرحله سوم: اینباکس خود را چک کنید و روی لینک تایید کلیک کنید.

.

 

.

مرحله چهارم: روی add domain کلیک کنید

 

مرحله پنجم: چون هیچ چیز مفتی در جهان وجود ندارد اینجا هم مفت و در راه خدا قرار نیست سایت به شما خدمات بک‌لینک بدهد به همین خاطر از شما چیزی مطالبه می‌کند. اینجا اطلاعات گوگل آنالیتیک شما را می‌خواهد که باید با وارد کردن جیمیل متصل به آن وارد شوید.

 

.

مرحله ششم: گوگل از شما سوال امنیتی می‌کند که باید جواب بدهید.

 

مرحله هفتم: در این مرحله لیست سایت‌هایی که دارید نمایش داده می‌شود روی هر کدام که بک‌لینک نشان داده شود کلیک کنید. احتمالاً اگر دامنه ir‌ را انتخاب کنید به خطا مواجه شوید و سایت برای دامنه ایرانی خدمات ارائه نمی‌کند.

.

 

مرحله هشتم:

.

 

مرحله نهم:

.

 

مرحله دهم:

.

 

.

مرحله یازدهم: بک‌لینک‌ها ظاهر می‌شود. برای دیدن روی backlinks کلیک کنید.

 

مرحله دوازدهم:

.

 

سایت Backlink Watch

این سایت هم قیافه جالبی ندارد ولی ممکن است به کارمان بیاید.

 

مرحله اول: ابتدا به backlinkwatch.com بروید و  آدرس سایت را وارد می‌کنیم

.

 

مرحله دوم: باید صبر کنیم تا لیست بک‌لینک‌ها کامل شود. تعداد بک‌لینک‌هایی که سایت پیدا کرده نشان داده می‌شود البته امکان دیدن لیست دامنه‌ها وجود ندارد و یک لیست بلند بالا از هر آدرسی که به ما لینک داده نشان داده می‌شود.

.

 

مرحله سوم:  بعد از چند دقیقه لیست بک‌لینک‌ها ظاهر می‌شود:

.

 

البته من امکان برای گرفتن خروجی پیدا نکردم ولی شما می‌توانید به جای کپی کردن از افزونه‌های استخراج جدول مثل ٰTable Capture استفاده کنید.

 

پیدا کردن بک‌لینک با گوگل 

در این حالت می‌توانید با جستجوی نام دامنه در موتور جستجوی گوگل سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند را پیدا کنید. مثلاً من “cylog.ir” جستجو می‌کنم:

.

البته سایت‌هایی که نشان داده می‌شود همه حکم بک‌لینک را ندارد ولی می‌توانید از بین آن‌هایی که به شما لینک داده‌‌اند انتخاب کیند. می‌توانید لیست نتایج گوگل با آموزش موجود در مطلب زیر قابل استخراج است:

– چطور از نتایج گوگل، خروجیِ اکسل بگیریم؟

 

فقط به یاد داشته باشید که هیچ کدام از سرویس‌های بالا کامل نیستند و تنها بخشی از بک‌لینک‌ها را نشان می‌دهد. برای تهیه یک لیست کامل از بک‌لینک‌ها بهتر است هر یک از سایت‌های بالا را امتحان کنید و بک‌لینک‌های به دست آمده را با هم ادغام کنید. 

 

۲ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.